Colours of Ostrava 2017 - den čtvrtý

akurnik.cz / Colours of Ostrava 2017 - den čtvrtý

Poslední den Colours of Ostrava pro mne patřil z úvodu zejména českým interpretům. Na Full Moon stagi se vystřídali nejdříve +-0 a posléze Role. První jmenovaní mě bohužel neuchvátili. A to zejména pro jednolitou show, která pro mne prakticky absentovala jakéhokoliv dynamičtějšího výraznějšího momentu.

Přesný opak toho se potom děl na hlavní stagi, kde vystupovali Afro Celt Soundystem, ansámbl různorodých muzikantů a nástrojových obsazení, pro jejichž počet nebyly ani kamery pomalu schopné zabírat veškeré performery na pódiu. Živelná show zjevně bavila majoritu publika, protože prakticky všichni přítomní na etno vlnu naskočili a nechali se jí zplna unášet. Sám se přiznám, že tomuto žánru absolutně neholduji, a tudíž nejsem s to naplno výkon hodnotit. Upřít obrovskou energii, která mezi lidi tryskala v hektolitrech, však nelze, takže sázka na velmi živé taneční rytmy jakožto na headlinera dramaturgům a týmu za Colours rozhodně vyšla.

Jsem známý pro svou slabost kapely Role. A to proto, že mám rád jejich unikátní zvuk při zachování bytostně české poetiky s jednoduchými a přístupnýmy texty. Slibně rozjeté vystoupení na Colours ale pro mne skončilo pomalu dříve než začalo. A to sice s třetí písní. Pod střechu nejen mne totiž vyhnaly blesky a silný déšť, při němž voda padala v kýblech a tekla v hektolitrech i cestami. Došlo k odložení několika koncertů. Organizátorský tým na různých kanálech velmi přehledně informoval o praktických časových přesunech jednotlivých koncertů, za což si zaslouží pochvalu.

Jamiroquai na hlavní stagi proto začínali o cca deset minut později. A bylo to tak akorát, protože déšť právě ustával, a lidem tak už nic nebránilo oddat se naplno nestárnoucí funky jízdě. A že to nebylo vůbec těžké, tisíce lidí před hlavním pódiem potvrzovaly. Při vystoupení, a to i díky povedenému střihu záběrů na projekční obrazovky, bylo jasně cítit, že i po několika dekádách dává každý zvuk a nástroj v každé jednotlivé písní od Jamiroquai smysl. Není tam pouze pro duplikaci původních tónu, a je slyšet přesně tehdy, když má být slyšet. Taneční, svěží a velmi profesionální show byla doprovozena efektní videoprojekcí, která skvělé dotvářela atmosféru.

Přesným opakem Jamiroquai byli headlineři vystupující po nich - Justice. Ti v podstatě předvedli velmi hlasitou reprodukovanou muziku doprovozenou o megalomanskou a efektní světelnou show, která by spíše než označení headliner snesla nálepku after party. Dva staticky vyhlížející pozéři, kteří z repráku pouští předsamplované remixy svých písní a své písně z reprodukce, sice chytlavou muzikou můžou potěšit, ale ohromit rozhodně ne. I takhle se dá dnes dělat muzika.

Sečteno podtrženo, letošní Colours byly co do celkového lineupu pravděpodobně ještě slabší záležitostí než ročník minulý. I tak jsem mezi interprety našel nezapomenutelná vystoupení, která ve mně budou doznívat ještě pěkně dlouho. Jmenovitě jde zejména o Alt-j s přesvědčivou alternativně přístupnou audio vizuální show a hlavně o Benjamina Clementine, který byl fascinující pro svůj bezchybný výkon a zejména tísnivou atmosféru. LP potom získávala zejma díky své autenticitě a skutečně věrohodnému upřímnému projevu. Organizačně nevyšly úvodní hodiny a páskování a nedostatek toiek. A důležitým poznatkem také je, že Dolní Vítkovice přestávají festivalu stačit. Večerní přesuny jsou nejen hazardem, ale hlavně i zcela nekomfortní záležitostí. A to je za cenu skoro tří tisíc korun trystní. Jsem zvědavý, s čím přijde organizační tým příští rok. Doufejme, že po dalším úspěšném ročníku přijde s něčím opravdu velkým. A že se nějakým způsobem nafoukne areál a že organizační nedostatky budou příště vyřešeny.