Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou: divadlo na nádraží

akurnik.cz / Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou: divadlo na nádraží

Před půlhodinou jsem hluboce pohnut stál u nákladový rampy na třebíčským vlakovým nádraží. Teď sedím u notebooku a pokouším se zachytit nezachytitelné. Ale aspoň to zkusím. Do našeho milého zapadákova totiž přijel vlak Lustig. Vlak svobody. Symbolická připomínka nacistických transportů. Zastavil na poslední koleji a kromě fotek a přednášek přivezl filmy na motivy Lustigových knih. A hlavně divadelní hru. Taky podle knihy. Silné knihy. Jmenuje se Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Přečtěte si ji. Fakt. Vlastně si přečtěte cokoliv od Lustiga. Démanty noci nebo Ditu Saxovou. Lustig sám přežil koncentrák, zázrakem vyvázl z pochodu smrti, aby pak o hrůzách holocaustu mohl psát. Děj Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou je notoricky známý a já ho do detailu převypravovat nechci (kdyby náhodou, je to na wiki).

I hodnocení režie nebo hereckých výkonů přenechám jiným. Já tomu nerozumím. Pro mě veškerou práci a sílu zážitku udělala atmosféra. Uvěřitelná, emotivní a brutální. Moc tomu prospěla živá kapela i prostředí nádraží. Koleje, projíždějící vlak, ruch nádraží. A hlavně silný námět a téma. To všechno dodalo grády. Osvětim. „Vyjedeme za soumraku,“ říká esesák Brenske židovským prominentům toužícím po svobodě. A se setměním se fakt vyráží. Netuším, jestli to bylo takhle načasované nebo náhoda, ale ty vole!

Je to takový nářez, že si ani nemůžu dojít pro pivo. Přikovaný k zábradlí sleduju, jak zrůdná mašinérie triumfuje. Bohatí Židé platí za naději. Marně. Kateřina, nahatá v „dezinfekčních“ sprchách, se vzepře esesákovi, který po ni chce taneček a vystřelí po něm. Ona jediná ví, že se blíží konec. Konec v plynu. Husina za krkem, ve vočích vlhko. Do prdele, tohle se fakt dělo! Hrozná doba. Pevně doufám, že něco takovýho už ve skutečnosti nebudeme muset zažívat. Nikdy. Když už, tak jenom v divadle. Tam se zatleská ve stoje a jde se domů. Máme štěstí.