LFŠ - den první (22. 7.)

akurnik.cz / LFŠ - den první (22. 7.)

Sedmihodinová cesta vlakem na LFŠ utíká rychleji při partičce šachu. Druhou možností je ladění osobního programu pomocí aplikace, která je velice dobře udělaná. Jako virtuální pomůcka je to pro účastníky s chytrými telefony a tablety povinnost.

Pátek - zápisek druhý  (22. 7. 2016 - 14:50)
Pátek, startovací den LFŠ, svým programovým schématem v poněkud menším, ale stále reprezentativním měřítku, naznačuje v podstatě největší devízu, avšak i trniště celého festivalu - alchymii sestavování osobního programu toho, na co vše chcete zajít. Za celé dvě hodiny jízdy vlakem jsme byli s kamarádem Pavlem (dosud stále "sydowovsky" zamyšleným nad svou "nečekanou" prohrou v naší partičce šachu) schopni si sestavit klíč pouze pro dnešní den.

Bohatost nabídky bodů programu projekcí i doprovodných akcí skýtá nejednu kolizní nástrahu. Celý problém se stává i matematicko-LEGOstickým očistcem, a to v momentech, kdy některé projekce jsou v průběhu LFŠ reprízovány, a návštěvník tak sotva co si jakž takž promýšlel den aktuální, musí mít na paměti i bloky dní následovných.

Pátek - zápisek třetí (22. 7. 2016 - 17:50)
Zatímco se blíží dva hlavní hřeby dnešního dne, digitálně zrestaurovaná verze Intimního osvětlení za přítomnosti režiséra Ivana Passera a dále o půlnoci promítání dvou filmů mistra braku Rogera Cormana Útok krabich monster a Kýbl krve, drobná ochutnávka z produkce posledně jmenovaného tvůrce proběhla pravé teď v Kině Mír situovaného v prostorách hudebního klubu. S filmy Rogera Cormana je nutné počítat. Automobilový závodní krvák Cesta gladiátorů 2000 byla na úvod silným tabákem. Zběsile honičky kýčovitých aut, peprné hlášky nevynechávající ani výkřik "Blitzkrieg!" a nestárnoucí křivý drsňácky úsměv/neúsměv Sylvestra Stalonneho. Hned na úvod jsem si tedy vyzkoušel "dark side of LFŠ" a šlo o úvod vynikající.

Pátek - zápisek čtvrtý (22. 7. 2016 - 20:50)
Zlatý hřeb večera, Intimní osvětlení Ivana Passera, jemuž předcházela i projekce jeho hrabalovské filmové povídky Fádní odpoledne, se vyvedl zcela beze zbytku. Krásně příjemná malokresba "Intimní", jak jí sám režisér zkráceně říká, nastavila pátečnímu večeru unikátní malebnou atmosféru. Nestárnoucí geniální klasika byla následována dlouhým potleskem vestoje. Zároveň tak započal cely programový blok věnovaný uvedení témeř kompletního filmového díla pana Passera. Režisér bude zároveň vedoucí osobou dvou odborných programových bodů. Bezprostředně po filmu Passer odpovídal na otázky ohledně Intimního osvětlení. Dověděli jsme se například, jakými šťastnými náhodami objevil mistrné neherce vtiskující jeho opusu magnum svou svébytnou patinu. Pro mě osobně bylo velkým překvapením Passerovo odhalení, že s výjimkou jedné sekvence byl celý film scénu po scéně a repliku po replice napsán ve scénáři. LFŠ, zdá se, není pouze o filmech a koukání na ně - je i tom se o nich něco dozvědět. A to je krásné.

Pátek - zápisek pátý (22. 7. 2016 - 23:50)
Závěr dne v podobě půlnočního promítání Útoku krabích monster a Kýblu krve režiséra Rogera Cormana byl vskutku pouze pro otrlé. Neobvyklý filmový zážitek byl navíc umocněn vynikajícím živým simultánním dabingem, jenž zaslouženě sklidil potlesk od srdce. Speciál nočních promítání jest divotvornou koncovkou skvělého filmového dne.

A už jdu spát. Su z teho celé hin.