LFŠ - den šestý (27. 7.)

akurnik.cz / LFŠ - den šestý (27. 7.)

Středa - zápisek první  (27. 7. 2016 - 13:50)
Včerejší noc jsem zakončil Viscontiho Posedlostí, filmem, díky němuž se v podstatě etabloval směr neorealismu v italské kinematografii. Předchůdce významného trendu, který po světe sklízel ohromný úspěch, Visconti nastartoval minimalistickou poémou o milostném trojúhelníku vrcholícího zločinem, který byl ve fašistické Itálii intelektuály typicky oslavován a vládnoucím aparátem krutě zatracován. Svou univerzální platnost však jistě má a svou dobu předběhl především Viscontiho odvahou takový snímek natočit už v roce 1942, totálně proti tehdejším konvencím.

Větší část tohoto dne vám budu podávat info z projekci českých filmů. Hned ráno proběhla v Klubu kultury projekce posledního filmu Jana Němce Vlk z královských Vinohrad, jenž režisér nestihl úplně dokončit, neboť zemřel pouhé tři dny před závěrečným natáčecím dnem. Film je vlastně testamentární výpovědí Jana Němce, jež poukazuje na řadu nešťastných příhod, které se Němcovi během jeho kariéry přihodily. "Uniklá" Zlata palma na festivalu v Cannes v roce 1968, nepříjemnosti s tehdejším komunistickým režimem, težké probíjení se v Americe, kam Němec následně emigroval, a jiné další. Byť Němec točil film o svém životě, respektive své smůle v životě profesním, do filmu vložil několik mystifikačních scén, které jeho fikčnímu "já" dávají dostatek zadostiučinění - například Oscar nebo zavražděni Jean-Luca Godarda, kterého Němec označoval za původce svého "cannského" neúspěchu. Krásná je na celém filmu ta sebeironie, kterou Němec ve filmu exaltuje a staví se tak do pozice bytostného "fuckera", kterého jeho smůla samozřejmě trápí a pronásleduje, ale zároveň se s ní vyrovnává po svém a tak, aby její hořkost nebyla nestravitelná.

Pro úplnost se ještě veřejně na tomto místě přiznávám se svou nevychovaností a sklonem k ostudám, z nichž se prachnic necítím nevhodně. Projekce Hřebejkovy Kawasakiho růže byla v sále Reduty doplněna o živý doprovod mých výbuchů smíchu nad neuvěřitelně nedotaženým a nesebekritickým filmem plným klišé, vynášení soudů a pro mě nechutné snahy se podbízet divákům. Hřebejk si téma komunismu v Československu bere na paškál docela často, ale Kawasakiho růže je přesně tím projektem, který v době příprav potřeboval více času pro úvahy nad tím, zda někdy příliš netlačí na pilu. Druhé zklamání na LFŠ. Ovšem na to, kolik bodů programu tu je a kolik jsem jich stihnul vidět, je to proklatě málo. Stále jde o unikátní a vynikající festival.

Středa - zápisek druhý (27. 7. 2016 - 20:36)
Absolutní jistota dnešního programu byla projekce posledního filmu Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Sám za sebe mohu říct, že jde o nejlepší český film loňského roku. Nic proti Kobrám a užovkám, ale Zelenka zkrátka podle mě ve Ztraceni v Mnichově dokonce překonal sám sebe. Opět se uchýlil ke svým oblíbeným mystifikačním postupům, jejichž mnohoznačnost a mnohovrstevnatost vygradoval do zdánlivě komplikovaného tvaru, ten ale drží úžasně pohromadě a vlastně ani jednou neklopýtne. V programu dnešního dne si tak krásným způsobem podal ruku s ranním promítáním Vlka z královských Vinohrad Jana Němce. Přestože Zelenka koncipoval film primárně spíše jako komedii, dokázal do něj také zakódovat problematiku českého mýtu o zradě ze strany francouzské vlády při událostech Mnichovské dohody. Po filmu následoval panel, kdy režisér zodpovídal otázky publika. Jedna z nich pochopitelně směřovala na to, zda "teorie" o tom, že mnichovský diktát byl ve skutečnosti diplomatickou výhrou Edvarda Beneše, není taktéž Zelenkovou mystifikací. Není. Zelenka primárně čerpal z knihy historika Jana Tesaře Mnichovský komplex. Dále také objasnil, že ho trápí fakt, že pocit zrady z teto události v Češích trvá dodnes a velmi negativně tak ovlivňuje celý národ. Přijde mi to jako geniální umělecká licence, točit o takto silném tématu s takto demýtizující premisou tak, že se dostanou na povrch způsobem humorným i znejišťujícím zároveň.