První solární panely na ohřev vody se začaly v naší zemi budovat již na počátku devadesátých let. Tehdy šlo ovšem pouze o pilotní projekty a jedním z prvních byla městská radnice a nákupní centrum v nejvýše položeném městě České republiky – v Božím Daru. Toto místo zřejmě nebylo zvoleno náhodou, protože se jedná o jedno z nejoblíbenějších center běžeckého lyžování a spolu s nedalekým Klínovcem a lázněmi Jáchymov tvoří toto uskupení velice významné rekreační centrum. Lidé se tak mohli přesvědčit o tom, že zařízení je skutečně funkční, a že mu zřejmě bude patřit budoucnost.
Současně s tím, v roce 1993, se začalo ve společnosti Solartec a ve firmě Trimex Tesla z Rožnova pod Radhoštěm s vývojem fotovoltaických panelů, ale muselo uplynout dlouhých patnáct let, než se fotovoltaika vyšvihla na rozumně využitelnou úroveň. Podmínkou bylo zajistit těmto zařízením dlouhou životnost a vysoký výkon, současně s rozumnou pořizovací cenou, a tato trojkombinace dala na veřejnosti podnět k opravdové solární explozi.
V roce 2008 se zároveň stát postaral o vysoké výkupní ceny elektrické energie vyrobené z fotovoltaiky, a to bylo jedním z hlavních podnětů značného zájmu veřejnosti o tato zařízení. Další velkou solární vlnu způsobilo zvýšení cen elektřiny na trhu díky válce na Ukrajině a současně s tím i pokles cen fotovoltaických zařízení a prodloužení životnosti některých jejich komponent.
Dnes jsou již fotovoltaické panely poměrně běžnou součástí koloritu staveb rodinných domů, ale to není vše, co tyto technologie nabízí. Máme tu dokonce all-in-one box hes – zařízení, které pomocí vnitřních počítačem řízených algoritmů zvládne velice inteligentně, a přitom v plně automatickém režimu řídit chod všech systémů tak, aby bylo možno dosáhnout maximální úspory energie a případně zisku z prodeje vyrobené elektřiny do distribuční sítě v závislosti na výkupních cenách. Máme tu tedy jakousi obdobu umělé inteligence v praxi, která z fotovoltaiky na rodinném domě vytvořila velmi sofistikovaný systém.