Jiří Schmitzer v Maříži

akurnik.cz / Jiří Schmitzer v Maříži

Ve Slavonicích je krásně. Malebný náměstí. Vynikající italská zmrzlina tamtéž. Pro ochlazení v dnešních  hicech poslouží dobrodružný podzemí, navíc se sympatickou zrzečkou v roli průvodkyně. Česká Kanada na dohled. A do toho ještě fesťák.

Slavonice fest je ještě miminko, letos mu jsou teprve dva roky. Za tu dobu už ale stejně stačil zaujmout. Sklepácká parta okolo režiséra Ondřeje Trojana na pár dní promění jinak docela ospalé rakouské pohraničí na filmovou i hudební Mekku. Letos 35 filmů, 17 kapel a jihočeská pohoda. Uměl bych si představit, že přijedu se stanem a strávím tu celý fesťák, úplně v pohodě. Letos do toho ale pár věcí vlezlo a nějak se to nepovedlo. Vyšel mi ale aspoň jeden koncert. A fakt stál za to.

Zatímco filmům patří slavonické náměstí, hudba hraje o kousek dál. V Maříži. Ve vesnici, která málem zmizela z mapy a dneska je slavná díky své keramice. Do Slavonic je to coby kamenem dohodil a zbytek došel pěšky, takže lidi přicházejí. I když je pondělí, ani ne čtyři odpoledne. Ve stodole tu totiž hraje Jirka Schmitzer.

Asi nejlíp se během koncertu popsal sám prostřednictvím věty jakéhosi kritika: „Pokud český folk někam směřuje, Jiří Schmitzer v tom rozhodně nejede.“  V čem jel písničkářský samorost stoprocentně, byl celý koncert. Nevím, jestli se mi někdy předtím stalo, že jsem odcházel z koncertu, a bolelo mě břicho od smíchu. Spíš ne. Teď jo. Byla to fakt prdel. Nesdělitelná, to si někdy běžte poslechnout sami, ať vám to nekazím.

Když už jsem u té Prdele, tak ta nezazněla. Svoji asi nejslavnější píseň (která se teda jmenuje Máte na to, ale nikdo ji tak neříká) Schmitzer bez kapely nehraje. Což nám oznámil hned na začátku. Paradoxně to koncertu spíš pomohlo. Nemusíte nedočkavě čekat na největší hit a těšit se na něj, když víte, že nebude. Místo toho si jasněji vychutnáváte každou jinou pecku. A že jich bylo.

Na svoji dvanáctistrunnou kytaru je Schmitzer sázel přes hodinu. I když na začátku publikum vyzval, ať si klidně říkají, co má zahrát, jen to musí být z jeho repertoáru, i tohle porušil. Slyšet Jiřího Schmitzera coverovat Dlouhou noc nebo Tatu se do mozku zaryje spolehlivě a na dlouho. Škoda, že jsem to nenatočil. Vlastně se ani moc netleskalo, skrz neustálé fóry (a posledních pět songů zahraných v kuse) na to nebyl moc prostor. Přídavek byl jeden, kratičký. Vůbec to nevadilo. Stejně jsem odcházel unešen. A za rok přijedu znova!Foto: Deník/Luděk Mahel