BKO Quintet, Zrní, Tři niněry, Abavuki - Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou 2015

akurnik.cz / BKO Quintet, Zrní, Tři niněry, Abavuki - Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou 2015

Osmidenní folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou letos slaví 30 let. Jestli čekáte partu kotlíkářů v maskáčích kolem ohně, tak budete zklamáni. Najdete zde totiž přehlídku folkové, jazzové, rockové a alternativní hudby - zkrátka world music festival se vším všudy. Nebo chcete-li - menší a starší bratr festivalu Colours of Ostrava. Součástí folkovek jsou i výtvarné a taneční workshopy, filmové představení, divadla. To vše v nádherným prostředí parku renesančního zámku. A již loni jsme psali o kouzlu malé scény za barokním Špitálkem, kde každou noc vzplane oheň, u něj se setkávají návštěvníci s muzikanty a společně pějí do pozdních hodin.
 
Pohodová atmosféra, vůně stánků s občerstvením, příjemné obecenstvo, prostředí a vynikající muzikanti. To vše můžete v Náměšti zažít i letos od 25. července do 1. sprna. 

"Odvaha je téma pro hudbu, texty písní, interprety, ale také pro dramaturgii a samotný festival. V hudbě je odvaha často spojována s novátorstvím a originalitou. Odvaha dramaturga znamená mimo jiné nevsázet jen na jistotu z pohledu návštěvnosti, ale také nabídnout publiku příležitost objevovat a neznámou hudbu, jakou předtím ještě neslyšelo."  o letošním tématu - dramaturg festivalu Michal Schmidt.

Ve čtvrtek 30. července jste mohli slyšet čím dál více populární kapelu Zrní, která předvedla před zaplněným parkem standartní výkon. Hned po Zrní nastoupili tři nejlepší hráči na niněry současnosti – Matthias Loibner z Rakouska, Valentin Clastrier z Francie a Germán Diaz ze Španělska. Tři niněry také jako nastupující projekt po loňských Třech hlasech. Vrcholem večera pak bylo vystoupení BKO Quintetu z Mali/Francie. Dráždivé spojení tranzovní lovecké hudby, griotské tradice a rocku. To vše propojil francouzský bubeník Aymeric Krol právě v seskupení BKO Quintetu. Loutna se proplétá s harfou a africké rytmy rozpalují uhlíky chladné noci. Komu to stále nestačilo, mohl dorazit na malou scénu, kde to zase rozpálila kapela z Jihoafrické republiky – Abavuki. RELEVANTNÍ ČLÁNKY:
Longital na folkovkách
Cloud Cult a folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou