King Crimson - Absent Lovers

13. 10. 2014 / Doporučujeme / Radek Podlešák
akurnik.cz / King Crimson - Absent Lovers

Začátek a vlastně téměř celá první polovina osmdesátek byla zlá. Nová krev jako The Cure, Swans či Sonic Youth teprve vystrkovaly růžky a téměř všechny velké kapely šedesátek a sedmdesátek, tedy z těch, co přežily, postihl stejný fenomén - začaly vydávat totální, strašné, obludné sračky (Rolling Stones, Black Sabbath, Jethro Tull, Yes, Genesis, Pink Floyd, Neil Young, Deep Purple, Queen..atd..atd, ten seznam je vážně nekonečný). Vzorec byl vesměs stejný: synťáky + disco * kokain.  King Crimson byli v tomto ohledu tak trochu výjimka a 80s, narozdíl od drtivé většiny jejich prog-rockových kolegů, přežili se ctí. Samozřejmě, začali se také vést na nové vlně a totálně změnili zvuk. Naštěstí v jejich případě měli soudnost. Přesto ty desky (Discipline, Beat, Three of Perfect Pair) se mi zdály, že nejsou úplně ono. Písničky nedotažené, neúplné, nedomrlé, jako poslouchat suchou cestu.

Dojem mi až spravil tenhle živák z Montrealu, léta páně 1984. Poslední koncert jejich světového turné, poslední koncert Crimsonů na deset let. To vše umocňuje výjimečnost této živé desky. Výběr písniček sestává právě ze tří zmíněných desek výše + dva fláky z jejich sedmdesátkového materiálu (Red a Larks Tongues In Aspic II). Hraje se v sestavě Fripp (kytara, btw. jediný stálý člen kapely), Belew (kytara, vokál), Levin (basa, stick, syntetizér, vokál) a Bruford (bicí, perkuse). Jedná se o nejsilnější inkarnaci Crimsonů vůbec (od roku 1969 do dneška jich bylo zhruba osm).

Většina písniček je vyšperkována jamováním a všechno dává mnohem větší smysl než na deskách. Hlavně suchopárnost je pryč, šťáva tu teče jak voda v Amazonce po období dešťů. Celou dobu se na vás valí neuvěřitelný vír až nepříčetné energie a člověk kolikrát nevěří, že tohle je ten samý song, co byl na desce. Nejde samozřejmě jen o to, že je vše mnohem energičtější, ale i o to, jakým způsobem je energie využita. A to tím nejbrutálnějším. Brufordovy bicí jsou směsí skvělého smyslu pro sílu a rytmus, často nadopované echo efekty. Bubnování na téhle desce je zkrátka zážitek sám o sobě. On sám o této živé nahrávce tvrdí, že je na ni pyšnější než na kteroukoliv jinou, na které se podílel. Což vzhledem k tomu, co má tenhle člověk za sebou, není zrovna bezvýznamné vyjádření. Stejně tak se tu můžu rozplývat nad masivní basou Tonyho Levina, nad pokroucenými kytarovými vyhrávkami od Belewa či Frippovou monstrózní rifáží. Všechno dohromady to dává jeden z nejlepších hudebních zážítků, co jsem kdy slyšel. 

Koncertní otvírák Entry of Crims není nic jiného než atonální bordel, kterým si Crimsoni rádi dobírají divákovy uši (ono vlastně těžko poznat, jestli v tenhle moment už hrají nebo jen ladí). Pro mě nejslabší místo desky, které vždy přeskakuji. Pravý otvírák je až Larks Tongues In Aspic III. Protirytmy, mezihry, masáže. Plynule se navazuje na Thela Hun Ginjeet (Heat In the Jungle), oproti které studiová nahrávka zní jako špatný vtip. Basa neskutečně ruluje a kytary se proplétají do složitých prog-rockových rovnic. Zlověstná kultovka Red je zahraná snad nejlíp v celé historii kapely. První část koncertu nasadila laťku hodně vysoko. 


Druhá je snad ale ještě lepší. Satory In Tangier, tam už naskakuje husina. Man With the Open Heart, krásná popíčkárna, kterou zdobí především Belewova zešikmená a pokroucená kytara. I takhle se dá dělat popík! Sleepless, brutální basovej riff a polyrytmickej grův, zase a opět o světelné roky vpřed než na desce. Mohl bych to napsat o každém jednotlivém songu na téhle nahrávce. King Crimson jsou nejzářnější příklad kapely, která jede naživo mnohem líp než na studiovkách. 


Absent Lovers je geniální mix experimentální hudby, prog-rocku, hard-rocku a popu. Doporučuje pět akurníků z pěti.