Savages

30. 04. 2018 / Doporučujeme / Lukáš Krula
akurnik.cz / Savages

Britská post-punková kapela Savages již v roce 2013 svým debutovým albem Silence Yourself ovlivnila hitparády v UK. Navazují na odkaz kapel jako Joy Divison, Swans nebo Slits. Kytaristka Gemma Thompson vymyslela název skupiny z knih, které četla v mládí (například z románu Pán Much). Zpěvačka Jehnny Beth pochází z Francie a společně s Gemmou Thompson založili kapelu v říjnu roku 2011. Manažerem skupiny je John Best, který má pod palcem i Sigur Rós.

The Observer : “Není to úplně sexy, není to ani vtipné a nebudou se válet v bahně jako kdysi The Slits. Ale jde o uskupení, které se nejvíce blíží umění, které nám "post-punk" za poslední dobu nabídl.

The Guardian o písní Husbands: “Nechávají nás snít o tom, jaké to muselo asi být, když kapely jako Public Image Ltd, Magazine, Siouxsie and the Banshees a Joy Division vydaly své debutové desky a jaké by to bylo, zažít ten pocit, když se tyto skvělé nahrávky poprvé objevily v obchodech, ta nadpozemská moc umožňující nám pociťovat jakoby útěk od všední reality.

Silence Yourself je syrový post-punk sedmdesátejch let. "Svět byl tichý a teď zní příliš mnoho hlasy. A ten nekonečný hluk nás vyrušuje," recituje na úvod písně Beth a následně nabádá: "Silence Yourself". Dámské kvarteto není známo jen pro svou hudební tvorbu, ale také pro pořádání manifestů. Na koncertech návštěvníkům zakazují mobilní telefony. Texty jsou často temné až nihilistické a pojednávají o bezvýchodných situacích a láskách. Společně s hudbou Savages ovšem nepůsobí texty přehnaně depresivně. Písně jsou naopak jako celek velmi energické. V roce 2016 vydávají druhé album s názvem Adore Life, kde se inspirují převážně kapelou Swans. Jsou o poznání hlučnější a temnější. Stále se ovšem drží zajetých “tradic” a kostra písní je stále založena na ostrovním post punku.

Pokud jste tedy fanoušky Joy Divison, Swans nebo bristkého post-punku, tak Savages zkrátka nesmíte minout.