Dark Gamballe - Panoptikaria

20. 07. 2015 / Doporučujeme / Petr Gric
akurnik.cz / Dark Gamballe - Panoptikaria

Na stůl se mi dostala osmá řadovka vyškovských Dark Gamballe s názvem Panoptikaria. Tahle kapela není v hudebním ranku žádným nováčkem a její počátky sahají až do roku 1992, kdy ještě působila pod názvem Dark. Takovou zajímavostí je, že se podílela i na několika samplerech a tributních albech - Metallica, Rage Against The Machine, nebo The Smashing Pumpkins. U dvou posledních jmenovaných dokonce vyšla alba pod hlavičkou amerických Dwell Records.

Pod svým současným názvem Dark Gamballe pak fungují od roku 2000, kdy vydali svou debutovou desku Robotory, následované Merizo Nanen (2002), v roce 2004 pak Superstar, 2006 legendární Bonboniera. Načež přišly skvělé a kritiky přijímané desky Perpetuum Gamballe, v roce 2010 Pochyby a v roce 2013 Zatím dobrý.Mám ale stále takový pocit, že i přes nominace na Anděla a jejich veškerou snahu, stále zůstávají na "druhé" koleji české populární hudby i přesto, že mají na postup do extraligy. A novinka Panoptikaria mé proroctví jen potvrzuje.

Celé CDčko působí jako kompaktní celek, který ví, co chce posluchačům dát. Prognózy, že tahle parta na novince přitvrdí, jsou pravdou. To kapele prospívá a jen utvrzuje mé mínění, že do nejvyšší ligy mohou s přehledem vstoupit. Panoptikaria je opravdu řízně tvrdé album ... už jen úvodní singl a zároveň i klip Fata Kapitána Morgana ukazuje, že kucí to chtějí rozsekat. A v poslední suché době na kvalitní české kapely přichází Dark Gamballe s pořádnou dešťovou sprchou.

Zejména pak první polovina alba, kdy si můžete vybírat hitovku za hitovkou, říká, že tito vyškovští řízci to myslí skutečně vážně. Nebýt PÍP slovíček, dokážu si Fatu představit jako veliký hit českých rádií a to i těch komerčních. Už úvodní Panoptikaria dává tušit, že přijde nářez, hustější než na jejich předchozích albech - ten refrén leze rychle do hlavy. To druhá Tma už přijde s opravdu hutnou řežbou, která nenechá na pochybách, že tohle album se s tím srát nebude. Velkou a silnou stránkou Dark Gamballe jsou pak jejich texty - ty také v luxusním obalu i datovém formátu dávají k dispozici - tohle není levná cenovka, ale poctivě udělané texty. Po klipovce Fata Kapitána Morgana přijde další z řady singlovek Vítězožrout. Kostlivci pak ještě přitvrzují a mám pocit - jako bych poslouchal Projekt Parabelum, nebo Anarchuz se Sakalou, ty kytary řežou jak pila a hodně nabroušená. Další v pořadí jsou Hadí ženy, nebo Mlha, jenž poskytují další nával kvalitní hudby. Klauni a parfémy ukazují zuby a poslední dva songy Lektvar, Kouzelné uzavřou celé cirkusové představení téhle velmi nadějné české kapely. Jsem sám zvědav, jak tohle album přijmou velcí kritici české hudby a jak se podaří tuhle hudbu předložit masám. Osobně držím palce a pevně doufám, že sedmá studiovka bude přelomem a kapela se zařadí do pojmů jako Krucipüsk, nebo Škwor. 

Za mě 8/10.