Café Society (2016) - Woody Allen

28. 09. 2016 / Kinematografie / Martin Dvořák
akurnik.cz / Café Society (2016) - Woody Allen

Woody Allen je pro své fanoušky vděčným režisérem, každý rok přichází do kin nový film a letos dokonce i šestidílný televizní seriál Crisis in Six Scenes, jehož první epizoda bude odvysílána 30. září. Vzhledem k jeho věku a možné umělecké vyčerpanosti však nepřekvapí, že kvalita jeho novějších počinů mnohdy kolísá. Například z těch posledních se Kouzlo měsíčního svitu z předloňského roku opravdu nepovedlo, velice chladně byl přijat film Do Říma s láskou (jenž se ale podle mého názoru povedl excelentním způsobem), brilantní Jasmíniny slzy příliš nenadchly (z pro mě nepochopitelných důvodů jsou všechna Allenova dramata „výbuchy“ neúspěchu, i přes jejich nesporné umělecké kvality) a Půlnoc v Paříži tak byla v tomto desetiletí asi nejvíce oceňovaným Allenovým snímkem, nutno přiznat, že zřejmě poprávu.

Letošní Café Society je filmem, který měl své premiéry na různých filmových festivalech včetně toho karlovarského, a reakce nebyly vůbec špatné. Ale ne všechny.

Co se týče Allenových filmů, je velmi důležité vidět souvislosti mezi nimi a zároveň vnímat je jako střípek v téměř nepřehledné režisérově filmografii. Kdo viděl alespoň nezbytné minimum Allenova díla, musí vidět velmi dobře, že některá témata a motivy se neustále recyklují, avšak v různých polohách a Woody sám se je snaží vždy nějak okořenit, aby se neopakoval příliš okatě, a také tak, aby bylo stále zábavné se na jeho filmy nejen dívat, ale hlavně i tvořit. U Café Society tedy velmi zamrzí, že nejde o kdovíjak zajímavý film. Pochopitelně, pokud by šlo o snímek nějakého začínajícího režiséra, pak v této optice vnímání by bylo Café Society tolik chtěným osvěžením neuvěřitelně vyčpělého žánru romantických komedií. Ale v kontextu Allenova díla jsou vždy na místě různá očekávání, která obvykle dojdou svých naplnění. U Café Society bohužel nikoliv.

Meritem filmu je „klasický“ milostný trojúhelník. Mladý Bobby a jeho bohatý a úspěšný strýc Phil milují stejnou dívku, sekretářku Vonnie. Ta si nakonec vezme Phila, ale stejně nedokáže na Bobbyho zapomenout. A bohužel, to je úplně celý film. Opravdu bohužel. Allenův scénář je skvělý, skvěle napsaný i vymyšlený, ale nemá žádný pořádný obsah, nedrží pohromadě díky nějaké propracované kompozici, ale kvůli organické jednotě jednotlivých replik a motivací postav. Ve filmu není žádný významnější zvrat a jediným malebnějším a osvěžujícím prvkem je v něm vedlejší příběhová linie Bobbyho bratra Bena, protože ten je gangster a z pole úsměvné kriminální činnosti těží Allen ve filmu jediné ryzí komické prvky. Takže vlastně nejde říct, že jde o komedii v čistém slova smyslu, a nejde říci ani to, že jde o drama, neboť psychologie postav je zbytečně plytká a ty zažívají pouze stavy nejistoty či nevědomí budoucího, nikoliv existenční ani trpitelské polohy.

Matoucí je i samotný název Café society. Toto slovní spojení v angličtině označuje společenské celebrity frekventovaně navštěvující noční kluby a bary. Tento prvek se ve filmu objevuje, ale až v poslední třetině filmu, kdy Bobby řídí prominentní newyorkský bar, který navštěvuje noční smetánka. Červenou nit celého filmu ale netvoří motivika světského nočního života, nýbrž onen milostný trojúhelník, jehož stěžejní momenty se na jednu dvě výjimky v prostředí café society vůbec neodehrávají.

Otázkou tedy je, co chtěl vlastně Allen natočit za film? Od toho se totiž dá přesvědčivě odpovědět na otázky, hledající zda se film povedl či nikoliv. Formálně se povedl na jedničku, scénáristicky, vizuálně, výpravou i hereckým obsazením – zkrátka u Allena standard (kromě hlavní ženské role, pochybuji, že se ještě někdy dočkám filmu, v němž Kristen Stewart bude mít zavřenou hubu, když nebude přeříkávat nějakou repliku), ale je příliš nenápadný, bez hloubky a sestříhán na polovinu by uspěl maximálně pouze jako filmová povídka.

Ale neplačme, vždycky se jednou za pár let Allenovi něco úplně nevyvede, a navíc už velmi brzy nás čeká oněch Crisis in Six Scenes, jež mají právo v nás vzbudit očekávání, a upřímně, dva mizerné projekty za sebou Woody ještě nikdy nenatočil.