Festival malých pivovarů 2015 - Třebíč

akurnik.cz / Festival malých pivovarů 2015 - Třebíč

Dobrý pivo a počasí jsou základ pro každej festival a obzvlášť pro ten pivní. Kvalitní hudební festival (a těch je málo) má zase svoje gró ve složení správnýho lajnapu. Na Lihovaru se to snaží skloubit. Je to dobře? Já myslím, že jo. Subkultury (spíš komunity) se prolínaj, to je správný. Pivař, kterej by radši kalil na Kabáty, Chinaski nebo Duo Yamaha má ale smůlu. Jenže, copak by neměla kvalitní muzika dostat šanci i u nich? Za pokus to určitě stojí.

Počasí vyšlo. Pivo teklo. Tlustej netopejr byl number one. Nebo ne? Future Mothers - nová grupa kolem Václava Bartoše (Fru Fru) to načala, kluci z The Hops party (Lo-Fi-rock’n’roll) a zároveň Jičína přitvrdili. Holky a kluci mezitím soutěžili - pili pivo na čas. Už ať je tma. Máme bojovej úkol - postarat se o kapelu Nauzea Orchestra (noise thrash z Ústí nad Labem). Pánové nejsou nároční, stačí jim poradit, který pivo je tady dneska to nejlepší. Nauzea Orchestra je prvním větším hřebcem večera. Ovlivněni tvorbou Joy Division, New Order, Einstürzende Neubauten nebo Nicka Cavea přicházejí na “naše” malé pódium.  A já si v této chvíli neodpustím citovat Jiřího Imlaufa, který Nauzea Orchestra vystihl naprosto dokonale.

“Ústecká kapela Nauzea Orchestra je jako oživení v sále – v sále s venkovským bigbeatem a se stoly ulepenými od piva, bez otravné zvukovky, ve chvíli, kdy to nikdo nečekal. Vedle rychlopalných kytaristů, obarvených patkařů a vyšňořených harcovníků působí jako zjevení a posel z míst, kde slova jako indie, rock, elektro apod. nejsou jen hrou na idoly z Pitchforku, ale normálním špinavým klubovým rokenrolem dneška, s vlastními handicapy i vlastními přednostmi. Klubové publikum to poznává snadno a rychle, opravdovost je to, co se dnes cení nejvíc. Vycházejí z divadelního prostředí – dva její členové pracují v ústeckém Činoherním studiu - a část repertoáru je postavena na hudbě napsané k divadelním hrám. Sedm let existence, tři desky, učebnice Der die das, černé brýle proti stowatovým žárovkám, zesilovač podložený starými čísly Živlu a v dodávce kazety s Primal Scream”.

Byli skvělí. Blixa Bargeld by jim mohl závidět. 

Nyní se už vše schyluje k epochálnímu zážitku, který by jistojistě mohl konkurovat výletu pana Broučka kamkoliv. Ano, přicházejí dánští Lis Er Stille. Dle zvěstí z loňského vystoupení v Hudebním baru Račerovice jsem čekal hodně. Ale zdaleka né tolik. První tóny a okamžitě v mysli odcházím z tohoto světa. Jednotliví členové kapely pocházej z různejch stylů muziky – od klasiky přes jazz, hard rock až po metal. Říká se, že hrajou „symfonický art-prog-nebeský rock“. Ale to je asi úplně jedno. Tři kritikou oceňovaná alba. To poslední nese název The Collibro. Album si nahráli i produkovali sami.

“Kapela je také známa pro svá skvělá živá vystoupení, o čemž svědčí i to, že na koncert kapely jednou zavítal David Fricke, jeden z nejvýznamnějších redaktorů uznávaného magazínu Rolling Stone, a byl tak očarován, že kapelu zvolil jako „Kapelu měsíce“ v jednom z čísel magazínu a přirovnal je mj. i k islandské skupině Sigur Rós či kultovním Pink Floyd.”

Mně zase připomínali The Cure a Davida Bowieho. Vidět tuhle kapelu živě? To je zkrátka něco jako šňupat s Courtney Love a Freddiem Mercurym u poslední večeře. Nikdy na tenhle okamžik nezapomenu. Trochu jsem měl strach - co na to návštěvníci pivního festivalu? Ale atmosféra mi připadala naprosto parádní a bezchybná. Hned  po koncertě  a rozsekání kytary je běžíme obejmout. Kurva, díky.Na samotný závěr přicházejí The Drain. Já se omlouvám, ale už se nedalo soustředit, po Lis Er Stille už nešlo vrátit se zpátky na zem.

Kvalitní muzika a pivní festival? Jde to.Fotky fotila: KEMI PHOTO