Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 – den první

akurnik.cz / Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 – den první

foto: Helena Fikerova


Zápisek první (9:57)
Je to tady, začíná to! Je pátek, první den festivalu, jenž je zároveň svátkem filmu.

Pouze nutné věci – cesta z Českých Budějovic, pak průjezd přes Prahu, jízda Pendolinem do Olomouce a pak hned do Uherského Hradiště. Bohužel ani tentokrát nestihnu první tiskovou konferenci během konání akce, nicméně předstih, s nímž jsem vyrazil, mi zajišťuje návštěvu projekcí již od samého začátku promítání.

LFŠ je svátek filmu, film samotný je ale spíše nástrojem k tomu ten svátek vybudovat. To hlavní jsou lidé. I letos jsem na LFŠ vyrazil se svým parťákem Pavlem. Film už cestou určuje vše. Kromě pozdravu, podání rukou a usednutí do vlaku už se naše cesta točí jen kolem filmu. Program. Vyzvednutí akreditací, Marketa Lazarová. No a samozřejmě jsme se dlouho neviděli, takže musíme probrat třetí řadu Twin Peaks.

 

Zápisek druhý (17:40)
První náš filmový zážitek byl zároveň vůbec první projekcí dnešního dne a celé Filmovky. V rámci doprovodného programu poskytovaného Stanem České televize jsme viděli pseudo-dokument Šach mat z roku 1963. V té době už byl jeho režisér Alfréd Radok režisérsky ve filmu i divadle ostříleným tvůrcem. Celý snímek nese zajímavý nápad, jenž původně vychází z literární předlohy Stefana Zweiga. Vypráví dokumentárním stylem příběh šachového velmistra z Jugoslávie (excelentní Rudolf Hrušínský), kterého při jízdě na lodi porazí zcela neznámý advokát Benett (neméně excelentní Josef Bek), který se šachy naučil z jediné knížky, kterou měl v nacistickém vězení k dispozici. Radokův Šach mat je velice zajímavým experimentem, ten se bohužel ovšem nemohl vyhnout určitým nedostatkům. Tempo občas vázne a celkový způsob vyprávění skrze „televizní vstupy“ někdy působí křečovitě. Jako střípek tohoto u nás nepříliš rozšířeného žánru, jehož nejmenovaným králem je především Petr Zelenka, však Šach mat naplnil jednu z nejlepších příčin, proč na LFŠ vůbec jezdit – rozšířit si obzory svého filmového nadšení.

Praktické: Kdo se chystáte na Filmovku přijet, jistě neztrácejte čas a volte předstih. Kolem půl druhé, kdy jsme přijeli a akreditovali se, ještě nebyly fronty pro vyřízení akreditací tolik dlouhé. Nyní jsou již podstatně delší, před Kinem Hvězda, kde se akreditace vyřizují, se již tvoří fronty čítající pár desítek metrů. Zároveň buďte připraveni na déšť, mraky se ne a ne odebrat mimo Uherské Hradiště.

Shodou okolností letos uplyne 50 let od vůbec první projekce, jež se ve Hvězdě konala, byla to tehdy Marketa Lazarová, historický opus magnum Františka Vláčila. Letos se tento snímek do Hvězdy vrací, a to dokonce přímo dnes, v 19:00, kam se už teď těšíme. Hostem projekce nebude nikdo jiný než (nikoli Vláčil sám) Magda Vášáryová, představitelka hlavní hrdinky filmu.