The Wire – Špína Baltimoru (2002)

03. 09. 2014 / Kinematografie / Martin Dvořák
akurnik.cz / The Wire – Špína Baltimoru (2002)

Mezi seriály dnes koluje nemnoho modelových schémat, která se víceméně opakují stále dokola. U nás, v České Republice je to vidět velmi průhledně. V zahraničních produkcích se však sem tam objeví nějaký klenot, který přece jen některé ty zavedené a normativní kostry jednotlivých seriálů malinko nebo hodně překope. Člověku se pak dostane nevšední, inovativní podívané, která ho udrží v křesle a nabídne mu něco mnohem víc, než jenom bezduché zabíjení času mezi spánkem a návratem z práce, když zrovna nemáte ženskou, nebo jste už všechny peníze, co jste měli propili. 

The Wire letos oslaví 15 let od první odvysílané epizody. Z produkce televizní stanice HBO se ve valné míře seriály těší veliké oblibě, prostě proto, že jsou poctivě a kvalitně udělány, nějak se vymykají zavedeným klišé žánru, osloví vás. Těch pět sérií Špíny Baltimoru, jsou ohromně návykové a nakažlivé. Proč? Protože to je kriminálka jak řemen. Ono teda slovo kriminálka není úplně nejšťastnější, protože každého při jeho vyslovení nebo přečtení napadnou automaticky města jako Miami, New York, Las Vegas, nebo toho úplně nejotrlejšího a nezabedněnějšího i Anděl (patrně známá zastávka metra). The Wire je vinou nešťastného překladu názvu sérií CSI u nás oloupena o všechna významová plus, která slovíčko „kriminálka“ nabízí. Snad by se více slušelo říci, že The Wire je seriál detektivní. Pokud na tohle přídavné jméno přistoupíme, pak ale musíme ještě přidat, že když už detektivní, tak pouze ale oním starým, drsným, osvědčeným způsobem. Žádná klišé, žádné falešné ideje o vymýcení kriminality, žádné lži o tom, že násilí je doménou pouze těch největších sviní na světě, ani žádné iluze o andělských křídlech a svatozáři policistů honících se za gangstery kvůli vyššímu dobru a světu bez zla. Špína Batimoru je tak skutečná a dokonale vypiplaná seriálová klenotnice, až by se dalo ji nazvat hraným dokumentem o současné kriminální činnosti takové, jakou ji západní společnost toleruje a v podstatě si ji tak sama i „stvořila“. 

The Wire nabízí pohled do poctivé policejní detektivní školy vyšetřování, do staré dobré distribuce drog na nárožích, v parcích, v městských zákoutích (samozřejmě v 99% případů fet prodávají černoši). Pohled na odvěké praktiky korupce, prostituce, krádeží, vražd, přepadení, pravidla přežívání v černošských ghettech plných feťáků, ale i normálních lidí, kteří zkrátka a prostě musejí buď držet hubu, nebo se odstěhovat pryč, když se něco semele (a že ono se vždycky něco semele, protože dělat v drogách není jen tak). A policie? Ví dobře, že tady se bude bojovat, ale v tom boji s kriminalitou budou vždy o krok, někdy o dva pozadu, a že chytit velkou rybu, znamená jen uvolnit místo pro jinou. 

Vše, co je špatné na dnešní kapitalistické demokracii, to je krásně v The Wire popsáno, se vší grácií a úctou k vyprávění obrazem, seriálově. Dostane se vám tedy napětí, překvapení, promyšlený příběh i psychologie postav, až zvráceně nádherný vhled do komplexního systému jak takový zločinecký svět funguje a vypadá. To vše neuvěřitelně uvěřitelně, až úplně té vykonstruované realitě uvěříte, což je jedině dobře, protože tvůrce Špíny Baltimoru, David Simon, tento seriál až tak úplně od detailů nevymyslel jen ze svojí hlavy. Nechal se totiž inspirovat ze skutečných událostí, ze skutečných případů, incidentů i životních osudů, neboť 12 let pracoval v Baltimoru jako kriminální žurnalista.