Colours of Ostrava 2017 - den třetí

akurnik.cz / Colours of Ostrava 2017 - den třetí

Tak přece jen se Colours konečně dočkaly! Čeho? Strhujícího vystoupení, které vytrhne ze stereotypu každodennosti. Kdo ho měl na svědomí? O tom později. Jemu totiž předcházela celá řada jiných koncertů.

Tak třeba hned ten první patřil k tomu velmi výraznému. Šlo o St. Paul & Thé Broken Bones, partu poměrně nenápadně vyhlížejících jedinců, kteří se však svým sebejistým soulovým projevem stali nepřehlédnutelnými. Ono ostatně ke zviditelnění jim pomohla také červená kvádra a kalhoty, ve kterých však muselo být pekelné horko. Ani to je nezastavilo v kontrolované taneční jízdě, okořeněné třeba skvělým coverem od Tame Impala. Jestli Kiwanuka předevčírem v rámci příbuzného typu produkce lehce nudil přímočarostí a smyčkovostí, St. Paul a kolektiv ukázali jasný tah na bránu. Postavený zejména na mohutném vokálu.

Ještě těsně před koncem tohoto vystoupení jsem se vydal směrem k Full Moon Stagi, kde měl vystupovat cenami ověnčený dné. Vzhledem k tiskové chybě, anebo nedodrženému harmonogramu jsem však o závěrečnou čtvrť hoďku neprávem přišel. Tudíž zklamání. Otázkou zůstává, kdo za něj mohl? Ať už kdokoliv, nezbýval čas zoufat, a tak jsem se přesunul k nedaleké Babišově stagi Agrofertu.

Byť mne neustále hlodalo svědomí a zelený nápis Agrofert na stagi mě děsil, londýnské kytarovce Teleman nešlo upřít, že dokáže velmi intenzivně rozeznít kytary a strhnout na ně davy. A také ukázat, že kytarovkám rozhodně ještě nezvoní hrana. Teleman by šlo přirovnat k The Vaccines nebo Franz Ferdinand jen s tím rozdílem, že ke kvalitám těchto dvou jim ještě chybí hodně originálních nápadů. Nicméně i tak slibný rozjezd velmi bavil. A konečně potěšil drnčícími indie kytarami.

Veřejně a bez mučení se přiznám, že na legendární Midnight Oil jsem šel tak trochu z povinnosti. Velké jméno, historie a pozice headlinera, trochu zvědavost. O to víc mě samotný koncert překvapil. Velmi solidní a poctivé osmdesátky měly i pro dvacátníka říz a věřím, že naprostá většina publika ve zralejších letech musela plesat blahem. Big beaťacké rytmy totiž měly grácii a troufám si říct, že Midnight Oil rozhodně nemohli nechat jediného fanouška nespokojeného. Takže přes má očekávání rozhodně headliner, který potěšil.

K vrcholu festivalu, který, domnívám se teď momentálně v sobotu ráno, poslední festivalový den před začátkem programu, už není možné překonat, se schylovalo na vedlejší stagi. Za mikrofon totiž nastoupil londýnský zpěvák Benjamin Clementine. Ten směsicí jazzu, popu, soulu a především nesmírně drásavým a skličujícím projevem naprosto strhnul. Domnívám se, že nejen mne, ale z mnohý překvapeného výrazu kolem stojících i ostatní. Clementine se po většinu času pohyboval v nejasných mlhách plných apokalyptických melodii a naléhavého vokálů, z něhož jako kdyby nebylo úniku. Do setlistu však zařadil i písně veselejší a dokonce i poměrně živě komunikoval s publikem, když se ho snažil naučit zpívat linku jedné z písní s tím, že prohlásil, že se chce cítit jako na AC/DC, na jejichž koncertech všichni popěvuji. Těm, co se nechtěli zúčastnit, vzkázal zpěvák: "You can fuck off." S nadsázkou.

Clementine mě zaujal precizním ztvárněním písní povětšinou z alba "Ať Least for Now", temným a drásavě autentickým zpěvem a celkovou atmosférou, jejíž sklíčenost a tíha se v reportu přibližují jen těžko. Za zmínku stojí i ženský sbor, který dodával písním na dynamice a který si Clementine, stejně tak jako kapelu, dokázal v mžiku dirigovat dle svých potřeb, takže když chtěl, aby umlkli, tak je zkratka okřikl: "Stop it now.". Suma sumárum rozhodně nejlepší a zároveň nejpozoruhodnější koncert. A to i díky zpěvákovu mimozemskému vizuálu.

Třetí den byl tedy co do programu topem, který zítřejší performeři asi nepřekonají. Co do organizace, je stále nutné postěžovat si na trystni stav toiek a jejich nedostačující počet. Čekačky na ty dámské jsou klidně půl hodiny, což je dle mého na festival, kde lístek v poslední fázi stojí ke třem tisícům korun, celkem ostuda.