Jak často chodíte na jídlo někam do restaurace? V naší české společnosti není tento zvyk tak silný, ale v jiných kulturách je běžné, že se lidé v restauracích stravují denně. Ale i k nám se v poslední době tento trend dostává. Hodně často se tento problém týká hlavně lidí pracujících ve velkých firmách, které sice nabízí půlhodinovou pauzu na oběd, ale jediná možnost, kam se jít najíst jsou jen okolní restaurace. Někdy to zaměstnanci řeší tak, že si s sebou do práce nosí krabičky s jídlem, které se pak v práci ohřívají. Jenže chce se Vám každý den, pět dní v týdnu, jíst oběd z krabičky u pracovní stolu?
Příliš vysoká kultura stolování to není. Někdy zaměstnanci dostávají od vedení alespoň poukázky, které jim jídla v restauracích alespoň zlevní. Ono je ale jistě poměrně jednoduché zajít si do blízkého podniky, vybrat a objednat si u obsluhy jídlo, vzít i pager typu gold apollo a na jeho zapískání si pak jít jídlo vyzvednout. Je to něco, na co se dá velmi jednoduše zvyknout. Jenže, hlavní problém, který se se stravováním v takovýchto restauracích pojí je ten, že se obvykle nejedná o jídlo dietní.
Jistě, můžete si z nabídky vybrat pokrm typu salát, ale vždy víte, že se bude jednat o trochu zeleniny s nějakou zálivkou, ale zaplatíte za tuto porci stejně jako za kus masa s pečenými bramborami, a to se nevyplatí. Běžně pak lidé mají problém s udržením stabilní váhy. Zakopaný pes je v tom, že porce v restauracích jsou obvykle větší než to, co bychom si naložili doma. Často toto jídlo bývá také velmi dobře a mazaně ochucené, takže ho spořádáte více. Pak se divíte, jak je možné, že se Vám nedaří shodit nadbytečná kilo, když přece jen máte jedno hlavní jídlo denně a jinak si dáváte pozor na to, co jíte. Zkrátka není problém s jednoduchým řešením a nejvhodnější je najít určitou rovnováhu.