Aktuality

Krátké zprávy z aktuálního dění v alternativní kultuře
sledujte aktuality na akurnik.cz, budete vše vědět jako první!

 
16.06.2017   Lukáš

Video Zámostí 2017

Natočili jsme a sestříhali krátké video z letošního velmi povedeného festivalu Zámostí 2017 Třebíč. Než napíšeme reportáž a vybereme ty nejlepší fotky, můžete se na něj podívat na našem youtube kanále.

 
 
13.06.2017   Lukáš

ZACHRAŇTE DALIBORKA!

Dokončení filmu můžete stále podpořit na serveru HitHit. Už zbývají jen dva dny. 

Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, kterého štáb Víta Klusáka sledoval po dobu dvou let (2015 - 2016).

 
 
29.05.2017   Lukáš

Psychocandy mají nový videoklip

Znojemští Psychocandy vypouští ven první singl z připravovaného kamarádského splitka The Oxx a Psychocandy. 

 

 
23.05.2017   Lukáš

Struny podzimu jsou zpět!

Vstupenky a kompletní program najdete na www.strunypodzimu.cz

 
 
18.05.2017   Lukáš

Papa Roach přijedou do Prahy

17. zaří v Malé sportovní hale zahrají Papa Roach a představí v pořadí deváté studiové album Crooked Teeth, které je návratem k jejich kořenům.

 
 
15.05.2017   Lukáš

V listopadu dorazí Marilyn Manson

Marilyn Manson přijede do pražské Tipsport Arény 19. listopadu.  Do data koncertu by se měla také objevit i jeho nová deska. Vstupenky půjdou do prodeje 19. května.

 

 
11.05.2017   Lukáš

The National a nové video

The National přichází s hudebním videem k novému singlu The System Only Dreams in Total Darkness, který předznamenává chystanou sedmou řadovou desku Sleep Well Beast.

 
 
02.05.2017   Lukáš

Gorillaz v Praze

Gorillaz letos obnovili svoje působení, vydali novou desku Humanz a v rámci nového turné se zastaví i v Praze. Konkrétně 14. listopadu v O2 aréně.

 
 
28.04.2017   Lukáš

Květy a nové album Komik do půl osmé

Brněnská skupina Květy vydá 25. května nové album "Komik do půl osmé". První singl Byt již naznačuje, jak bude kapela znít po personálních změnách.

 

 
27.04.2017   Lukáš

Píseň z pytlíku na zvratky

Píseň z pytlíku na zvratky je uměleckou kronikou Nickova turné s kapelou Bad Seeds po dvaadvaceti severoamerických městech během léta 2014. Sestává z deníkových záznamů, dávných vzpomínek, intimních úvah, fantaskních představ, písňových textů a básní. Hlavními tématy této působivé epické skladby jsou inspirace, tvořivost, ztráta, láska a smrt. Nick Cave ve své vášnivé zpovědi rozvíjí svébytnou mytologii, prosycenou motivy z čínských, řeckých a aztéckých mýtů, starozákonních příběhů, lidových balad i kultovních hollywoodských filmů. Kniha se zrodila povětšinou ve vysokých nadmořských výškách, když si během turné v letadle zapisoval poznámky, texty a básně na pytlíky na zvracení. Přes žánrovou rozmanitost je Píseň z pytlíku na zvratky překvapivě sourodá a čtivá – a Caveova osobnost se v ní zračí v mnoha rozdílných a veskrze nečekaných polohách.

zdroj: Kosmas

 
 
27.04.2017   Lukáš

Gerhard Richter vystavuje v Národní galerii

Národní galerie pořádá v současných dnech retrospektivní výstavu jednoho z nejvýznamnějších umělců posledních desetiletí – německého malíře Gerharda Richtera.

„Patří k čelním představitelům velké generace osmdesátníků, kteří se zásadním způsobem přihlásili ke slovu po druhé světové válce,“ uvádí generální ředitel Národní galerie a kurátor výstavy Jiří Fajt.

zdroj: Český rozhlas

 
 
20.04.2017   Lukáš

The Jesus and Mary Chain v Praze

Po dlouhých 25 letech zahrají v Praze. V Lucerna Music Baru - 13. 10. 2017.
Vstupenky za 890 Kč + poplatky od 24. 4. v 10:00 na webu a pokladně Lucerna Music Baru, v sítích GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal,
na místě v den koncertu za 1.000 Kč.

 

 
20.04.2017   Lukáš

Cold Cold Nights

Právě vyšla nová a první deska kapely Cold Cold Nights - (The) Last Summer na CD, LP a digitálně! 

Poslechnout si ji můžete zde: https://coldcoldnights.bandcamp.com/album/the-last-summer

 
 
18.04.2017   Lukáš

Twin Peaks se vrátí již v květnu

Od vraždy Laury Palmerové uplynulo takřka přesně pětadvacet let, tedy právě tolik času, kolik zavražděná dívka v poslední scéně seriálu určila do chvíle, kdy se opět setká s agentem Cooperem. David Lynch se dohodl s americkou kabelovou stanicí Showtime a scénář na dva filmy sepsaný ještě v devadesátých letech rozpracoval do televizní seriálové podoby.

 
 
13.04.2017   Lukáš

Jáchym Topol vydává novinku

Po osmileté přestávce spisovatel Jáchym Topol vydává novinku nazvanou Citlivý člověk. Hrdinové románu, kočovný herec Táta se svou alkoholickou ženou a dvěma synky, křižují Evropou, aby se pokusili nalézt staronový domov na březích Sázavy.

 

 
13.04.2017   Lukáš

Usnul jsem na šibenici - nová kniha Pavla Herota

Recenze nové knihy Pavla Herota (Usnul jsem na šibenici) od Jaroslava Erika Friče.

 
 
29.03.2017   Martin

Další svazek korespondence Jakuba Demla

V těchto dnech vychází další svazek edice Korespondence Jakuba Demla. Tentokrát ovšem pod záštitou Ústavu pro českou literaturu. 

Nový svazek představuje Demlovu korespondenci s Františkem Xaverem Šaldou, význačnou osobou české moderny a faktickým ustavitelem české literární kritiky. 

 
 
27.03.2017   Martin

Zemřela Věra Špinarová

Dnes ve věku 65 let zemřela zpěvačka Věra Špinarová. Minulý týden během koncertu dostala zástavu srdce. Pohřeb proběhne v Ostravě, jeho datum ještě není známo. 

 

 
25.03.2017   Martin

Střípky ze světa Star Wars

Ředitel studia Diesney, Bob Iger, vypustil do světa několik drobných zpráv o nadcházejících filmech ze světa Hvězdných válek: osmá epizoda je již dotočená a náhlá smrt představitelky princezny Leiy, Carrie Fisherové, film nijak zásadně neovlivnila. Zároveň Iger vyloučil, že by se do budoucna Fisherová vrátila v kompletně digitálním vyobrazení. Co se týče sólového filmu o Hanu Solovi, toho se dočkáme příští rok. Film objasní mladická léta tohoto svérázného pašeráka včetně toho, kde přišel k Millenium Falcon a jak se seznámi s Chewbaccou. Film však zatím stále nemá jméno. 

 
 
24.03.2017   Martin

Na internetu se objevil nový singl Chucka Berryho

Big Boys je název nového, posmrtně vydaného singlu ronck'n'rollové legendy Chucka berryho, který minulý víkend zemřel ve věku 91 let. 

 
 
23.03.2017   Martin

Za týden vychází průvodce seifertovskou Prahou

Přesně za týden, 30. března, vychází v nakladatelství Academia zajímavý knižní přírůstek do literatury o Jaroslavu Seifertovi. Bedekr Prahou Jaroslava Seiferta vychází k příležitosti výročí 30 let úmrtí tohoto básníka a prochází celým životem a místy, která se Sefertova života i díla dotýkají. V edici Průvodce už v minulosti vyšly knihy zabývající se například Franzem Kafkou nebo Prahou ve spojitosti s avantgardním hnutím v hlavním městě. 

 

 
30.06.2016   Martin

Vyšel trailer k Voyage of Time Terrence Malicka

Jeden z nejzajímavějších a tvůrčími postupy i nejautonomějších režisérů novodobé kinematografie Terrence Malick již nějakou dobu natáčí dokument s názvem Voyage of Time. Film má americkou premiéru 7. října. Dnes vyšel k dokumentu trailer slibující mnohé, na co jsme od Malicka zvyklí - opojné záběry přírodních scenérií, dynamickou kameru i střih, přiblížení se k unikátnímu autorskému pohledu na svět i život.

https://www.youtube.com/watch?v=cXUKj-uuvBI

 
 
29.06.2016   Martin

Letní filmová škola zveřejnila denní program

Letní filmová škola v Uherském Hradiští se bude letos konat od 22. do 30. července. Ode dneška je na webové stránce celé akce zveřejněn denní program všech příspěvků této události. Návštěvníci si tak mohou s dostatečným předstihem rozmyslet a naplánovat, jak den po dni celou LFŠ stráví. 

http://www.lfs.cz/program/denni-program/ 

 
 
29.06.2016   Lukáš

Ponk na Womexu

České písně o smrti skupiny Ponk zaujaly slavný hudební veletrh WOMEX. Více se dočtete v našem článku.

 

 
27.06.2016   Lukáš

PSH - FUCK OFF

Kapela PSH vypustila na světlo světa nový videoklip, kde jasně vyjadřuje svůj názor a postoj k současné "politické" situaci. 

 
 
14.06.2016   Lukáš

I Am Not This - Michael Gira

Girovo album I Am Not This je přehlídkou syrového folku s psychedelií. Nahrávka je bohužel dostupná pouze na tour 2016, nelze objednat a neexistuje ani v digitální verzi. 18 songů, které Gira vybral pochází z jeho kapely Angels of Light, jeho domácích sólových nahrávek a samozřejmě nechybí ani písně od kapely Swans. Toto album budiž nádherným artefaktem (včetně přebalu), které by chtěl mít každý Girův fanoušek doma na poličce.

Song for a Warrior - Michael Gira


 
 
09.06.2016   Lukáš

Burza vinylů a knížek v Praze

První velká burza vinylů a knížek v Praze se uskuteční 12. června v Paláci Akropolis. Tato burza se bude konat čtyřikrát do roka pod záštitou časopisu Rock & All.

 

 
08.06.2016   Lukáš

Ro(c)k v poezii: Allen Ginsberg

Pusťte si zhudebněnou poezii na stránkách českého rozhlasu - Allen Ginsberg rockový, folkový, experimentální. Josef Rauvolf připravil cyklus poezie, rocku a... Ginsberga.

 
 
08.06.2016   Lukáš

The Kills v Praze

Americko-britské duo The Kills zahraje poprvé v České republice. V rámci tour k jejich nové desce Ash & Ice, která vychází 3. června. Na koncert můžete zajít do pražského klubu Roxy 7. 8. 2016 v 19:00.

 
 
08.06.2016   Lukáš

Lineup Metronome

Dvoudenní hudební festival METRONOME, který bude probíhat 25. a 26. června v Praze, uveřejnil svůj line-up.

 

 
02.06.2016   Lukáš

Nick Cave vydá desku

Album „Skeleton Tree“ vyjde 9. září. Jako šestnácté v pořadí po desce „Push the Sky Away“. Prý bude tou nejsyrovější a nejvíce intimní.

 
 
01.06.2016   Lukáš

Jarda Svoboda sólově

Právě vychází solové album kapelníka skupiny Traband Jardy Svobody - SOLO. Novinka v deseti písních navazuje na album Přítel člověka, kterou připravil již před devíti lety s kapelou Traband. 

 
 
01.06.2016   Lukáš

Festival OFF zveřejnil svůj LINEUP

Od včerejšího dne můžete nasát kompletní LINEUP festivalu OFF. 

 

 
25.05.2016   Lukáš

Dinosaur Jr. se vracejí do Prahy

Mají před sebou vydání nového alba. Mají před sebou také koncert 8. června v Lucerna Music Baru v Praze. Do česka se vrací po třech letech. Kapela, která definovala syrový kytarový zvuk 90. let!

 
 
24.05.2016   Lukáš

Folkové prázdniny 2016

Hlavní program Folkovek je venku, koukněte, co nás letos v Náměšti nad Oslavou čeká.

 
 
24.05.2016   Lukáš

Brian Jonestown Massacre

V Praze vystoupili naposledy v roce 2014 ve Futuru. Tentokrát zamíří 31. srpna do Lucerna Music Baru. Vstupenky za 350,- Kč - předprodej.

 

 
18.05.2016   Lukáš

Veena je zpět!

Veena z Tábora (Veronika Buriánková, Martin Koktan, Jan Svačina, David Zeman) se dala zpět dohromady. Kapela se po vydání prvního alba rozpadla do kapel Please the Trees, Nod Nod, Kalle. Nyní ale vychází nové album Help It to Die.

www.veena.bandcamp.com 

 
 
15.05.2016   Lukáš

Swans vydávají novou desku

Swans vydávají novou desku The Glowing Man. Ta by měla oficiálně vyjít 17. června, prostřednictvím Mute Records. 

 
 
10.04.2016   Lukáš

The Cure v Česku!

The Cure příští rok na podzim odehrají v 17 evropských zemích 30 koncertů; půjde o první koncertní sérii od posledního turné z roku 2008, které navštívilo i Českou republiku.

 

 
15.02.2016   Martin

Midi Lidi chystají nové album

Kapela Midi Lidi dnes na svém facebooku postla odkaz na článek ze serveru AlterEcho, v němž se píše o nové desce, kterou Midi Lidi aktuálně plánují na vydání již letos 15. června. Album ponese název Give Masterpiece a Chance!.  

Nelze být nadšenější. 

 
 
11.01.2016   Martin

Zemřel David Bowie

Dnes obletěla svět zpráva, že David Bowie zemřel ve věku 69 let na rakovinu :-(

 
 
03.11.2015   Martin

Dotisk Božské komedie od Danta Alighieriho

Jedno z nejvýznamnějších literárních děl všech dob bude v následujícíh dnech opět dostupné, a to díky nakladatelství Academia, které připravilo dotisk pět let starého vydání s překladem Vladimíra Mikeše. Toto vydání obsahuje rovněž překladatelovy poznámky a vysvětlivky k Dantově poémě, stejně tak jeho stati vážící se nejen k básníkovi, ale i k ohlasu jeho díla v české kulturní historii. 

 

 
03.08.2015   Lukáš

Please The Trees nové album

Please The Trees - Carp vyjde 21. 9. u společnosti Starcastic. Máme se na co těšit.

 
 
29.07.2015   Lukáš

Nová sbírka Pavla Herota

Martínkovský básník a poděs Pavel Herot je znám jak ze svých vesměs podivínských autorských čtení, tak svérázných vystoupení s podzemníky Hever&Vaselina Band, či originálními performacnemi, např. když na festivalu v Polici u Jemnice běhal v létě na lyžích…Pavlovi vychází na značce Ears&Wind Records sbírka poesie Kvílení poetických jeřabin. Kniha je ilustrována autorovými fotografiemi, tzv. Tremor photo.

 
 
28.07.2015   Lukáš

Deafheaven budou mít novou desku

Deska vyjde v říjnu, ale již nyní si můžete poslechnout první teaser, který vás naladí (hlavně v jeho závěru).

 

 
27.07.2015   Lukáš

Soundtrack druhé série True Detective

Leonard Cohen, Lera Lynn, Nick Cave - potřebujete vědět víc? Hudbu druhé série můžete poslouchat na serveru Edna.cz.

 
 
23.07.2015   Lukáš

Jaga Jazzist v Lucerně

Koncert Jaga Jazzist (11. listopadu) proběhne v rámci série 20 koncertů u příležitosti 20. výročí Lucerna Music Baru. Klub již zveřejnil čtyři jména narozeninové šňůry – velšskou zpěvačku Marina and the Diamonds, legendy jazz-funku a soulu Incognito, další "Ninjas" The Cinematic Orchestra a britskou skupinu Dub Pistols.

 
 
23.07.2015   Lukáš

Wilco - nové album zdarma

Pouzde dnes můžete stahovat nové album kapely Wilco a to zcela zdarma.

 

 
23.07.2015   Lukáš

The Cinematic Orchestra přijedou do Prahy

The Cinematic Orchestra přijedou 15. listopadu do Prahy a přivzou s sebou nové album. Hvězdy kultovního labelu Ninja Tune zahrají v pražském Lucerna Music Baru.

 
 
22.07.2015   Lukáš

Wolf Alice - My Love Is Cool

Britská kytarovka přichází s debutovým albem "My Love Is Cool", která získává velmi dobré ohlasy kritiků.

 
 
21.07.2015   Lukáš

City and Colour

City and Colour (Dallas Green) - 9. října vydává nové album - dnes vychází první singl "Woman" a zní opravdu skvěle.

 

 
20.07.2015   Lukáš

CHVRCHES mají venku nový singl

Skotové CHVRCHES vydávají v září druhou desku "Every Open Eye". Dnes byl odtajněj první oficiální singl "Leave A Trace".

 
 
13.07.2015   Lukáš

Folkové prázdniny a Glen Hansard

Třicátý ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou potěší svou návštěvou v pátek 31. července Glen Hansard! 

 
 
13.07.2015   Lukáš

Ennio Morricone a Tarantino

Hudební mág westernovejch soundtracků Ennio Morricone se spojil s Quentinem Tarantinem a připravuje hudbu pro jeho nový film. To slibuje zážitek.

 

 
13.07.2015   Lukáš

Tanec v temnotách

Již tento čtvrtek vystoupí Björk na Colours of Ostrava. Její hudební tvorbu zná snad každý, ale znáte film Tanec v temnotách? Režie Lars von Trier, hudba a hlavní role Björk = 81 % na čsfd

 
 
10.07.2015   Lukáš

Radio Wave a přímý přenos

Radio Wave dnes spustilo přímý přenos ze svého studia. Stream najdete na youtube přímo zde.

 
 
10.07.2015   Lukáš

William Fitzsimmons - Beacon

William Fitzsimmons bude letos na Colours Of Ostrava. Nyní vychází jeho nový videoklip Beacon. Mrkněte na něj, je v tom vše, co od Williama můžete očekávat.

 

 
09.07.2015   Lukáš

Letošní Šramlfest toho nabídne opravdu hodně

Ve Znojmě bude zase Šramlfest a letos nabídne výborný program. Namátkou vybíráme - MIDI LIDI, Mucha, Ponk, Jindra Holubec, Narajama a další. Šramlfest začíná 31. 7. 2015 a vy jej najdete i v našem kalendáři.

 
 
08.07.2015   Lukáš

Johnny Cash na ČT art

Dnes ve 21:50 můžete vidět na programu ČT art koncert z pražské Sportovní haly (1978). Účinkují: J. Cash, jeho hosté a skupina The Tennessee Three. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert.

 
 
07.07.2015   Lukáš

Fink zahraje dvakrát

V listopadu jej můžete slyšet a spatřit v klubu Roxy v Praze. O den později v klubu Fléda v Brně. Obě akce najdete v našem kalendáři, kde si Finka můžete zároveň poslechnout.

 

 
03.07.2015   Lukáš

Meziříčko ožívá

Rok utek a je tu opět Magorovo Vydří v Meziříčku na Skalákově mlejně. Tento víkend bude ve znamení setkávání, svobody a dobrých lidí. Našrot pokřtí desku. A zahrají: Peacock Ball, Dáša Vokatá a Olda Kaiser, Sbor břežanských kastrátů, For the trees a mnoho dalších.

 
 
02.07.2015   Lukáš

John Grant chystá na říjen desku

Desku "Pale Green Ghosts" vydal již před dvěma roky, loni zahrál na Colours Of Ostrava a nyní chystá novou desku "Gery Tickles, Black Pressure". Koukněte se na trailer k nové desce. Jestli jste hltali seriál Dexter, bude se vám líbit.

 
 
01.07.2015   Lukáš

Ventolin - Supersonik

Na 1. července připravil český elektronický producent a zpěvák David Doubek, který je znám jako Ventolin, nové EP Playbour. To vychází pod Bumbum Satori a je inspirované EBM a eurodiskem 90. let. Nový song Supersonik

 

 
30.06.2015   Lukáš

Celestial Shore a Kalle - Na louce

Dnes večer se v Třebíči začnou dít věci. Na louce budete moci slyšeti a spatřiti na vlastní očoucha kapelu z New Yorku - Celestial Shore, která svým zvukem připomíná Pixies nebo novodobé Beatles. Ve čtvrtek přijede Kalle z Tábora. Což je Veronika a David, které můžete znát například z kapely Nod nod nebo Veena. Mrazení na zádech zaručeno! Pusťte si kompletní album Live from the room.

 
 
29.06.2015   Lukáš

Květy a Miláček slunce

Že alternativně-rocková kapela Květy zraje jako víno, tak to se můžete přesvědčit na vlastní uši. Vydávají totiž novou (již desátou v pořadí) desku s názvem Miláček slunce. 12 nových písní můžete vlastnit ve formátech CD, mp3, Flac, vinyl i MC.

Poslechněte si píseň z nového alba Miláček slunce - Syn

 
 
27.06.2015   Lukáš

Cobain: Montage Of Heck

Záběry z domácího videa, výborný animace, příběh. Střípky, jenž dávají dohromady jeden z nejlepších hudebních dokumentů všech dob. Život Kurta Cobaina ve 132 minutách. Tohle musíte vidět. Profil filmu na čsfd.

 

 
26.06.2015   Lukáš

Nejrozsáhlejší program Colours v historii oznámen!

Vedle 75 zahraničních a 57 domácích kapel (loni 50 a 51), divadel, poezie nyní přibyly do programu filmy, diskuse (letos nově dokonce na dvou scénách), workshopy, program na scéně České televize, několik výstav a výtvarných aktivit, Design zóna s 33 prodejci, nový Family park i doprovodné aktivity v Dole Hlubina a na dalších místech. Celkový program najdete zde. Zdroj: www.colours.cz

 
 
26.06.2015   Lukáš

Kuchař Kittchen vydává desku

Zamaskovanej kuchař vydává svou třetí desku s názvem "Kontakt" - jedná se o hlubokou zpověď. Pusťte si klip k písni Zamilovaný.

 
 
25.06.2015   Lukáš

Father John Misty má nový klip

Večer na záchrance... Father John Misty - I Love You Honeybear

 

 
24.06.2015   Lukáš

Je 22:28 a Na louce to žije

Louka jede disko, stan praská ve švech, pivo výborný. Třebíč žije! Děkujeme Vrátka, děkujeme Ágnes! Louka je tak rozjetá, že už nepůjde nikdy zastavit. A to si přejeme.

 
 
24.06.2015   Lukáš

Dnes se bude Na louce tančit!

Kulturní Organizace Pro Radost, která pořádá legendární taneční festival na Vysočině, tento rok na SK Jalovec od 26. – 28.6.6., se rozhodla, že přidá ještě ke své KOPR warm up tour 2015 bonus akci, v Kavárně Na louce, kde se můžete rozcvičit a rozehřát na hlavní festival, který proběhne hned o víkendu po té…
KOPR djs Vás svými sety budou provázet večerem…

 

SLEDUJTE NÁS

Alternativní kulturník akurnik.cz - hudba, filmy a literatura.
Kalendář akcí a koncertů, reportáže, doporučení, rozhovory.

Facebook akurnik.cz Twitter akurnik.cz Youtube akurnik.cz Google+ akurnik.cz RSS akurnik.cz
© 2014-2018 / Kód a design LukasKrula.cz
Veškerý obsah těchto webových stránek podléhá autorským právům a je tak chráněn v souladu se zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, v platném znění.