LFŠ - den druhý (23. 7.)

akurnik.cz / LFŠ - den druhý (23. 7.)

Sobota - zápisek první  (23. 7. 2016 - 10:50)
Kdo si málo váží toho, že se ráno probudí a nic zvláštního v nepořádku s ním není, ten měl jistě navštívit první ranní projekci v Kině Hvězda, druhý den LFŠ zde zahájila adaptace nejslavnější povídky Franze Kafky Proměna, a to v pojetí režiséra Jana Němce. Pro německou televizi v roce 1975 režisér natočil tento kratší film za použití techniky Point of View, jíž je věnován jeden z hlavních tématických bloku LFŠ. Byť jsme se s kolegou Pavlem úplně na kvalitě Němcova pojetí neshodli, jedno je jisté, a totiž to, že technika natočení Proměny z perspektivy pohledu hlavní postavy/hmyzu byl jistě skvělý nápad, jež se alespoň podle mě Němcovi povedl, zachytil úzkostlivou i klaustrofobickou esenci, v textové předloze klíčovou složku Kafkova podobenství o... O čem vlastně? Sám za sebe si odpovědět netroufám, domnívám se však, že Němcova licence taktéž nabízí několik možnosti interpretačního náhledu. Pro jednou mi však prosím odpusťte jistou poznámku na hranici reportážní etiky z akce: "Odposlechnuto na LFŠ - Václav Klaus mladší je ale vážně křivák!"

Sobota - zápisek druhý  (23. 7. 2016 - 13:50)
Passerův první americký snímek Zrozen k vítězství byl jistě pro mnohé překvapením. Pro mě určitě. Šest let po Intimním osvětlení zpracoval Passer tematiku drogového podsvětí. A velmi zajímavým způsobem. Dokonce si troufnu tvrdit, že se mu povedlo částečně opsat rysy amerického stylu tvorby a zároveň do něj umně vepsat některé obtahy své "intimní" poetiky, například zdánlivě triviální postup vedení naoko nezajímavých dialogů vrcholících inteligentní, avšak skrytou komediální pointou.

Následovná poprojekční debata s tvůrcem přinesla zajímavá odhalení. Jedno z nich bylo režisérovo vzpomínání na jeho seznamování se s drogovou problematikou před natáčením filmu, kdy vyzpovídal asi 60 konzumentů drog o jejich zkušenostech s návykovými látkami. "Zjistil jsem, že heroin působí na každého jinak. Někdo po něm tři dny nespí, jiný po něm tři dny spí a podobně. Na každého účinkuje tak, jak ten zrovna chce. A tam je podle mě to největší nebezpečí té drogy." Jak však Passer podotkl, již v Československu měl povědomí o LSD a experimentech s ní.

S Ivanem Passerem dnes mohou návštěvníci LFŠ strávit i další chvíle. První z nich, rozprava s ním v rámci odborného bloku programu Lekce filmu, začíná od 17:30. Ve 21:00 následuje promítání jeho druhého amerického filmu Law and Disorder.

Zároveň dnes byl odstartován cyklus věnující se počátkům sci-fi za němé éry kinematografie, a to za doprovodu živě reprodukovane hudby. Blok byl zahájen slavným filmem Metropolis od režiséra Fritze Langa.

Sobota - zápisek třetí  (23. 7. 2016 - 16:50)
Zatím nejnáročnější film, jenž jsem na LFŠ viděl bylo Psí maso. Jeho náročnost se dá například mimofilmově poměřovat i tím, že z jeho projekce několik lidí odešlo. Freska životně vyhořelého muže Alejandra je vyprávěna v podstatě pouze bezútěšnými obrazy osamělosti a hledání vlastního místa ve světe, jenž je mu cizí. I když film vychází z historických reálií post-totalitního Chile, film se dá vykládat i jako podobenství současného člověka, který s obtížemi či vůbec nerozumí dnešnímu světu. Upřímně však film hodnotim jako spíše velmi rozpačitý. Stylotvorně příliš napodobuje mechaniku evropských klubových filmů stávějicich na úspornosti vysvětlování děje a sázení na hereckých výrazových prostředcích s minimem dialogu. Pokud bych si mohl dovolit doporučit jiný film vyprávějící žalozpěv za moderního člověka, určitě by šlo o rok starý Knight of Cups režiséra Terrence Malička.

Sobota - zápisek čtvrtý  (23. 7. 2016 - 20:50)
Nejen filmy může být návštěvník LFŠ živ. Dnešní report ukončíme poznámkou o nenavštívení večerních projekcí festivalu, nýbrž o odhalení krás samotného Uherského Hradiště. Nechť víno z místních vinic v místních sklípcích osvěžuje touhu návštěvníků po co nejpestřejších zážitcích.