Indian Jewerly

26. 02. 2014 / Doporučujeme / Radek Podlešák
akurnik.cz / Indian Jewerly

Stejně jako ve kterémkoliv jiném roce za posledních tisíc let, i v roce 2002 se našla parta lidí, co se sešla, bouchla do stolu a řekla - budiž psychedelie!


Jsou z Houstonu a snaží se jít v tradicích texaské undergroundové scény, jejíž počátky se datují někdy od roku 1965. Domorodé rytmy se páří s panem noisem a post-punkem, občas vezmou do party i starýho avantgardu odvedle. Beaty se tam kamarádičkují s dronovými plochami, kolem lítaj ocasy zdechlejch komet. Všichni přitom popíjejí barevnou psychedelii u jinak šedivého rezavého stánku, kde za dvěpade dostaneš kusovku a propadlý pohled prodavače. 


S touhle bandou to není lehký. Stylově to je občas uzený se šlehačkou, jindy zas marmeláda s pepřem, sem tam banán s vostnatym drátem. Psychedelický základ, na který se nabaluje všemožné, nejčastěji něco, na čem by ani Hrabal nedokázal najít nic hezkého - nebo nedejbože snad poetického. Některý songy se vážně táhnou jako radioaktivní sliz, který byste nejradši zakonzervovali a hodili daleko pryč. Jindy zas narazíte doslova na klenot, který si pouštíte znova a znova. Často však jen nevěřícně kroutíte hlavou, co tím asi tak mohli myslet. Voni na posluchače totiž tak trochu serou. 

My přece hrajem experimentl vyvole!

 Z hrubozrných poloh na prvních deskách se jejich styl-nestyl stává na první pohled sofistikovanějším a uhlazenějším. Pro porovnání tu házím dva songy. 


(debut Sanglex Redux 2005)

 
(Totaled 2010)

Ale nenechte se zmást, že by snad novější desky byly celkově přístupnější. Bezhlavý noise se na vás vyvalí ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte nebo se valí, pro jistotu, rovnou celým songem. To jsou všechno objektivní důvody, proč tahle kapela nebude nikdy slavnější než týden staré ponožky Ringo Starra. Indian Jewerly se prostě nesnaží zalíbit, stačí když lejou živou vodu do undergroundového podhoubí.

Madonna, Justin Bieber a další extraligoví umělci se už sápou na dveře a je potřeba, aby tu byl někdo, kdo bude tlačit z druhé strany.
(z jejich poslední desky Peel It)


Abych to nějak shrnul, tak celkově se jedná o velice zajímavý projekt, určený převážně pro zvukové dobrodruhy a psychedelické nenasyty, ale i běžný posluchač si tam najde svůj ostrůvek (byť notně omývaný drsným mořem).