Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 – den sedmý

akurnik.cz / Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 – den sedmý

Foto: Marek Malusek


Zápisek první (12:55) 
Nádherné jest, když úplně ráno na žádný film nejdete a místo toho si dáte pořádnou sprchu, kafe, malinovku a odečítáte minuty do jedenácté ranní, kdy vás očekává promítání restaurované Cesty do pravěku. Snímek netřeba nějak blíže představovat, vznikl v roce 1955, natočil jej Karel Zeman a kdo ho neviděl, měl by to velmi rychle napravit. Ideálně v kině, což dnes šlo na Filmovce, nebo ve vašem kině, kam se jistě dostane v září tohoto roku v rámci putovní filmové přehlídky Projekt 100 (všechny filmy pro letošní distribuci jsou na LFŠ samozřejmě promítány, kromě Cesty do pravěku jde ještě o Matrix, Brazil, Planetu opic, Cestu na měsíc).

Kino v nadšení, opravdu pořádná porce fantazie a trochu i nostalgie, tento dětský film v dětství nadchne téměř každého. 
 

Zápisek druhý a poslední
Po Cestě do pravěku jsme zariskovali a zašli do Respekt stanu na debatu s názvem Filmová kritika v našich luzích a hájích. I k tomu radši zas tolik vyjadřovat nebudu. Přítomni byli Kamil Fila, Jindřiška Bláhová (oba dva zklamání), Iva Přivřelová (neznám) a Pavel Sladký z Českého rozhlasu (jediný rozumný a mnou na sto procent uznávaný). Debata se nutně ztrácela, na jasné otázky moderátorky Ivy Hejlíčkové mluvili hodně k věci jen Fila a Sladký, Bláhová toho řekla tutově nejvíce ze všech, ale jako celek mi pořád nějak chybělo, že by některý z publicistů měl nějaká vysvětlitelná kritéria toho, jak svou práci dělají nebo by chtěli dělat. Vždy jsem měl problém nesystematičností mnoha kritiků, sám takový systém také postrádám, ale naštěstí se takovou prací neživím a nejsem profesionál.

Padlo několik zajímavých myšlenek, hlavně od Fily a Sladkého, celkově ovšem debata s profesionály o jejich profesi byla zklamáním a je velká, velká škoda, že pan Sladký nedostával slovo více.

Shodou okolností jsem se po debatě dal do delší řeči s Jiřím Králíkem, bývalým ředitelem Filmovky. Z toho důvodu jsme na další film šli až v pět hodin odpoledne. Byl jím přeslavný Stalker (1979) Andreje Tarkovského. Jak se dalo očekávat, fronta na toto promítání byla předlouhá a považuji trochu za zázrak, že jsme se dostali.

Hluboce filozofická a myšlenkově přebohatá alegorie je dle mnohých nejlepší Tarkovského film. Zároveň patří k jeho nejosobnějším, úvod projekce slovy Kamily Dolotiny ovsětlil několik perliček ze vzniku filmu a podle mě velmi dobře trefila hřebíček na hlavičkou větou, že v sále stejně všichni ten film známe a že kdo jej snad neviděl, ten NĚCO uvidí.

Po pár pivech došlo konečně také jednou na letní kino na Masarykově náměstí. Promítala se česká komedie Špunti na vodě. Bylo to hrozné. Vtipné taky, ale jen kvůli debilnímu scénaři a nápadům. Čili v půlce filmu nadešel odchod směrem ke Slováckému divadlu, kde se promítala sci-fi záležitost s názvem Galaxy Quest (1999).

Galaxy Quest je úžasná žánrovka, bavilo se celé kino. A nebylo se čemu divit. Hlavní role: Tim Allen (Kutil Tim), Sigourney Weaverová, Alan Rickman. Zápletka: parta herců ze staršího sci-fi seriálu nepodobném Star Treku je kontaktována mimozemšťany z vesmíru s prosbou o pomoc.

Dokonalá sci-fi hříčka, perfektně načasované a vypointované vtipy, učebnice výrazových prostředků sci-fi seriálů, výbuchy, lodě, nechutní mimozemšťané, „zvraty“… Přiznaná pocta Star Treku, ale nejen jemu. Vrcholná půlnoční projekce. Film, který okamžitě doporučuji komukoliv a od teď i kdykoliv.