Henry Lee Fest 2014

akurnik.cz / Henry Lee Fest 2014

Agentura Mersey, která Henry Lee Fest (Henry Lee je postava z písní Nicka Cavea ) pořádá, zaslouží v první řadě velký poděkování. Věnovala akurniku novinářskou akreditaci pro dvě osoby, a to naprosto bez jakýchkoliv námitek. Kdyby to tímto stylem fungovalo všude - naše práce by byla daleko jednodušší. 

Alternativní festival Henry Lee letos nabídl vskutku nádherný line-up. Hlavním tahákem se stal Mick Harvey z Austrálie  (spoluzakladatel kapely Nick Cave and The Bad Seeds) a berlínská formace The Ministry Of Wolves s Alexadrem Hackem z Einstürzende Neubauten a Crime And The City Solution

Asi neexistuje vhodnější místo pro atmosféru tohoto festivalu než opuštěná brněnská továrna. Melancholicky to celý načal Vladimír Mišík. Následně MCH Band s Mikolášem Chadimou už mírně přidal na plynu. Program se jako seřízený kyvadlo pravidelně přelejval mezi dvěma scénama. Ta hlavní byla pomalejší a procítěnější. Vedlejší stage měla zase nabitý koule energií. Rozpálili to tam My Dead Cat, Wild Tides, Gerda Blank. Chlapce (kapela Boy) v koženejch oblečkách jsem musel po pár taktech opustit. Moje tolerance k aroganci a trapný maškarádě má přece jen určitý hranice. Všechno zachránili a do tý správný roviny druhý scény vrátili kluci z Wild Tides. Předvedli svůj standardní výkon, při Kubovejch flusancích jsem si potutelně v duchu říkal: „Tak tendle tejpek mi doma plival na zem…“. V kuloárech jsem dokonce zaslechl něco o koncertě v Třebíči, ale nechte se překvapit.  

První vrcholek večera měl na starosti právě Mick Harvey. Začal něžně, lehce, pomalu a baladicky. Postupně přidával na intenzitě, s každým dalším songem víc tlačil na svejch šest strun, svoje minuty na pódiu skvěle vygradoval a rozhodně nenudil. Prokládal to vtípkama s vykřikujícím obecenstvem a celkově působil zkrátka sympaticky.

The Ministry Of Wolves začali jemnou ignorací uvaděče festivalu, který se vtipem blížil přenosům z vyhlašování Českýho lva. Tuhle mezihru zašlapali do pódia hned prvním songem The Gold Key, kterej všechny posadil i ve stoje. Charismatickej hlas Danielle de Picciotto mrazil na zádech. V dalších písních už byl dominantní hlavně Alexandr Hacke (vizáží trochu úchyl z osmdesátejch let východního Německa), svou basou tvrdil muziku. Sekundoval mu (vizáží hodnej strejda) Mick Harvey a všechny je na klávesy doplňoval (vizáží nadanej, intelektuální bratranec) Paul Wallfisch. Bylo to fascinující a uhranující představení. Zůstávám opařen a zaražen. Tuhle noc už nechci na nic myslet a na vyváženou si dávám maxi párek v rohlíku za lidových dvacetpět. 

Jedno je jistý. Henry Lee Fest je dělanej s láskou k žánru. To se pozitivně odráží na celý atmosféře. Pár chyb (změna časů v harmonogramu, toiky a nealko za 50,-) se do dalšího (třetího) ročníku určitě odstraní a já rozhodně pojedu zase.