LFŠ - den třetí (24. 7.)

akurnik.cz / LFŠ - den třetí (24. 7.)

Neděle - zápisek první  (24. 7. 2016 - 10:50)
Dopolední lelkovani již pilně napravujeme. Pro změnu jsme tentokrát zašli do stanu České televize, kde probíhala prezentace marketingových strategií na nejnovějších projektech ČT. Prezentujícími byly dvě dámy - Denisa Kollárová a Lucie Macháčková, ředitelka marketingu a vedoucí Self promotion ČT. Zajímavou složkou bylo představení nových termínů v mediální sociologii, například binging nebo "Netflix cheating". Představení nových trendů ve sledování audiovizuálních médii následované kratšími popisy projektu ČT přesahujících běžný prostor televizní prezentace bylo cennou připomínkou toho, v jak neuvěřitelně dynamické době žijeme.

Dále praktické: Jídlo. Je tu skvělé jídlo. Hned vedle Kina Hvězda najdete pivní stan, jemuž sousedí stan s obědy. Za pár korun připravené hotovky svou chutí předčily má nejdivočejší očekávání. Za relativně malý peníz se kvalitně najíte a hned vedle máte vynikající čepované pivo či limo. Oba stánky fungují po celý den až do pozdních hodin. Místo setkávání i světských radostí, ideální pro vstřebávání filmových zážitků a pro relax na čerstvém vzduchu.

Neděle - zápisek druhý  (24. 7. 2016 - 14:50)
Velice rozporuplnou projekcí byl snímek Klub uvedený v rámci bloku Pocta Alejandru Goicovi. Sem spadal i film Psí maso, o němž jsme psali včera. Taktéž Klub byl poněkud náročnějším filmem, před Klubem kultury, kde se promítalo, panovalo čilé debatování o jeho smyslu a významu. Klub nabízel pohled do komunity exkomunikovaných knězů a na několika místech naznačoval homosexualitu a pedofilii jako leitmotivy filmu. Jeho témeř přiblblý a neuchopitelný závěr nicméně vzbuzoval rozpaky a interpretační mnohoznačnost filmu nebyla nabídnuta skrze myšlenkový autorský záměr, ale spíše skrze nedotažené a nepropracované motivace hlavních postav. Prozatím největší krok vedle (relativně vzato) dosavadního programu LFŠ.

Návštěvnost festivalu roste. Na některých akcích se tvoří před sály fronty a nejeden zájemce byl nucen spontánně měnit své budoucí plány. Překvapivě dosud největší "boj" o místa jsem zaregistroval před projekcí němého sci-fi snímku Cesta na Mars. Dánský film z roku 1918 zcela naplnil kapacitu Kina Hvězda, jež ma ze všech sálů kapacitu největší.

Neděle - zápisek třetí  (24. 7. 2016 - 18:50)
Široký záběr LFŠ reflektuje i zdánlivě nepříliš s filmem související záležitosti. Jednou z nich je 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara. Tento nejvýznamější dramatik moderní doby bude v programu LFŠ zastoupen několika projekcemi filmových adaptací jeho her. Před chvíli však skončila v Redutě také přednáška o Shakespearovi a politickém aspektu jeho her z úst témeř nejvíce povolaných, z úst profesora Martina Hilského, jenž přeložil do češtiny jeho kompletní dílo. Hilský je známý svým strhujícím projevem a neuvěřitelně "čtivými" výrazovými prostředky. Politiku Shakespearových dramat ilustroval především na hrách Richard II. a Richard III. Zájem o nefilmový příspěvek byl mimořádný, taktéž dostat se do sálu Reduty vyžadovalo nemalou trpělivost. Sympatický anglista a vynikající přednášející se zdrží v Uherském Hradišti do zítra, kdy bude další přednášku věnovat dramatu Romeo a Julie, taktéž v Redutě, v 11:30. 

Důležitou pomůckou pro návštěvníky LFŠ není pouze aplikace do chytrých zařízení, ale také programový průvodce v podobě brožury, jež byla vizuálně provedena v podobě videokazety. Pro hravé návštěvníky je součásti teto brožury i typický nálepkový arch, jímž si brožuru můžete ozdobit (viz foto). Dalším pomocníkem pro náročnější je také katalog filmu a doprovodných akcí o témeř 300 stranách. Ten obsahuje detailnější informace o každém bodu programu. Obě publikace jsou k dostání v infostánku před kinem Hvězda. Program za 50,- Kč, katalog za 150,- Kč