MIDI LIDI - Give Masterpiece a Chance!

akurnik.cz / MIDI LIDI - Give Masterpiece a Chance!
21.06.2016 / Doporučujeme / Lukáš KrulaElektropopová kapela Midi Lidi vznikla v roce 2006 na troskách seskupení Krásný Stěhovák Gerard & Sexuální nábytek ve složení Petr Marek (zpěv, elektronika, klávesy), Markéta Lisá (zpěv, elektronika, klávesy, saxofon), Prokop Holoubek (zpěv, bicí, klávesy, klarinet, kytara) a vizuální umělci Filip Cenek, Magdalena Hrubá, Jiří Havlíček a Jan Šrámek. Midi Lidi jsou známí tím, že rádi a často koncertují, odehráli mnoho koncertů v ČR a na Slovensku, ale i v Polsku, Rusku, Anglii, Německu, Španělsku či Chorvatsku. Většinou s ostudou. V Čechách a na Slovensku už patří ke stálicím velkých festivalů. Zároveň vystupují i jako DJ's - Prokop s Tomášem jako TOMINO A MYSLIVEC, Petr s Johanou Švarcovou (KAZETY) jako DISJOCKEJOVÉ. Členové kapely jsou svojí další činností široce rozkročeni mezi nejrůznější umělecké obory a na české scéně jsou jednotlivě známí i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci, promotéři, vizuální umělci či grafici. 

Nyní kapela přichází již se čtvrtým albem v pořadí, který vychází pod hlavičkou Bumbum Satori a vydavatelstvím X Production. Hostují na něm Roman Holý, Mardoša, dětská kapela Kaťka a Baťka a další. Obsahuje dvanáct písní, vinyl má ještě dvě bonusové navíc. Album nese „marketingový“ název „Give Masterpiece A Chance!“. A taky s sebou nese letní prázdninovou náladu.

„Naše optimistická deska až na dvě písničky v textech pojednává o přepracovanejch hrdinech, co si řeknou, že na to už kašlou, udělají si čas na život a začnou žít. Mně samotnému se pak nejlíp odpočívá právě u vody,” říká Marek.

Na první poslech kvituji, že se na desce objevuje více živých nástrojů. Frekvence mačkání čudlíků se tím pádem dostala do stravitelnější podoby. Tento fakt je možná způsoben i tím, že album mělo být původně temné introvertní elektronické a s minimem zpěvu, ale vznikl přesný opak. Tak jej aspoň popsal v tiskové zprávě Prokop Holoubek.

„Největší překvapení bylo, když jsme až po dokončení celé desky zjistili, že na ní nejsou vůbec žádné refrény! A přitom je plná hitů,“ dodal Kelar.

Na co jsem se osobně z nového alba těšil nejvíc, to byly verše Petra Marka. Už při poslechu písně „Koupaliště tajemné“ se dostavuje první rýmové uspokojení: „Potěší tě jedna věc: Že už nejsi neplavec“. Že mají jednotlivé písně i svoje příběhy, jak začínám chápat hned u té třetí v řadě „Pokec s tátou“, je poměrně překvapivé. Ony snad dokonce nesou i nějaké poselství, které je ovšem podáváno v obalu hravosti a přímočarosti - jako zabalený bonbon.

„Ať až si převineme; Film života / to DVD nazpátek; Ať se dá na to koukat; Ať se dá smát; Tak už si ukliďme; Ten duševní bordýlek; Vezmeme Lux; A budeme sát„.

Ač to zní v případě Petra Marka a kapely Midi Lidi opravdu zvláštně – album je zkrátka dospělejší než ty předchozí. Břitva vtipu zůstává ale neotupená. Album nás atmosférou přenese na podivnou letní diskotéku plnou intelektuálů. Diskotéku pořádanou u táborového ohně na vodáckém výletě, kde si každý z účastníků plavby čistí svoji duši. Skočné rytmy střídají „funkové“ pasáže a melancholické brumenda. Album bývá v recenzích často přirovnáváno k optimistické náladě kapely Vltava nebo lehce nahořklé chuti textů Mňágy a Žďorp. Já si naopak myslím, že je na české scéně skutečným originálem, kterému je potřeba dát šanci!

Foto: Johana Novotná
Komentářevko

2016-06-21 16:41:36

na šramlfestu jsem se za břicho popadal, Marek je můj milenec

bubsphysfub

2019-07-13 00:17:42

[url=http://www.pandorabijoux2019.fr]bracelet pandora[/url] [url=http://www.yeezyboost700.us.com]yeezy 700 salt[/url] [url=http://www.yeezyclay.us]yeezy boost 350 v2 clay[/url] [url=http://www.hogansito-ufficialeonline.com]hogan sito ufficiale[/url] [url=http://www.yeezy-350.cz]boty adidas yeezy[/url] [url=http://www.pandorasoldes-2019.fr]pandora bijoux[/url] [url=http://www.pandorasitoufficialeonline.com]anelli pandora[/url] [url=http://www.yeezysesame.us]yeezy sesame[/url] [url=http://www.yeezysesame.us.com]yeezy 350 sesame[/url] [url=http://www.yeezysitoufficiale.com]yeezy boost 350[/url] [url=http://www.yeezyboost700.us]yeezy boost 700[/url] [url=http://www.pandorajewelrycharmsus.us]pandora rings[/url] [url=http://www.pandora-akce.cz]pandora[/url] 锘縖url=http://www.canada-pandora.ca]pandora charms[/url] [url=http://www.yeezyboost500.us.com]adidas yeezy 500[/url] [url=http://www.yeezystatic.us]yeezy static reflective[/url] [url=http://www.sperkypandoraakce.cz]pandora akce[/url] [url=http://www.yeezyboostus.us]yeezy[/url] [url=http://www.yeezyboostufficiale.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.pandorabraceletus.us]pandora[/url] [url=http://www.hogansitoufficialeoutletonline.com]scarpe hogan[/url] [url=http://www.yeezysus.us]yeezy boost 350 v2[/url] [url=http://www.yeezy-boost-350.fr]adidas yeezy[/url] [url=http://www.yeezy500salt.us]yeezy 500 blush[/url] [url=http://www.yeezyhyperspace.us.com]yeezy boost 350 v2 hyperspace[/url] [url=http://www.yeezybutters.us]yeezy 350 butters[/url] [url=http://www.yeezyhyperspace.us]yeezy 350 hyperspace[/url] [url=http://www.yeezystatic.us.com]yeezy static reflective[/url] [url=http://www.anellipandorasitoufficiale.com]pandora charms[/url] [url=http://www.yeezy--boost.fr]yeezy[/url] [url=http://www.jewelrypandoracanada.ca]pandora canada[/url] [url=http://www.botyadidasyeezy.cz]boty adidas yeezy[/url]


SLEDUJTE NÁS

Alternativní kulturník akurnik.cz - hudba, filmy a literatura.
Kalendář akcí a koncertů, reportáže, doporučení, rozhovory.

Facebook akurnik.cz Twitter akurnik.cz Youtube akurnik.cz Google+ akurnik.cz RSS akurnik.cz
© 2014-2019 / Kód a design LukasKrula.cz
Veškerý obsah těchto webových stránek podléhá autorským právům a je tak chráněn v souladu se zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, v platném znění.