Chokebore v Lucerna Music Baru (Palucha, Girls Against Boys)

akurnik.cz / Chokebore v Lucerna Music Baru (Palucha, Girls Against Boys)

První dvě (dejme tomu tři) desky od Chokebore pro mě byly jako přízrak. Kontrastní muzika, kde se vypjaté momenty bezhlavé bezmoci střídaly s klidnou vodou širých arktických moří. Tenhle vzorec se táhl prvními deskami jak červená niť. Na tom by nebylo nic divnýho, že jo. Podobně ostatně hrála v první polovině 90s každá druhá "alternativní" skupina. Co činí Chokebore unikátní kapelou, je hlavně zpěvák a kytarista Troy Von Balthazar. Jeho hlas, styl zpívání a vystupování na podiu je neuvěřitelně sugestivní.  Jakoby vám narvali valoun ledu do krku a vám to přišlo jako ta nejlepší věc na světě, co jste kdy měli. Pak se teda kluci rozhodli, že by to chtělo víc umění a jejich desky mě rázem spíš nudili. Možná přeháním, opravdová nuda to v žádném případě nebyla. Ale prostě už to nebylo ono. Něco zmizelo. Chybělo mrazení v zádech...valouny ledu... zbyla z toho jen napůl roztátá sněhová závěj, do které jsem se moc často nebořil a navždy zůstal zakletej v jejich raný hudbě.

Střih. 

Podzim 2013 a Chokebore ohlašují turné k dvaceti letům vydání od Motionless doprovázené zprávou, že na koncertech budou hrát jen písně z prvních dvou desek (čili Motionless a Anything Near Water)! Poslední zastávkou turné jest pražský koncert. Navíc se dohodli s klukama od Girls Against the Boys a snad po deseti letech se spolu objeví na jednom koncertě.  Překvapení. Radost. Příprava na uchohody. Tuto zprávu dokonce ani nějak nenarušil fakt, že budou hrát ve ztrápeném Lucerna music baru, kde jsou prostory vyřešeny sofistikovaně asi jako b-strana singlu Justina Biebera.

Ten večer Chokebore začínali (alespoň pro nás, starýho Paluchu jsme jaksi nestihli). Jejich šestý pražský koncert (Bunkr, Rock Café, 007,Guru, 007). Jakmile vstoupili na pódium a spustili, přestal jsem vnímat běžné nesnáze lidského časoprostoru (kokot, co mi během koncertu šlapal na nohu, dobrák co mi polil kalhoty pivem, třímetrový týpek, co musel stát nejvíc vpředu, aby mu Troye nikdo nevykoukal) a já se jen vezl na vlně, kterou Troy a zbytek kapely vytvářel, když házeli do akrtických vod lední medvědy. Troy předváděl své obvyklé pózy, které jejich vystoupení dodávají tu správnou patinu. Silná gestikulace rukou, mávání s kytarou, celkově vypjatý projev. Prostě tomu týpkovi věříte v ten moment naprosto všechno. Došlo dokonce i na jeho originální verzi parakotoulu během písničky Line Crush. Asi taková prezentace není každému zcela po chuti, neboť setkal jsem se už i s názorem, že se na koncertě hejbe jako retard a působí jako patnáctileté emo, co šňuplo trochu křídy. 

Dám Vám dobrou radu - s takovýma lidma se radši moc nekamaraďte. 

Odehráli všeho všudy dvacet pecek - 18 z Motionless a Anything Near Water a po jedné pak z novějších desek Black Black a Its a Miracle. Asi nemá cenu připomínat, že koncert neměl slabšího místa. Odehráli vypalovačky Spear, Strangely Folded či Coat, hitovky jako Thin As Cloud a Comaback Thursday nebo vyklidněnější Police a Cleaner. Fanoušek jejich nejstarší tvorby byl prostě pořád v jednom ohni (a ledu). Trošičku jsem měl strach, aby byl Troy v hlasové pohodě, zvlášť, když to byl už poslední koncert turné. Ovšem moje obavy byly rozprášené na padrť takřka ihned a celý koncert odzpíval hodně čistě. Krom toho, že je jejich muzika kontrastní sama o sobě, poměrně kontrastně působili i členové kapely.Zejména tedy svíjející se zpěvák Troy a distingovaný postarší pán - kytarista Jonathan Kroll. Byla celkem zábava ty dva vedle sebe sledovat. Uragán emocí a zenová stěna z kamene. 

Mé končetiny se trhavě a bezmocně musely mrskat vzduchem, nitrolebeční mok se začal mísit s rozpálenou krví, uši větřily kořist a já měl chuť chovat se zběsile. Jo. Až po koncertě mi došlo, že ten kokot, co ostatním šlapal po nohách, byla moje maličkost a dobrák, co mě polil pivem byl týpek, kterýmu říkám já.

Inu to je tak, když jdete na koncert Chokebore. 

KytkaDodatek k článku / Lukáš o Girls Against Boys
7. prosince jsme vyrazili do Malostranský besedy na trojkoncert (Willd Tides, Please the Trees, Houpací koně) a při tý příležitosti jsme si pobyt mezi velkejma barákama protáhli ještě o jeden den. Důvod k prodloužení tohodle kulturního výletu byl prostej a v podstatě nám nedával na výběr. Dvojkoncert Girls Against Boys a Chokebore v Lucerna Music Baru. Předskokanem americkejch kapel bylo zcela české duo Tomáš Palucha, které jsme bohužel propásli důkladnou přípravou na předpokládaný dvojkoncert roku 2013. Girls Against Boys (Newyorští chlapíci od Touch And Go Records) stejně jako Chokebore vznikli z post-punkovýho undergroundu devadesátých let. GvsB se vyznačují dvěma basama, valivým zvukem a hlavně svým frontmanem Scottem McCloudem, který v Česku koncertuje poměrně často. Já ho poprvé viděl na Colours of Ostrava 2011, kde na New York stage s Paramount Styles vyrazili dech snad všem přítomným posluchačům. Scott objíždí menší kluby i se svým sólovým projektem, takže jsme měli možnost ho slyšet v říjnu loňského roku například v klubu Boro v Brně. Jeho zastřený hlas dodává tu pravou atmosféru i deskám GvsB. Českou republiku si velice oblíbil a v Praze natáčí třetí desku s Paramount Styles a vznikla zde také píseň Girls of Prague. GvsB v Lucerně rozhodně nezklamali a nabídli vše, co se od nich očekávalo (v létě tohoto roku vystoupili na Colours of Ostrava). Koncert neměl slabý chvilky a odejít si pro pivo bylo tak podstatně složitější. Typickej projev Scotta jsem si užíval, i když se mi při poslechu jeho věcí už trochu oposlouchává. Ale asi se nemůžu divit, že má chlápek celej život stejnej hlas a frázování...