The Young Pope (Mladý papež) - Paolo Sorrentino

27. 04. 2017 / Kinematografie / Lukáš Krula
akurnik.cz / The Young Pope (Mladý papež) - Paolo Sorrentino

Paolo Sorrentino, režisér výtečných filmů Velká nádhera nebo Mládí, natočil ve spolupráci s HBO tentokráte seriál. Newyorský arcibiskup Lenny Belardo (Jude Law) se stává papežem. Poté se rozjíždí kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII.

Hned z prvního dílu zjistíte, že papežem (ve svém chování) je zcela nepředvídatelným. Od mladého Belarda by mnozí očekávali novoty a liberální pořádky. Ve skutečnosti tomu bude právě naopak. Lenny se chová konzervativně a starosvětsky. Od Sorrentina lze po předchozích zkušenostech s jeho filmy čekat artovější zpracování. HBO ale jeho choutky do jisté míry potlačila. Sorrentiniho rukopis se tak projevuje hlavně ve skvělých záběrech kamery (Luca Biggazi – dlouholetý Sorrentinův parťák), skvělé kompozici obrazu, samotné výpravy a kombinování vážné hudby s populární. Můžete tak například slyšet Ave Maria ihned po coveru Watchtower od Devlina. Sorrentino také velmi umně rozbíjí koncept úvodních titulků.

Klasické rozpory mezi religiozně smýšlejícími a ateisty, které známe z běžného života, se odehrávají i v samotném papeži. Což jeho osobu přibližuje a „otvírá“ širšímu publiku. Do hlavní postavy nahlédneme i skrze vzpomínky. Lenny Belardo je totiž sirotek a jeho vyrovnávání se s touto realitou je důležitou součástí všech deseti odvysílaných dílů.

V seriálu nalezneme spoustu okamžiků, kdy je církev podrobována kritice a zesměšňování. To je ovšem dokonale vyvažováno v celém průběhu uctivým duchovnem a momenty, které vás donutí se zamyslet. Pius XIII. je zkrátka papež, který si zapálí cigaretu ve svém sídle ve Vatikánu. Stejně tak je ale schopen uzdravit nemocnou matku svého přítele. A Jude Law svoji roli ztvárnil naprosto dokonale. Jeho projevy emocí vás budou sofistikovaně bavit. Vedlejší role hlavního představitele skvěle doplňují. Především perfektní Silvio Orlando (kardinál Voiello) a Diane Keaton (sestra Mary).

Lehce pomalejší tempo seriálu vytrhává rychlé střídání nálad. Pohled na brečící jeptišku střihem utne obraz roztomile usměvavé tváře kardinála. Pohled na zdánlivě smutného papeže, který se ocitá v sevření „podřízených“ a dopadů svých předchozích rozhodnutí, zase vystřídá papež optimistický, který se obléká při tónech písně „Sexy and I know It“.

Mladý papež je zkrátka boží!

Režie: Paolo Sorrentino
Scénář: Umberto Contarello, Tony Grisoni, Stefano Rulli aj.
Kamera: Luca Bigazzi
Hudba: Lele Marchitelli
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 20 min (Minutáž: 10x50 min)