Sedmikrásky - Věra Chytilová (1966)

akurnik.cz / Sedmikrásky - Věra Chytilová (1966)

„Víš co?! Když se všechno kazí, ták budeme zkažené i my!“ toto je část úvodního dialogu filmu. A právě v ní je ukryt jeho celý smysl. Marie a Marie, hlavní hrdinky totiž nenalézají význam v žádné činnosti, která je brána jako přínosná pro společnost, svět je pro ně jednoduše „zkažený“ a už mu nelze pomoci. Rozhodnou se tedy, že si užijí mládí, a ať vědomky či nevědomky, všem svým dadaistickým jednáním dávají najevo, jak zbytečná a nesmyslná jejich existence je.  

Toto filmové těleso vzniklo v letech takzvaných „zlatých šedesátých“, kdy filmový ale vlastně veškerý umělecký průmysl zaznamenal poslední největší přírůstek toho nejkvalitnějšího materiálu. V českém filmu mluvíme o největší (nikoli poslední největší) vlně. Film byl označen za nepřínosný pro režim a tak zůstal kdesi na dně  totalitního skladu. Čím ale film totalitu natolik vyprovokoval, že se jím musela zabývat? Hlavní roli zde dozajista hraje hlavní záměr filmu a to je, jak už jsem naznačila, ztráta veškerých iluzí, které se nám režim snaží vnutit, hrdinky objevují zkaženost světa a tak se rozhodnou dělat si, „co chtějí“, a čím více nesmyslné věci budou provádět, tím lépe, protože upozornit na sebe a vzbudit tak v ostatních pocit absurdity věčného ovládání se nebo strach z uskutečnění vlastních vizí, to je přesně to, oč těm dvěma běží. Jednoduše řečeno, vybočení z davu, to je přesně to, co soudruhům vadilo. 

Útok na současnou společnost můžeme též vidět v neustálých naprosto nesmyslných úvahách jako např.: „Proč se řekne ,Miluji tě´? Proč se neřekne třeba vejce?“ nebo také v provokativním nelidském obžerství, které se už vůbec nehodí k mladým dívkám. Věta „Cítíš, jak ten život prchá?“ je jedním z mott, které je určeno taktéž společnosti, která nesmyslně mrhá svým životem tím, že upadla do stereotypu. 

Pokud se mám zaměřit na formu filmu, nelze opomenout její nesouvislý děj. Celý film působí jako stmelení několika epizod, každá v jiném prostředí, kde postavičky vyvádějí různé drzosti, jimiž na sebe upozorňují. Právě v tomto jednání lze jednoznačně spatřovat anarchistickou stránku filmu. Ale zpátky k epizodám. V každé z nich je použita trochu jiná technika zpracování. Např. hned úvodní scéna, kde děvčata sedí v plavkách, připomíná komiks. Nejenom díky jednoduchým a výstižným výrokům, ale především vinou znehybnění postav pokaždé, když dojde na přímou řeč.  

Též scéna, kdy dívky stříhají falická tělesa jako zavařené okurky či vuřty při poslechu zamilovaných vyznání od muže na záznamníku, je ve filmu velmi zásadní. Zde stejně jako v dalších scénách, kdy si dívky tropí žerty z nevěrných mužů, kteří u nich zpočátku vyhledávají povyražení, spatřujeme zcela evidentní feminismus. Je však zpracován opět vtipně, bez jakýchkoli vážností, hrou.  Celý, už takhle velmi nápaditý a originálně zpracovaný film, je navíc obohacen o řadu barevných filtrů, které celý filmový zážitek ještě o něco více zpestřují. Možná, že nejen filtry, ale i neustálé přeskakování z jednoho prostředí do druhého mají zajišťovat, aby divák Sedmikrásek nepoužil ani jednou další z jejích častých frází a to: „Mě už to nebaví.“

Co dodat? Snad jen, že, pokud vůbec, tak už jen opravdu zřídka lze dnes spatřit tak geniální zpracování vážného tématu vtipnou a hravou technikou s naprostou lehkostí. V dnešní době se dle mého hlediska tvoří společenská témata buď s přehnanou vážností či jsou nemístně zlehčována černým humorem, který nás však málokdy pobaví a už vůbec nám nedopřeje takový nadhled jako Sedmikrásky. Shrnutím je to jedinečný a především nadčasový film, který by měl vidět každý, kdo je znechucen svým upjatým a stereotypním životem nebo se prostě jen touží po pobavení.