Brian Jonestown Massacre Futurum

akurnik.cz / Brian Jonestown Massacre Futurum

Můj milý deníčku. Snažit se popsat, co se událo včera večer je marné jako Sysifos nebo vtipy Petra Novotného. Rozhodně to nejde s duší, která tam ještě poletuje a suše na dálku konstatuje - kámo, vyser se na to.  Ale to by nebyl kurník, aby se nepokusil o nemožné a zase nenesl na pár okamžiků všecku tíhu světa. 

Na světě jsou jen dvě věci jisté - 1) náckovství Daniela "zbijutějakožito" Landy 2) ve Futuru po deváté vždycky dojde pivo. Dojem z klubu mám pořád stejný - vrávorá zhruba někde mezi rybími prsty z Penny a sebevraždou. Čili fakt nic moc. Z plakátů se na vás smály rozpustilé nabídky na rockotéky s tv show a DJ a...a...ale vem to čert. Zase se potvrdilo, že s hudbou se dá snášet i utrpení Krista (ikdyž tady si nejsem jistej, protože ten film je fakt strašnej) a na několik momentů bylo Futurum ten nejpsychedeličtější zahulenej skleník široko daleko. 

Špunt odpálila švédská 3+1 Les Big Byrd. Ti rozhodně nezaujali jen tím, že měli svítíci prsty a frontmanem, který ani jednou nezakopl, i když měl černý brejle. Psychopopíčkáři na noisovém tripu. Byl to takovej mix mezi Place to bury strangers, The Cure a Jesus and Mary Chain. V češtině byste řekli někdy vyhulený kytary až do oblak, jindy čistej pop a do toho takovej ozvěnovej hlas + klávesy. Říkali sme 3+1 ne. 

Psychopopíčkáři navnadili na psychedelické mazáky ze San Francisca. Po čtvrthodinové pauze se objevili na pódiu. Vnitřnosti se mi klepaly jak čivava ve větru. Na tenhle okamžik jsem totiž čekal už příliš dlouho. Nastoupili v sedmičlenné sestavě. 4 kytary,bicí, klávesy a tambourine man.

Tihle chlápci nepotřebovali, aby jim z kytar šlehaly plamenomety a rachejtle. Stačilo pruhovaný triko a džíny a po kapsách trochu trávy. Ne že bych snad neměl rád dobrou vizuální show. Ale tady to nebylo potřeba. Tady by to spíš rušilo. Jak by řekl Occam - tohle je tu kurva navíc.

 S prvními tóny se rozlila hluboká a široká řeka. Proud pocitů, nálad a dalších vysokofrekvenčních vjemů. Myšlenky neměly čas myšlenkovat, ruce a nohy mohly si zas dělat, co chtěly. Ten večer byly věci tak krásně jednoduché. Stačilo se jen nechat unášet. Trochu, jako když skočíte do rozvodněnýho Dněpru, ale místo vody tam proudí duha. Je vám jedno, jestli si chvíli plujete lehárko na zádech nebo dáváte zběsilýho kraula ve vlnobití. Všechno vás to prostě tuze baví. Čirá radost. Euforie. Jak Lukáš poznamenal - nemůžu se jít ani vychcat, musel bych chcát kytky. Jo, kytky se blbě chčijou.Pro mě to byl psychedelický rock v jedné ze svých vrcholových forem. Často se jednalo o hutnou rifáž ve stylu toho nejlepšího z šedesátkovejch garážovek, která byla propletená sóličky a mezihrami. Ale došlo i na poklidnější věci, hraný na acidových mráčcích. Tambourine man nepolevil ani na chvíli. Nebyly to ovšem jen psychedelické huťárny nebo hry na obláčcích. Občas nahodili udici na pořádnej klasickej rock ve stylu raných Kinks a Who.


Odehráli dvou a půl hodinovej set. Jednalo se o celkový průřez jejich tvorbou, zazněla většina největších pecek (třeba Wisdom, třeba That Girl Suicide). Nakonec po vydatném křikotu publika se ještě vrátili a přidali cover Monkees. Borci.

Po koncertě jsem zjistil, že se musím znova naučit chodit a řídit auto. Ačkoliv jsem měl jen malé pivo, v hlavě mi to zkrátka šrotovalo jak po deseti. Tohle člověk nezažije každej den. Jdu si konečně lehnout.