Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou 2016 - den šestý

akurnik.cz / Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou 2016 - den šestý

Dnes jsem na Folkovkách vystřídal šikovného redaktora Tádu, abych i letos na vlastní kůži pocítil atmosféru prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Hned po pár minutách zjišťuju, že všechny stánky s dobrotama jsou letos zase na svým místě. Pro zelnou placku nebo párek v rohlíku bych tady po těch pár ročnících, které jsem již navštívil, trefil i po požití notné dávky metanolu. Beru dvě placky, dva buřty, limonádu a rychle do parku. Za chvíli začíná Michal Prokop.  Beatová síň slávy otevřela vrata a vyslala k nám jednoho ze svých pastýřů. Určitě Michala Prokopa všichni znáte z televizního pořadu Krásný ztráty. Spojte si ho ale také s fláky Až si pro mě příjdou, Kolej Yesterday, Bitva o Karlův most atd. Na Folkovky nepřijel s kompletní sestavou kapely Framus Five, ale „jen“ s nadžánrovým kytaristem Lubošem Andrštem a všestranným houslistem Janem Hrubým. Trio je příjemně vyvážené a parkem se linulo pohodové blues s kapkama jazzu.

Germán López nastoupil se svou dechberoucí malou kytarou hned po přestávce, kterou vyplnil příjemný déšť.  Tento virtuóz, jenž hraje na kytaru, které se na Kanárských ostrovech přezdívá „ozvučený velbloud“ pohodovou atmosféru definitivně potvrdil. Přiznám se, že na mě osobně už té pohody bylo až příliš. Odcházím se tedy opětovně občerstvit a bez ostychu se přejídám v konírně u prohlídky fotografií z minulých ročníků.

Čtvrtek zakončuje ukrajinská kapela Hudaki village band. Ta narušuje klid a mírně ospalou náladu jen z lehka. Aspoň ze začátku. Postupně přidávají na otáčkách a v parku se začíná tančit. Tradiční hudba, která se v Nižném předává z generace na generaci.  Balady obyčejných písní, svatební tance, cikánské čardáše a klezmer. Folkovky potvrzují svůj vytříbený smysl pro výběr jednotlivých kapel. Já i letos pořadatelům tleskám. A přeji si mít tak šikovné lidi (na příslušných místech) i ve svém rodném městě. V nedaleké Třebíči. Folkovky na mě dýchly a já začínám zvažovat, jestli bych se nevrátil i v pátek. Protože oheň u Špitálku bude jistě hořet i zítra.