Snem mnoha lidí je bydlet ve vlastním rodinném domě. A některým z nich se tento sen i splní. K domu však obvykle patří i zahrada, byť i jen malá. Její část je navíc mnohdy zvenku vidět (i když tady záleží na plotu, který máme). Není tedy divu, že chceme, aby nás skutečně reprezentovala a aby se na ni lidé rádi dívali. Problém je, že valná většina z nás toho o zahradničení příliš mnoho neví, a tak nemá ani potuchy, kde začít. Je tedy na čase podívat se na nějaké typy.

 

rozkvetlá zahrada

 

V první řadě bychom si měli říci, co od své zahrady chceme. Stačí nám trávník, na kterém si budou moci naše děti hrát? Nebo chceme rajskou zahradu plnou nejrůznějších voňavých květin? Anebo si s její pomocí chceme přilepšit a pěstovat zde ovoce či zeleninu? Každá z těchto věcí totiž vyžaduje něco jiného.

 

Klasický trávník je zdaleka nejjednodušší, i když vypadá v podstatě nudně. Stačí jen najít vhodné travní osivo a následně během sezóny pravidelně sekat trávu. Zde však musíme podle typu půdy dávat pozor, aby se nám zde nerozšířily nejrůznější plevelné druhy. Samozřejmě na pampeliškách či sedmikráskách není vůbec nic špatného, avšak takový mech dokáže zničit celou zahradu. Pokud tedy něco takového uvidíme, je dobré to zlikvidovat již v zárodku.

 

péče o zahradu

 

Pokud jde o květiny, zde už je to horší. Musíme znát typ půdy a také klimatické podmínky, které v dané lokalitě panují. Je totiž jasné, že v horských oblastech s kamenitou půdou neporostou stejné druhy, jako v teplých nížinách. Také je potřeba se o květiny dobře starat – zalévat, plít, zaštipovat, chránit před mrazem. Odmění se vám však barevnou parádou.

 

Pěstování zeleniny je pak zdaleka nejnáročnější, neboť je musíte chránit také před škůdci. Navíc je nutné používat i hnojivo, pokud chcete skutečně maximální výnosy. Odměnou vám však bude produkce z vlastní zahrady. Je tedy jasné, že udržet ji pěknou není jednoduché. Věřte ale, že se to nakonec rozhodně vyplatí, a lidé se na ni budou chodit dívat.