Mucha, Ty Syčáci - Vagón

akurnik.cz / Mucha, Ty Syčáci - Vagón

Tak jsme si zas po čase řekli, že zajdeme na Muchu. Velmi milé bylo zjištění, že jde o dvojkoncert s Těmi Syčáky, a tak jsme se těšili ještě víc. Koncert ve Vagóně. Tam je to celkem fajn, jen by mohli občas aktualizovat své stránky a nenechávat nás tak dva měsíce v jistotě, že koncert bude za pade na isic. Na místě za sto padesát českých, ale tak co, opijem se o trochu míň nebo vlastně spíš budem tenhle tejden míň jíst. Sedáme, pijeme, čekáme.

Už to začíná, Váša na pódiu v drdolu. Tancuje... balet a latinskoamerické tance dokupy, pohupuje se v bocích, poskakuje. Znáte to. A jak už to bývá, po vypuštění šedivého vlasu je to ještě lepší! Rytmická poslyšená doplněna o podívanou, od které se vám oči nechtějí odtrhnout, je ještě lepší ve chvíli, kdy zjistíte, že tyhle nesmysly, nejsou možná tak úplně beze smyslu. Lidi zpívají, tančí, někteří se možná snaží proniknout do jádra Vášovy poezie a je to fajn. Očekávání splněno, ale koncert krátkej.

Pauza. Dlouhá... už něco slyšíme. Zvukovka! Jdem si stoupnout dopředu, ať si tu sprostou Závišku v sukních vychutnáme se vším všudy. A je to tu. Mucha s frontwomankou v nových teniskách, jak nám neopomene hned oznámit, naklusá v obměněné sestavě (Kyšperský chybí; fňuk, fňuk) na pódium. Začíná se Poličkou a dalšími slováckoepopejskými kousky, ale člověk se ani nenadá a už se přeskakuje na pecky z nového alba Josefene, nedávno pokřtěného. Obecenstvo posílá kapele jedno pivo za druhým a kapela je veselá (Štěpán Svoboda, jenž holduje bicím a chvílemi vypadá, jakoby prožíval epileptický záchvat, jest možná ještě o trochu šťastnější než ostatní). Nejpůsobivější novinkou je píseň pojmenovaná Nepojedeš nikam, tak trochu (hodně) antikoncepční píseň, v jejímž originále zpívá doprovod i dětský hlas (podezření mám na malou Mušku), který písni o neplánovaném těhotenství a zhrzeném mládí dodává na síle. Ani v novém albu tak nečekejte opěvování mužského plemene. Je to pořád stará Mucha jenom v novém kabátu, který jí zatraceně sekne.

Z Vagónu odcházíme vyšťavení ale spokojení.

Poslechněte si Josefene! A mějte se fajn!