Letní filmová škola 2019 - den první

akurnik.cz / Letní filmová škola 2019 - den první

19:40 

Samozřejmě i letos vás budeme průběžně zpravovat o dění na každoročním svátku pro filmové fajnšmekry, jenž se odehrává v Uherském Hradišti. 

O náplni letošního ročníku jsme Vás informovali v tomto článku. Není samozřejmě v ničích silách obejít všechno, ale toho obejít co nejvíc a užít si to, to už ano. 

Po otřesné cestě vlakem — letos byl expres z Prahy do Hradiště mimořádně narvaný a plný bizarních zážitků (přebalování miminka jsem na vlastní oči ještě nikdy neviděl a pi*ování babičky upozorňující ožralce, aby utlumili jimi vydávaný hluk, taky ne — nastává klasické kolečko: vyvzvednutí akreditace, postavení stanu, první pivo a první film. 

Jedním z hlavních "tahounů" letošní Filmovky je historický exkurz do zásadního hnutí filmových dějin - Francouzské nové vlny. Jedna z vůbec prvních letošních projekcí se odehrávala v kině Hvězda v 17:00. Šlo o debut ikonického režiséra (nejen) Francouzské nové vlny Francoise Truffauta z roku 1959 Nikdo mě nemá rád. Tento film bývá často označován jako ten, jenž fenomén Francouzské nové vlny odstartoval. 

Hrdina filmu, třináctiletý Antoine, pochází z rodiny s komplikovanými vztahy a začátek svého dospívání prožívá spíše na pařížských ulicích než doma, kde rodičovská láska není samozřejmostí, či ve škole, kde "láska" učitelů je determinovaná pouze neustálým sekírováním a nucením k bezduchému memorování pasáží z učebnic. Truffaut ve svém snímku testuje hranice toho, nakolik běžná společnost dokáže tolerovat nepřekvapivě vzpurné chování malého chlapce, jemuž nikdo nerozumí a ani nechce rozumět. Když je po několika excesech odveden do diagnostického ústavu pro narušenou mládež (přičemž stráví i noc ve vězení mezi šlapkami), rodiče si jej domůl vzít nechtějí, přičemž dojde i na zmínku typu "co by tomu řekli sousedi". 

Antoine ale není zápornou postavou, dokonce bych si troufl říct, že Truffaut natočil bytostně "mimožánrový" dětský film — bez didaktické fádnosti, zato s nebývale silnou autenticitou toho, jak dospívající jedinec může rozumět svobodě. Antoine celý film touží vidět moře, sen se mu splní až tehdy, když uteče z ústavu. Nesrozumitelná pravidla, nespravedlivé zákazy, těžko uchoputelná morálka — to vše jsou prvky fungování společnosti, které svobodu člověku ukrajují, a až překročení této normy vede ke svobodě. Bez ohledu na věk. 

Takto silných a hlubokých debutů filmová historie zas tolik nezná. A přitom šlo v rámci Francouzské nové vlny o "pouhý" její iniciační snímek. Filmovka hned na startu nasazuje laťku vysoko! 

Foto: Helena Fikerová