Jaroslav Ježek a Čp. 8 - kde je ta síla?

07. 11. 2022 / Doporučujeme / Lukáš Krula
akurnik.cz / Jaroslav Ježek a Čp. 8 - kde je ta síla?

Jaroslav Ježek mladší se narodil v roce 1957 v Příbrami. Jeho slavný prastrýc byl český hudební skladatel, dirigent, hudební improvizátor, dramaturg a klavírista Jaroslav Ježek. Talentu tak do vínku dostal jistě nepřeberné množství. Což potvrzoval již od svého dětství, kdy začal hrát na kytaru a zpívat v Lidušce. Bohužel do vínku nedostal jen talent, ale také celoživotního soupeře. Vrozenou poruchu výměny vody v plicích. Díky ní získal jedinečnou barvu svého hlasu. Častokrát byl hospitalizován v nemocnici, snažil se zlepšit svůj zdravotní stav i cvičením jógy. Nemoc nad ním ale definitivně zvítězila záhy po jeho 28. narozeninách v roce 1985. 

V roce 1980 založil s Jiřím Černíkem kapelu Čp. 8. V kapele se objevoval i Ježkův mladší bratr Míťa, který bydlel s Jaroslavem a Jiřím právě v domě s číslem popisným 8. Dále se k nim přidal i basista Jan Richter.  Hned rok poté skupina prorazila na Portě (v oblastním kole). V roce 1982 se již ke skupině přidal kytarista Petr Linhart (Majerovy brzdové tabulky) - později vydal album s názvem "Milostné vzpomínky na Čp. 8", Václav Křivanec a klávesista Jiří Šantroch. Nové osobnosti do folkové skupiny vnesly lehce rockový nádech. Hráli tzv. fresh air. Odrazem těchto změn byla i stoupající popularita skupiny potvrzená vítězstvím ve finále Porty v roce 1983. Za sebou v pořadí zanechali i folkovou veličinu - Poutníky.

"Jaroslav nezpíval o tom, že venku zrovna prší a padá splín, louka je zelená, dálka láká či o tom, jak obtížné je nést ten svůj tuláckej kříž. Jaroslav zpíval naopak především o věcech, které mu byly každodenně blízké a byly reálné. O citech a pocitech, které zažíval ten, komu bylo něco přes dvacet a žil v době, jejíž letopočty provázela ona osmička, vetknutá do názvu kapely. V době, kdy bolševická kobyla sice už pomalu dodělávala, ale stále ještě dovedla citelně kopat." 

Procítění písní frontmana kapely ruku v ruce s neuvěřitelnou naléhavostí textů posunovalo kapelu k větší známce popularity. V jednotlivých písních si naplno prožijete radost, smutek, lásku, selhání, naději i absolutní bezmoc. Vše umocňují vložené výkřiky otázek, které vás nutí zůstat v mysli hluboko zabořeni v poslechu a prožitku z něj.  Kapela se tak poměrně rychlým tempem stávala jakousi generační výpovědí tehdejší mládeže.

"Motýlí výkřik a rána
a buďte tu veselí

Jen jeden se otočil
Jen jeden se otočil

Jak střepy pro štěstí
do kapsy dal si ta křídla

A ruce si pořezal"

Po náhlé smrti Jaroslava Ježka se ještě kapela pokoušela za pomoci nového frontmana Dana Kohouta vystupovat dále, ale kouzlo Čp. 8 odešlo společně s jeho původním zakladatelem. V březnu 1987 se tak kapela rozpadla definitivně. V roce 2001, vydalo hudební vydavatelství Indies Records dvoualbum skupiny Čerstvý vzduch. Dvojcédéčko obsahuje všechny písně a texty této kapely. Stále je také funkční webová stránka této kapely.