OFF Festival 2016

akurnik.cz / OFF Festival 2016

Právě jsme se vrátili z nejlepšího festivalu na světě. Né, kámo, nekecám. Vždyť víš, že bych ti nelhal.


Nevím, kterým ze slavných konstruktérů koncentračních táborů se kolegové z Polska nechali inspirovat, ale výsledek je precizní, neuteče nikdo. Všichni umřou ve frontě nebo se utopěj v tojce plný hoven. Festival je ohraničen důmyslným plotovým systémem a ohradníky. To aby si ta verbež nemohla brát jídlo a pití, kam chce. Mohl bych přece někomu párkem vypíchnout oko nebo se podřezat o plastový kelímek od piva. V praxi to znamená, že ke stejdži si nemůžete vzít nic víc než svou nahou existenci. Nažer se v jídelním sektoru, negře, a buď uctivý k bachařům. Což mělo také takový nemilý následek, že se všude tvořily fronty. Zasraný. Fronty. Fronty pod tojkama, fronty před tebou, fronty v bocích, fronty v hlavě. Dej se k nám a buď frontman i ty. 

                                                   Pohled na hlavní vchod festivalu (simulace)


Ale tak... hudební festival je hlavně o tej muzyce ne? Máme tu přece prvotřídní program nabitý hvězdami nezávislé světové scény. Bohužel i tady je to víc než rozpačité. Program obecně byl trochu slabší než v minulých letech, alespoň ve vodách mého vkusu. Do hajzlu to začínalo jít v momentě, kdy odpadly 3 hlavní kapely, a to zcela bez náhrady. Teda vlastně jedna náhradička tu byla v podobě kapely Islam Chipsy, která zaskakovala za Wileyho, kterej zaskakoval za GZA z Wútengů, když jeho agent přestal s produkcí festivalu komunikovat poté, co GZA přestal komunikovat se svým agentem. No. Je to složitý. Takže tihle Islam Chipsy, co zaskakovali za záskok, dostali více než dvojnásobný hrací čas oproti všem kapelám, když krom obvyklého 45 minutového setu dostali navíc dalších 70 minut. A jaképak vybrané hudební krmě nám tito borci mohli nabídnout? Arabskou tribal verzi soundtracku k Supermario bros, ty vole.

   

Ano, toto byla opravdu náhrada za GZA (+Wiley), The Kills a Anohni. Aspoň, že to počasíčko bylo tak skvělý. Pátek a sobota chcalo. V neděli, když byla největší kocovina, to zas žahalo, že sem přijel praženej jak kukuřice.  Ale abych nebyl jen škarohlíd.

V pátek jsme naklusali hned po příjezdu na Minor Victories, což je taková supergrupa složená ze zpěvačky Slowdive a dua kytaristů z Mogwai a  Editors. Hned to byl jeden z vrcholů celýho festivalu. Slowdive meets My Bloody Valentine. Prostě jako bejt na tripu někde v horách na Marsu. Clutch i Sleaford Mods jsme skipli, osobně ani jedno moc nemusím. Pak jsme si připomněli konec světa na Napalm Death. Ale druhým jednoznačně pozitivním zážitkem byl až Devendra Banhart. Jeho vystoupení bylo taky skvělý, zvlášť když spustil trochu rockovější věci ze svého repertoáru. Tolik k pátku.

V sobotu mě z letargie vytáhli FIDLAR. Vysokorychlostní punkrock. Tady byl svět ještě v pořádku "I drink cheap beer, so what, fuck you". Ale jen na chvilku. Z dálky jsme poslechli něco málo z Lush, ale rozmlsaní z pátečních Minor Victories nás moc nechytli a šli jsme se raději připravit na očekáváný nejlepší koncert celýho festivalu Jaga Jazzist. Hráze vysokého očekávání přetekla a zalila celou okolní krajinu. Na takhle sehranou partu jen tak nenarazíš. Hodina byla málo. Pak si ještě pamatuju toho islámskýho supermaria a další hvězdu večera Derricka Maye. K tomu můžu říct jen tolik, že i když tenhle žánr (minimal techno) nemusím, nečinilo mi potíží vydržet na celý jeho set.
                              

Přišla neděle, kde jsme se už mazácky usadili do nejlepších lehátek s krásným výhledem na hlavní stejdž. Bohužel na nás vytasili jen asi sto tun polského šrotu. Nejdřív Jesieň. V podstatě zvuková stěna, kterou tvořil jeden akord na basu a jedno drnknutí na kytaru (tak jednou za minutu). Do toho sem tam někomu upadla ruka na bicí, aby se neřeklo, že nás snad šiděj. Opravdu obludná pseudoalternativa. Poté to šlo v rychlém sledu. Jóga, Lauda ani Loto se příliš nechytli a šuměli kdesi v pozadí, a tak jsme se ocitli na koncertě Kero Kero Bonito. Přišlo nám to strašidelně špatné. Ale byla to kapela, na kterou se tu opravdu dost pařilo (a myslím, že ti lidé nebyli zdrogovaní, protože hráli asi ve čtyři odpoledne). Hudba jako z reklam z devadesátých let a do toho mluví/zpívá jakási japonská dívenka poměrně bizarní texty.

Babies
"They can't even talk
And they keep us up
'Cause they always want to suck
Babies are so strange
I guess we must love them very much
To put up with all that stuff
Child producing machine
That's what nature has designed me to be"

Jiné zas nejsou ani bizarní, jen neskutečně hloupoučké, ale asi nemá cenu je moc pitvat. Vypadli jsme na Lightning Bolt, kteří nás slušně zmasili a po You Got It od Mudhoney rychle utíkali domů. Museli jsme kurevsky rychle, protože sem měl tu drzost a tajně pronesl plechovku Red Bullu z areálu. Ještě sto kilometrů za Katowicema po nás marně pátrala festivalová helikoptéra s obuškovacím komandem.

Ale jak říkám. Jinak nejlepší festival na světě.