LFŠ - den devátý (30. 7.)

akurnik.cz / LFŠ - den devátý (30. 7.)

Tak nám to končí. Poslední projekce, poslední piva, poslední zážitky. Ovšem pouze jen do příštího roku. LFŠ nabízí k vidění spoustu filmů ze spousty národních kinematografií a historických období. Dnešní den jsme započali klasikou z klasik nejvýraznějších, Uchem režiséra Karla Kachyni. Slavný trezorový film, jenž mohli diváci poprvé vidět až v roce 1990, je na LFŠ promítán v sekci Point of View, tedy v sekci specializující se na filmy, které obsahují tzv. hlediskové záběry, záběry z perspektivy jedné z postav, snímání scény v "ich-formě". Ucho v sobě nese mnohé, poukazuje samozřejmě na spoustu okolností a záležitostí spjatých s komunistickou totalitou, zároveň však přesně tato mechanika totalitní zvůle muže byt aktuální v témeř jakékoliv době. Některé ze scén Ucha jsou zajímavé i tím, že v nich lze vysledovat zajímavou Kachyňovskou poetiku práce se světlem, zvuky a hudbou. Například jeho film Ať žije republika! z roku 1965 tuto "kachyňovštinu" drží kolem dvou hodin času. Ucho z ní přes své angažované téma částečně prosvětluje.

 

V rámci letošního Projektu 100 bude za pár měsíců uveden do kin anime film Cesta do fantazie režiséra Hajao Mijazakiho. Na LFŠ byl předčasně uveden dnes odpoledne. Mijazaki natáčel film s vědomím toho, že ho točí pro cílovou skupinu dívek v deseti letech. Imaginace Cesty do fantazie je ale natolik rozmanitá a bohatá, že zaujme samozřejmě daleko širší skupinu diváků. Film lze jistě doporučit, obsahuje ale tolik klíčových prvků určujících povahu anime, že pro koho anime není jeho šálkem kávy, ten by u Cesty do fantazie trpěl. 

 

Netuším zcela jistě, z kolika bodů programu jsme vám přinesli info o letošní LFŠ. Kolega Pavel napočítal, že završením našeho dnešního plánu to bude 30. Je krásné, že negativních zápisků byl zlomek. Dnes k němu přibude tento, tuším třetí. Shakespearovská adaptace Bouře od režisérky Julie Taymorové. Ta se proslavila především snímky Titus a Frida. Bouří nikoliv. Dnes vím proč. Kýč, patos, neporozumění Shakespearovu textu, chabý arzenál výrazových prostředků - navíc dle dalších vodítek režie od člověka, který si na režiséra(ku) jenom hraje.

 

Zápisek poslední

Stejně jako jsme brakem začínali, jím také končíme. Půlnoční promítání filmů krále braku Rogera Cormana bylo lahůdkou i poslední den. Film Sador, vládce vesmíru byl možná vůbec nejambicióznější Cormanovou produkcí. Ubohý rozpočet 2 miliony dolarů byl nejvyšším rozpočtem, s jakým kdy Corman během zlatého období braku pracoval. Po fenomenálním úspěchu Hvězdných válek byl Sador, vládce vesmíru Cormanovou odpovědí na něj, a také pokusem, jak se na jeho úspěchu svézt. (Ne)vynikající film na to jde najisto, kompletně vykradl syžet Sedmi samurajů Akiry Kurosawy a jednu z postav obránců obrany neschopné planety hraje Robert Vaughn, jenž úplně tu samou postavu hrál v daleko slavnější vykrádačce Kurosawova počinu, v Sedmi statečných. Potlesk po projekci Sadora, vládce vesmíru na letošní LFŠ dle mého pozorování překonal pouze potlesk po Intimním osvětlení Ivana Passera.

 

A to je vše. Velice děkujeme týmu LFŠ za skvělou organizaci a dramaturgii cele LFŠ, děkujeme také vám, čtenářům, kteří jste naše kurníkové zápisky četli. Upřímně doufám, že mnoho z vás zde potkám příští rok, a nechť nás i nadále provázejí zajímavé filmy a nechť nás takové akce jako LFŠ stále baví a trvají navždy.