Jak jsem měl doma Jéčko a Hey!Rabbit

akurnik.cz / Jak jsem měl doma Jéčko a Hey!Rabbit

To se takhle jednou dostanete k tomu, že Vám někdo přijede do baráku udělat brajgl. Mně tam ten brajgl přijel udělat Jéčko a kapela Hey!Rabbit. Vyklidil jsem obývák - odmetl hovna na dvorek, vysvětlil ledničce, že má držet hubu, když přijede návštěva (moje lednička ráda mluví), nachystal nějakej ten žvanec, pozval 20 nejbližších kamarádů a těšil se jako malá kluk.

Koukám na stránky Jéčka a jeho koncertní šňůra obsahuje zajímavou posloupnost destinací – Praha, Ostrava, Třebíč, Londýn. Začínám se těšit jako velká kluk. Jéčko alias Jakub Jirásek je mimořádným talentem mladé české scény. Začínal ve své „školní“ kapele The Limes a později se zcela osamostatnil. V MeetFactory dokonce pěl před Kurtem Vilem. Za povšimnutí stojí hlavně jeho výborný EP – Cold Cold Nights, který získalo pozitivní hodnocení napříč vším a vším na celý hudební scéně. U mě doma zahrál hned po setu Hey!Rabbits - two tiny people with two tiny instruments – Mary a Paul - manželský pár z Illinois v USA. Mary hraje na melodicu a xylofon, Paul zase na ukulele. Oba si hezky zpívají, jejich písničky jsou neuvěřitelně intimní a procítěný. 

Na bytovým turné vzniklo společné album Jéčka a Hey!Rabbit. Každej na něm má 4 songy a je to tak krásný - až je to k pláči. 

Domov se mi naplnil kamarády, kteří počali hodovat, opíjet se a povídat. Prostor začal nasávat příjemnou atmosféru. Hey!Rabbit pomalu chystali fidlátka, když se v obýváku zhaslo a svítili jen žárovky z nevánočního stromku… napětí by nerozkrájel ani Krajčo nebo kráječ od Horsta. Hey!Rabbit začli hrát. Každej úder do xylofonu byl jak rozfouknutí andělskýho prachu. Ukulele a hlas Paula zase tajil dechy. Tohle muselo bejt slyšet až daleko nahoru. Jeden z nejprocítěnějších okamžiků mýho života byl tady. Doufal jsem, že to nikdy neskončí. A přesto Hey!Rabbit asi za 40 minut dohráli a myslím, že se nikomu nechtělo vůbec nic komentovat. Mrazy po zádech a emoční dojezd. To jediný bylo přítomný. Pak to rozbalil Jéčko a dodal tomu správnej drajv. U mě doma hrál mladej Bob Dylan a to mi už nikdo neodpáře. Moje přání nikdy nekončícího koncertu se opakovalo, ale stejně tak nevyplnilo. Jéčko dohrál a pár desítek minut jsme se ještě všichni společně objímali a radovali z toho - co jsme mohli zažít.

Na tenhle večer nikdy nezapomenu a doufám, že se stejným pocitem odcházeli i mojí přátelé. Díky. Ještě jednou díky. Všem.