Letní filmová škola 2019 - den osmý

akurnik.cz / Letní filmová škola 2019 - den osmý

Foto: Marek Malůšek 

Letní kino a krátké filmy — noc jak vyšitá 

Největším diváckým úspěchem v kinech, co se týče letité putovní filmové přehlídky Projekt 100, byl nepochybně film Pulp Fiction (1994) režiséra Quentina Tarantina. Včera byl promítán na náměstí v letním kině, aby jaksi zakončil celý projekt, jenž už bohužel "nežije". Náklady nebyly nízké, lidé v posledních letech chodili do kina málo. I tak ovšem nároční čeští diváci musejí celý Projekt 100 kvitovat a děkovat mu za tucty skvělých filmových zážitků. Tečka za touto několikaletou přehlídkou v podobě nejslavnějšího Tarantinova snímku je nanejvýš důstojná. 

Enormě zajímavé bylo také noční promítání krátkých filmů nominovaných na Oscara 2019. O těch se ovšem nemohu příliš rozepisovat, protože každá jedna věta o každém snímku by vzhledem k délce těchto kraťasů vyzradila až příliš a zaspoilovala by vás. Snad za zmínku stojí to, že letošní výběr nominací byl poměrně dost anomální, s jedinou výjimkou filmu Marguerite se totiž všechny snímky různými způsoby dotýkaly dětí a dětského vnímání světa. Snad neprozradím příliš ani tím, když řeknu, že všech pět kandidátů jsou spíše ponurými počiny — nicméně jejich sdělná hodnota a společenské přesahy daleko za hranice "pouhých" vyprávěných příběhů jsou úžasné. 

 

11:09 

Co se týče repríz, pak letošní Filmovka oproti předešlým ročníkům znásobila jejich počet. Využil jsem tedy příležitosti ráno v 8:30 zajít do Hvězdy ještě jednou podívat se na novovlní snímek Cléo od pěti do sedmi (1962) francouzské režisérky Agnés Vardové. Jak už jsem psal v reportu z pátého (technicky vzato čtvrtého) dne, ten film mě dostal. Sice už před více jak deseti lety, kdy jsem ho viděl poprvé (navíc v rámci Projektu 100), ale to vlastně nehraje roli. Filmovka je i o tom mít možnost znovu "ochutnat" také snímky, jež jste už v minulosti viděli. O to víc rozumím mottu, jež letos Filmovku doprovází — všechny chutě filmu.