Daughters

15. 05. 2014 / Doporučujeme / Radek Podlešák
akurnik.cz / Daughters

Přišlo to znenadání.  Nezazvonili. Neklepali. Neházeli kamínky na okno. Nehráli na tichou poštu. Nepřišli mě pohladit po vláskách před spaním. Rovnou vyrazili dveře a mně dech. Zahrabali mé nebohé já pět metrů pod zem a pak vystřelili na měsíc Jupitera. Tyvole.

O kom, že je teda řeč? Daughters jsou banda z Rhode islandu a jak někdo poznamenal, moc se s tím neserou. Začínali jako rutinní grindcore - prostě šicí stroj vytavenej na nejvyšší obrátky,  kterej se prolíná s growlingem (prostě řveš, jako když ti řežou ruku) . To byl rok 2003 a první deska Canada songs. Cenu MTV za ni nedostali. Nedostali za ní vlastně vůbec nic.

Přišla druhá deska. Hell songs. Je na ní patrné, že styl nastolený na prvním počinu už pro ně nebyl to pravé ořechové. Stali se mnohem rafinovanější. Místo grindcorové plochy, která jede celej song ve víceméně stejném tempu, začali přidávat různé mezihry, náhlé změny rytmu i tempa. Zpěvákovi přestali řezat ruku a stal se z něj maniodepresivní hlas, kterej v tobě kutá tunely zoufalosti.  Sám zpěvák nový styl definuje naprosto jasně " The sound of Elvis Presley being tortured".

Zběsilost v srdci je v ní cítit na každém milimetru. Také mnohem víc experimentování s různými styly. Okořenili to noise-rockem a potěšili i všechny matikáře, kytarové riffy se začli valit ve vzorcích math-rocku.


Recorded inside pyramid

O kapele se začalo víc psát, bylo víc koncertů, chodili na ně mraky lidí. Pro mladou kapelu ideální situace. Ovšem za předpokladu, že hrajete s lidma, se kterými si rozumíte, které máte aspoň trochu rádi nebo je nějak respektujete. Tohle nebyl případ Daughters. Čím časteji byli pohromadě, tím méně se mohli vystát. Byl rok 2009 a kapela byla napokraji rozpadu. Nakonec zbyl jen zpěvák Alexis Marhall a jeho kámoš - kytarista Jon Syverson. Dostali geniální nápad - natočí komerční desku. Chtěli napsat songy, které by mohly znít dobře i na stadionech.

 
The Theatre Goer

Kytarové riffy se staly mnohem přístupnější, písničky byly písničkovitější. Ovšem všichni v kapele nebyly s výsledkem spokojeni.

That's no good. That's not art. That's shit. It's not even shit. It's less than shit. What's less than shit? I don't even know. Trying to be other bands... that's less than shit.