Filip Topol - Nebe je zatažený

akurnik.cz / Filip Topol - Nebe je zatažený

Z české undergroundové kultury 70. a 80. let se zrodila celá řada kultů. Jedním z nich byla i hudební skupina Psí vojáci, jejíž význam zejména během porevoluční dekády dalece překročil hranice „pouhé“ komunisty perzekvované kapely a která svou živelností, nekompromisností a invencí spolutvořila jádro nejlepší hudby, co na sklonku století v tom našem malém, českém rybníčku vznikala. Alfou i omegou Psích vojáků byl pochopitelně zpěvák, skladatel a textař Filip Topol (1965–2013), a právě jeho legendární nespoutané kreace na živých vystoupeních vysokou měrou přispěly k tomu, že Psí vojáci byli vždy vnímáni jako autentičtí a neúprosně strhující formace.

Topolova nezkrotnost, „mýtus“ jeho divokých koncertních performancí však vždy byly jen jednou složkou jeho osobnosti a uměleckého „způsobu života“. Romantická rozervanost, jež mu byla vlastní, se dostávala na povrch i jinými způsoby, vnitřní prožitek hudby ne vždy doprovázel bájnými od prstů zakrvavenými klávesami klavíru – jak dokládá čerstvě vydaný soubor Topolových sólových koncertů nazvaný „Nebe je zatažený“.

Trojalbum na dvou discích obsahuje záznamy dvou Topolových koncertů z Jablonce nad Nisou odehraných v letech 2000 a 2001, třetí disk pak pojímá směs Topolových klavírních improvizací a kompozic nedoprovázených zpěvem. Všechny nahrávky tak ukazují Topola ve světle, v jakém jej mělo možnost poznat jen velmi omezené spektrum posluchačů. Ukazují ho jako hluboce vnímavou osobnost, která dokázala svou hudbu prožívat intimně, ukazují také to, že písně Psích vojáků mají několikerou polohu toho, jak je lze publiku předat. I takové „vály“ jako Chce se mi spát, Protínání nebo dokonce Žiletky Topol dokázal sólově zahrát překvapivě elegicky a o poznání naléhavěji, než kdyby jej doprovázela kapela s basou a bicími.

Předkládaný komplet tak vybízí k otázce, nakolik jsme jako posluchači Psích vojáků a případně čtenáři Topolových textů tohoto hudebníka vlastně znali a zda jsme si ho neikonizovali příliš přímočaře a ploše. Jen zapálení fanoušci například ví, že Topol byl milovníkem klasické hudby 18. století – tento aspekt je až v těchto nahrávkách, zejména na třetím disku, evidentní. O něco známější je jeho dávný výrok o tom, že klavír bere jako „divoký zvíře z hor“, které chce zkrotit – a jelikož se na koncertech mnohdy zdálo, že možná naopak klavír krotí Topola, trojalbum „Nebe je zatažený“ ukazuje, jak oba byli vlastně samojediná bytost žijící v harmonii.

Je bez diskuze, že to byl Filip Topol, kdo činil Psí vojáky Psími vojáky – dějiny populární hudby jsou z určité perspektivy dějinami nekončící řady frontmanů, kteří se obklopovali taktéž nebývale talentovanými osobnostmi, nicméně to byli právě oni jediní, kdo svou genialitou až příliš (a někdy sebedestrukčně) vyčnívali. Nejednoznačná Topolova osobnost a umělecká mnohostrannost se obnažuje jen v několika málo artefaktech, jež máme k dispozici. Trojalbum „Nebe je zatažený“ k nim patří, byť jde o malý výsek toho, co Topol na poli sólové tvorby a prezentace vytvořil (extrémně cenné by bylo, kdy se někdy někde zjevily jeho klavírní doprovody k filmům z období němé éry jako Upír Nosferatu aj.). Ale i sebemenší střípek (nebo lépe řečeno střep?) je důležitý pro to, abychom si jednou mohli plastičtěji a úplněji udělat obrázek toho, jaká vlastně progresivní česká hudba byla jen krátce po období normalizace (během níž naši rodiče bez okolků byli schopni utratit třetinu měsíční výplaty za LP od Franka Zappy), když v 90. letech přišla další kulturně zhoubná éra, tentokrát komerčních rádií a z televize stále nezmizevších bezduchých estrád.

Filip Topol – Nebe je zatažený

3x CD [první dva disky též digitálně]

Indies Scope 2019