Nick Cave: 20. 000 dní na Zemi

30. 01. 2015 / Kinematografie / Lukáš Krula
akurnik.cz /  Nick Cave: 20. 000 dní na Zemi

Filmovej klub v Třebíči na mě krásně vyprsil svůj letošní největší trumf, když se rozhodl pustit v jednom z jeho pravidelnejch čtvrtků filmový a dokumentární drama - Nick Cave: 20. 000 dní na Zemi. Na tenhle biják jsem čekal dlouho a s napětím srovnatelným s trémou desetibojaře v hlavních zprávách. Nick Cave, ty vole. Už jen provedení úvodních titulků předznamenává, že přichází něco výjimečnýho. Jeden den Nicka Cavea.

Skvělá kamera, střih, scénář. To se dalo ostatně čekat. Nick tahá věty, který Vám natáhnou husí kůžu a odpoví na několik stěžejních otázek (třeba o smyslu života). Během 96 minut tohohle snímku pochopíte, co to znamená genialita. Čím se odlišuje maloměšťáckej čmuček, rozumbrada od píva, kariérista v tesilu a hvězda první velikosti. Třeba pokorou, uvědoměním a obyčejností. Já nepochybuju, že Nick Cave je obyčejná lidská bytost, ale zároveň neuvěřitelně jedinečná lidská bytost. K tomu, že jsem filmu naprosto uvěřil a necítil z něj umělej patos (umělej patos = něco jako Kryštof kemp), mi napomohlo, že jsem stál několik metrů od Nicka Cavea na jeho koncertě v Ostravě, že mi bylo  umožněno fotit Micka Harveyho v Brně a vidět koncertovat pár členů Nickovi kapely The Bad Seeds nebo číst „A uzřela oslice anděla“. Já tomuhle dnu Nicka Cavea zkrátka věřím, protože jsem ty lidi viděl. Jsou skutečný, jsou reálný. Je to ukázka možností a krásy lidský mysli. Tohle není romantika z Holywoodu, tohle je dojemná a kulervoucí true story.

Film 20 tisíc dní na Zemi se Vám dostane pod kůži. Navíc se v něm často ukazuje Warren Ellis, kterej má pořádný vousy a srší vtipem. Jeho historky o Nině Simon, šampaňským, koksu a párcích Vás musí rozesmát. Závěrečná gradace (závěrečnej song) - to už je jen nirvána. Probudí to ve Vás vědomí, že všechno je možný. Záleží jen na Vás. Nebuďte obyčejní, ale buďte pokorní.