Folkové prázdniny - Náměšť nad Oslavou 2017 - den druhý

akurnik.cz / Folkové prázdniny - Náměšť nad Oslavou 2017 - den druhý

Splést se je někdy docela fajn. Třeba když sami sebe urputně přesvědčíte, že tenhle koncert se vám určitě, ale opravdu určitě líbit nebude. Den byl dlouhej, začíná být kosa, asi bude pršet a do toho nějaká irská melancholie? To přeci ne, tohleto...

A ono jo! Jelikož nejsem žádný hudební kritik, horko těžko rozeznám falešné tóny (jakože ty na Folkovkách nemáme, že jo) a veškeré moje hodnocení je čirá dojmologie na stupnici líbí - nelíbí, nedokážu přesně říct, co se vlastně stalo. Takové to NĚCO, co vůbec nečekáte. Něco, kdy HUDBA rozvibruje nejzastrčenější kousek duše, konečky prstů na nohou a hodinové vystoupení je pryč za pět minut.

Hudebně-básnická připomínka irského Velikonočního povstání z roku 1916, zněla první věta v anotaci ke zpěvákovi s poněkud krkolomným jménem a jeho kapele. Lorcán Mac Mathúna. Dojemné, mýtické, nové. Třeba i díky recitálu Vladimíra Javorského, který úvodním slovem irské balady uváděl. A i když máme za sebou teprve dva dny Folkovek, už teď jsem si jistý, že konec koncertu, kdy Lorcán za sílícího deště pozval posluchače pod stříšku na samém kraji pódia, bude patřit mezi letošní nejsilnější zážitky.