Co letos chystá Letní filmová škola

12. 07. 2019 / Kinematografie / Martin Dvořák
akurnik.cz / Co letos chystá Letní filmová škola

Letošní LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA  v Uherském Hradišti bude zahájena v pátek 26. července a potrvá do neděle 4. srpna. Již 45. ročník této unikátní filmové události bude opět nabízet několik programových bloků, doprovodný program nejen koncertů, divadel a pro jedny z nejnáročnějších i odborně zaměřený program. Nemluvě o hostech z řad tvůrců.

Co všechno si na letošní LFŠ její dramaturgický tým připravil?

V historických blocích programu to bude letos velmi pestré: oddíl RETROSPEKTIVA se zaměří na giganta hollywoodského filmu 40. a 50. let Williama Wylera a představí klíčové snímky jeho režisérské kariéry, ověnčené třemi Oscary (?) za režii – například populární Prázdniny v Římě (1953) s Audrey Hepburnovou nebo 11oscarový velkofilm Ben Hur (1959).

Neméně lákavou nabídkou je pak programový oddíl FILMOVÁ ČÍTANKA, jenž plasticky představí legendární odkaz francouzské nové vlny – především klíčové filmy Jean-Luca Godarda, Francoise Truffauta, Agnés Vardové či Jacquese Rivetta, dojde však i na snímky méně proslavených režisérů tohoto proudu.

Klasický a na LFŠ divácky velice oblíbený programový blok promítající němé filmy s živým hudebním doprovodem letos nese podtitul Symfonie velkoměsta. V jeho rámci budou promítány avantgardní snímky zachycující dynamiku velkoměst. Hlavní lákadlem těchto projekcí bude zejména Muž s kinoaparátem (1929) režiséra Dzigy Vertova nebo Berlín: Symfonie velkoměsta (1927), jehož inspirativní přínos se projevuje právě v podtitulu programové sekce.

Historický blok doplňuje přehlídka filmů polského režiséra Grzegorze Królikiewicze, jenž zemřel před dvěma lety. Tento bytostný experimentátor s formou a „dobrodruh“ osahávající i nejzazší hranice možností filmového vyjadřování bude v Uherském Hradišti představen celkem pěti filmy z období 70. let až po jeho úplně poslední film Sousedi z roku 2015.

 

O něco pestřejší je pochopitelně sekce filmů, které ještě většinové za „historické“ nepovažujeme. Oddíl IKONA představí retrospektivu tvorby kultovního německého režiséra Michaela Hanekeho.

V současnosti často reflektované téma sexuálních menšin a genderové identity představí kolekce filmů v oddílu New Queer Cinema, půjde o americké filmy z 80. a 90. let, jež do společenského diskurzu toto téma skrze filmy dokázaly vnést o něco dříve, než se queer hnutí plně přihlásilo o celospolečenskou pozornost.

Zcela nová programová sekce TERRA FESTIVALIS má za cíl představit zásadní filmy posledních let, kterými se ta která národní kinematografie začala výrazněji etablovat v mezinárodním měřítku za pozoruhodnou. Letos se LFŠ  zaměří na progresivní bulharské filmy.

Podobně, ovšem podstatně diverzifikovanější laděná bude též sekce VÝCHODNÍ PŘÍSLIBY, jejíž náplň se vyjma zemí Visegrádu rozroste i o filmy z Balkánu, Ruska či střední Asie.

Legendární půlnoční promítání na LFŠ jsou letos zaměřena na GIALLO filmy, což je žánr typicky spjatý především s Itálií, v němž se nápadně často vraždí s koženými maskami na obličeji a koženými rukavicemi a v němž se objevují krásné ženy, z nichž ne každá se dožije konce filmu – krev, stylisticky působivá kamera, erotika, masivně náležitá hudba…

Sekce HOT TV se zaměří na druhy vyprávění v televizních seriálech označovaných jako „Quality TV“, a sice na ty konvenční, ale též na ty ozvláštňující a bude je porovnávat. Dojde na prověřené seriály typu Odpočívej v pokoji nebo Černé zrcadlo, ale též na některé, které neprávem tak trochu zapadly, jako dokládá například výjimečný seriál Aféra.

Sekce věnující se virtuální realitě představí novinky z posledního roku, například hororové asijské VR filmy či dokument Jeden svět. Dojde i na programovou lahůdku v rámci propojení VR technikou zpracovaných filmů s vězeňskou tematikou s prostředím reálné opuštěné uherskohradišťské věznice.

 

Sekce českých a slovenských filmů kromě posledních novinek a studentských filmů bude obohacena o nové pole zájmu – o historii FAMU. Ta poběží několik let, tento rok ji otevře přehlídka tvorby studentů FAMU z akademických roků 1946 až 1957 – Václav Vorlíček, Hynek Bočan, Jan Němec a další. Studentská tvorba těchto tvůrců je nepříliš dobře dostupná, v tomto ohledu LFŠ nabízí zcela unikátní možnost ji vidět.

Kameraman Miroslav Ondříček je znám především jako blízký spolupracovník Miloše Formana. Na LFŠ však bude představena jeho spolupráce i s jinými režiséry, a sice se zahraničními. Doprovodný program pak pochopitelně na Ondříčka naváže a objasní, jak totalitní Československo přistupovalo k jeho zahraniční kariéře.

Loni načatá sekce KDO JSOU ČEŠI letos pokračuje s podtitulem Smějící se bestie. Dojde na filmy jako Bílá paní, Svět patří nám, Nejistá sezóna ale též na Hoří, má panenko. Letní kino ve Smetanových sadech pak bude promítat méně známe kultovní filmy z 90. let, jako jsou Pasťák či Mňága – Happy end, ale i brilantní klasiky stejného období jako Česká soda nebo Návrat idiota.

 

Poslední větší oddíl AČFK UVÁDÍ divákům připomene loňské distribuční počiny Asociace českých filmových klubů, rozloučí se s končícím Projektem 100 projekcí filmu Pulp Fiction a bude pokračovat s nápadem nazvaným LFŠ UVÁDÍ – divákům jsou promítnuty tři filmy a ti pak hlasují, který z nich se příští rok dostane do široké distribuce.

 

Stálicí LFŠ je i nadále pestrý odborný program, divadla, koncerty (např. Monkey Business či WWW) a literární sekce, v níž budou hosty například Petr Hruška či Petr Stančík a další.