Wołyń (2016) - Wojciech Smarzowski

18. 04. 2017 / Kinematografie / Lukáš Krula
akurnik.cz / Wołyń (2016) - Wojciech Smarzowski

Polský film režiséra Wojciecha Smarzowského z roku 2016. Téměř 150 minutové shrnutí osudů obyvatel Volyně v polských Kresech na severozápadní Ukrajině. Zobrazení masového vyhlazování etnických Poláků ukrajinskými nacionalisty v průběhu druhé světové války. Během těchto etnických čistek byly zabity desítky tisíc lidí.

Producent filmu Feliks Pastusiak uvedl: "Víme o tom, že film bude kontroverzní, že vyvolá řadu emocí, ale taková má být jeho role. Myslíme si, že některé problémy se dají vyřešit jedině tím, že je otevřeme."

Film šokuje svojí drastičností a surovostí, s kterou je vyprávěn. Zapálení desetiletého chlapce, uřezané končetiny, příšerná muka. Smarzowski je proslulý zobrazováním temného dna lidské duše, ponurosti a beznaděje. Na filmovém festivalu v Gdyni, kde se film promítal, někteří diváci utíkali pryč ze sálu.

Vyvážené herecké výkony, skvělá výprava i kamera. Lehce mi při sledování filmu vadilo, že obsahová náplň a myšlenkový přesah až negativně přebíjí formu a dramatické zpracování. Jedná se však o perfektní filmařskou práci. To bezesporu. Hlavní postavou filmu je Zosia, kterou ztvárnila Michalina Labacz. Mladá polka, která je zamilovaná do Ukrajince Petra (Vasyl Wasylik). Propukající lásku jim však překazí dívčin otec, jenž se rozhodne ji provdat za bohatého polského sedláka Macieja Skibu (Arkadiusz Jakubik). Hned po svatbě ovšem vypukne válka, která do života Zosie přinese mnoho zvratů a bolesti. Mezi Poláky, Ukrajinci a Židy dojde k eskalaci napětí. Což posléze vyústí v nekonečnou sérii páchaného násilí. Zosia se snaží v průběhu těchto události zachránit sebe a své děti.

V Polsku byl film oceněn diváky i kritiky a získal spoustu cen na Filmovém festivalu v Gdyni. Naopak na Ukrajině vzbudil snímek velmi negativní reakce a v Kyjevě bylo dokonce jeho promítání zrušeno na žádost ukrajinského ministerstva zahraničí. Události nazývané „Kravavá nedělě“ a „Volyňská řež“ zkrátka budí dodnes obrovské emoce.