Márdi pořád hraje prstama - Vypsaná Fixa - Lucerna

akurnik.cz / Márdi pořád hraje prstama - Vypsaná Fixa - Lucerna

Vypsaná fiXa se na oslavu svých dvacátých narozenin vydala napříč republikou a celá šňůra vyvrcholila třetí prosincovou středu vyprodáním pražské Lucerny.

Během párty v jenom bytě jsme vzpomínali na koncerty, které jsme navštívili a jedna vzpomínka z těch všech výrazně vyčnívala. Na prvním koncertu fiXy jsme byli někdy v roce 2009. Už tenkrát kapela hrála na RFP a podobných festech, ale ten koncert proběhl v zapadlém jihlavském klubu, kam se vešlo asi tak 50 lidí. Zato ale všech těch 50 lidí pogovalo, nebyl vzduch a zkrátka byl to bordel jak se na fiXu patří.Nicméně v tom bytě jsme se hecnuli a koupili si lístky do Lucerny, že to prostě musíme vidět. Jestli Márdi pořád hraje prstama, má stejný hlášky, stejnou kytaru a stejný vlasy.Fronta před vstupem byla pořádně dlouhá už když se začalo pouštět, pořádně dlouhá byla i po tom, co jsem si dal jedno pivo v postranní uličce a nejspíš byla hodně dlouhá i po tom, co jsem se dostal dovnitř, protože Lucerna byla k prasknutí. Dali jsme si předraženého lahváče do plastu a já jsem se smál, když Márdi s Pítrsem hráli akusticky pár starých fiXích songů. Nejspíš se v duchu taky smáli, protože teď je hráli před vyprodanou Lucernou, ale když je hráli před dvaceti lety, na jejich koncerty nikdo nechodil. Kdo vydrží, vyhraje. Předkapelou sami sobě – to může být trochu egoismus, ale mně se to líbí. Člověk tam stejně šel kvůli tý fiXe a tyhle starý fláky už jinak neuslyší, no ne?

Když nastoupila hlavní parta, bylo jasné, že všichni v sále se na tenhle koncert hodně těšili. Postupně se prodíráme přes řady lidí. Nikdo nás moc nechce pustit a vzdát se svého místečka (ale notak lidi, vždyť stejně netancujete!). V kotli bylo peklo a během koncertu se musíme jít dvakrát vydejchat a doplnit tekutiny, jinak bychom asi zkolabovali. Splnil se mi sen, když jsem se vyškrábal na pódim, kouknul se na tu tisícovku lidí a potom do ní padl. Potom už mě jenom nějaká síla nesla a já se koukal na fosforeskující strop pražské Lucerny, než jsem se zase ponořil na chvíli do tmy a probudil se do extrémního šílenství.

Márdi má pořád stejně dlouhé vlasy, stejnou kytaru a pořád říká: „Vy lumpové, vy chcete ještě jednu?!“ Trsátko taky pořád nepoužívá. Tahle parta si zaslouží respekt za těch dvacet let, kdy jezdí po klubech a fesťácích, lidem dává možnost se vyřádit, ale především za výdrž a množství energie, kterou do hudby pořád i přes ty roky a stovky koncertů dávají. Tak snad znovu za dalších dvacet let...