Dub FX se vrací do Česka ukázat singly z připravované nové desky

akurnik.cz / Dub FX se vrací do Česka ukázat singly z připravované nové desky

Australský hudebník a performer Dub FX přiveze 20. listopadu na Flédu čestvé singly z připravované desky. Tvůrce, který si při svých one-man show vystačí jen s ústy a několika elektronickými krabičkami je ztělesněním hudební nezávislosti. Od baťůžkářského způsobu cestování a vystupování po celém světě až po vydávání na vlastním labelu jde Dub FX svou vlastní cestou. Jeho nakažlivě pozitivní vystoupení doplní dlouholetý parťák, saxofonista Mr Woodnote. Vstupenky za 480 Kč + poplatky sítě budou k dostání od 18. 7. 10:00 na webu GoOUT.cz a Smsticket, dále také v Indies a Hostelu Eleven.  

Benjamin Standford aka Dub FX od prvních buskerských krůčků žije svůj sen o cestování a živém hraní po celém světě. Přitom se jen tak mimochodem vypracoval do pozice jednoho z nejžádanějších koncertních hudebníků současnosti. Se třemi úspěšnými sólovými alby, stovkami miliónů views na Youtube a tisícovkami fanoušků se Standfordův sen naplnil nad okraj. Další zastávkou jeho pohádkové hudební poutě bude Brno, kam přiveze aktuální album Thinking Clear a také čerstvé singly z připravované nové desky.

 

Poslední deska Thinking Clear je pro Standforda splněným snem. Nahrávka vznikala v jeho nově dostavěném domácím studiu v lesích nedaleko Melbourne. Svou dosud nejpestřejší hudební kolekci Standford skládal poprvé spolu s kapelou. „Po koncertní šňůře, kterou jsme odehráli ve třech, jsme se zavřeli společně do studia a všechno to probíhalo přirozeně. Ti kluci znají mé publikum a rozumí tomu, o co se snažím,“ popsal serveru Indieberlin. Nejnovější singly Dub FX jako Listening nebo Skylarking Dubplate (spolu s legendárním Horacem Andym, spolupracovníkem Massive Attack) potvrzují trend bohatší instrumentace. Čerstvé tracky však zároveň signalizují muzikantův návrat k reggae kořenům.

 

Benjamin Standford začínal s hudbou na přelomu milénia v kytarových N.O.N. Už na jejich jediné nahrávce Exeunt Omnes (2004) je možné rozpoznat pozdější Standfordův široký žánrový rozptyl. V roce 2006 opouští Melbourne a vyráží do Evropy, kde začíná jeho sólová kariéra jako Dub FX. „Můj plán byl nikdy nevybouchnout, prostě cestovat a neustále tak čerpat inspiraci,“ zavzpomínal na začátky, kdy jako busker na ulicích překvapoval kolemjdoucí svými živými performancemi. Prvním hudebním domovem se pro Dub FX stala Británie, která v nultých letech stále jela na vlně triphopové mánie.

 

V roce 2007 vydává Dub FX premiérovou desku, která vznikla z nahrávek pouličního hraní. Následovala první regulérní řadová alba Everythinks a Ripple (2009) a A Crossworlds (v rámci projektu Kila Mega Giga Tera spolu se Siriusem). Diskografii později doplnila Theory of Harmony (2013) a zatím poslední deska Thinking Clear (2016). O více než dekádu trvající kariéře Dub FX vznikl i filmový dokument. Standford přitom kromě vlastní tvorby produkuje také hudbu pro jiné muzikanty. K tomu dopomáhá i label Convoyunltd, který funguje jako platforma pro tvorbu Dub FX a spřátelených umělců.


Host brněnského koncertu Mr Woodnote je v Bristolu usazený saxofonista, skladatel a producent. Jeho dlouholetá spolupráce s Dub FX stojí na společné vášni pro improvizované živé performance. Ta v zásadě čerpá z kouzla beatboxu, smyček a živých nástrojů. V případě Mr Woodnote jde pak zejména o klasický a elektrický saxofon. Charismatický umělec má na kontě tři nahrávky a pravidelně vystupuje na velkých festivalech včetně Glastonbury, BoomTown, nebo Shambala. Spolu s dalšími dvěma hudebníky a vokalisty tvoří projekt The Most Trio, který spojuje hip-hop a funk