Letní filmová škola Uherské Hradiště 2018 — den první

akurnik.cz / Letní filmová škola Uherské Hradiště 2018 — den první

Zápisek první – 16:27

Další z vrcholů letní festivalové sezony je opět zde – Letní filmová škola v Uherském Hradišti dnešním dnem začíná psát již čtyřiačtyřicátý zářez do své historie. Na akurníku vám samozřejmě budeme přibližovat náplň i atmosféru celé akce každý den, stejně jako tomu bylo loni i předloni.

Podtitulem letošní LFŠ je heslo “Provedeme vás filmovou džunglí”. Úkolem mým je provádět vás džunglí letošního ročníku z pozice redaktora, který víc chodí na filmy, než chlastá. Džungle je příznačnou metaforou, program je opět bohatý a vybírat, na co jít, je stále tvrdým oříškem, vyžadujícím schopnost rychlého rozhodování při zachování pestrého výběru zhlédnutých (nejen) filmů.

Letošním hlavním tahounem programu je retrospektiva nejvýznamnějších filmů švédského režiséra Ingmara Bergmana, od jehož narození letos uplynulo 100 let. Pro dnešní večerní promítání byl dramaturgy LFŠ vybrán ikonický snímek Sedmá pečeť z roku 1957. To ovšem přijde na řadu až v půl deváté. V současné chvíli se chystáme na promítání debutu íránského režiséra Bahmana Ghobadiho s názvem Čas opilých koní (2000). Režisér bude po projekci filmu sám přítomen. Jinými slovy, už zase v tom lítáme. Stejně jako loni, předloni, jako tomu bude i příští a další roky. Svátek filmových fanoušků začíná nanovo, jsme u toho, buďte též.

Zápisek druhý – 19:44

Hned první film, na kterém jsem byl, už výše zmíněný snímek Čas opilých koní, nasadil laťku vysoko. A to bohužel tím zůsobem, že člověka i trochu vydeptal. Režisér filmu, Kurd Bahman Ghobadi, natočil v roce 2000 film o tom, co naneštěstí sám velmi dobře poznal – situaci kurdských obyvatel u hranic mezi Íránem a Irákem, která je dodnes natolik zoufalá, že jediným relativně výnosným zdrojem obživy je pašeráctví. Hrdiny snímku jsou především děti, které se po smrti svých rodičů stávají “dospělými” dětmi, a v případě těch nejstarších i rodiči. Ghobadi film vystavěl díky vlastním zážitkům a zkušenostem z natáčení dokumentu o této situaci, s nímž prorazil na konci devadesátých let.

Práce dětí, bezútěšná chudoba, jen velmi obtížně dosažitelný výdělek dostačující aspoň na to nejnutnější, co je k životu potřeba – to vše se ve filmu objevuje, ovšem aniž by byl divák citově vydírán nebo aby mu byl vnucován názor režiséra.

Následná debata s režisérem, jenž zítra na LFŠ obdrží výroční cenu Asociace českých filmových klubů, objasnila mnohé z podhoubí vzniku filmu. Co bych rád zdůraznil – otázky pokládané z pléna publika byly jednoznačně motivované zájmem o situaci Kurdů, nepochopitelností toho, v jakém bezpráví je v současnosti tento národ nucen nikoliv žít, ale přežívat.