Ohlédnutí - Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou 2015

akurnik.cz / Ohlédnutí - Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou 2015

Je taková ta hodina, kdy si nejsi jistý, jestli je ještě čtvrtek, nebo už pátek. Prostě zhruba dvě ráno. Stojíš u ohně a nevíš, jestli zírat, zpívat nebo řvát štěstím. Na housle hraje andělská Jitka Šuranská, na mandolínu Lucka Redlová, k tomu kytary, další housle a desítky hlasů. Pár z nich je z Kladna, zazpívat si přišli i kluci ze Zrní, kteří odpoledne na zámku rebelsky zahráli hned dva přídavky (to tady nebývá zvykem). U alkoholového okénka popíjejí a místní slečny okouzlují kucí z hned dvou afrických kapel. Oheň rudě září, nebe je zalité tisícovkou hvězd, které tady svítí tak nějak silněji. Kýč jako prase. Kdyby to nebyla pravda.

Jsi v Náměšti nad Oslavou, kde pomalu vrcholí třicátý ročník Folkových prázdnin. Festivalu, kterému 
někteří říkají Colours of Oslava, jiní (většina) Folkovky a další nezapomenou podotknout, že tady má folk prázdniny. Název je skutečně poněkud matoucí, neznalý člověk by očekával kotlíkáře v maskáčích drhnoucí na kytary Stánky. A ono ne – alternativa, world music, lidová hudba, jazz a já nevím, co ještě. Neotřele skvělá hudební dramaturgie, která se naprosto s přehledem může měřit s Respektem nebo těmi pravými Colours.

Folkovky jsou jejich menší bratříček, mají mnohem menší rozpočet, chodí na ně míň lidí. Což je ku prospěchu věci. Festival se odehrává v nádherném prostředí náměšťského zámku, letos se točila zahrada a nádvoří. Nikam se nespěchá, všechno plyne svým tempem, panuje tu naprostá pohoda a nikdo vás nebuzeruje. Chceš trsat nebo sedět na židličkách? Vyber si dle libosti. Chceš si vzít deku a v parku si při koncertu udělat malý piknik? Jasně, proč ne. Neexistuje prudící ochranka, co by tě nepustila dovnitř s petflaškou. A o první přestávce ti navíc organizátoři dají škvarkovku. Stovky dílen a workshopů, kolokvia, rozpravy o hudbě, tričko tu stojí stovku, dovnitř nejdeš bez Plátku a ve stánkové uličce to voní klobásami, medovinou a dobrým pivem.

A lidi, nezapomeň na lidi! Folkovky jsou úžasným místem na potkávání. Starých i nových známých. Řadu těch starých potkáš třeba jenom jednou za rok – a právě v Náměšti. A těch nových není nikdy dost. Folkovky jsou totiž tak trochu jako láhev vína. Pořádného, žádný šmejd. Vydrží roky a neztrácí na kvalitě. Najdeš v ní milión chutí v takřka stejném obalu. A víš, že když ji koncem července otevřeš, teplem a roky se nezkazí. Naopak, čím je starší, tím je lepší. Vychutnáváš si ji plnými doušky a zároveň tě mrzí, že jí piješ tak rychle. Bude jí trvat rok, než se znovu naplní. Ty si ale rád počkáš. Bude to totiž stát za to.

P.S.: Asi si říkáš, co koncerty. Byly. A bylo jich dost. Kromě otevírací soboty se každý den konaly na hlavním pódiu tři, ve všední dny to doplňovaly odpolední koncerty na Open scéně, přestávkové ve stanu a noční. Hudby moc. Na co budu vzpomínat já?

Dom La Nena
Přesně ten koncert, který pro mě (co do hudby) dělá Folkovky Folkovkami. Brazilka hrající na cello bude hrát spolu s čtveřicí portugalských akordeonistů. Dobře, no… Nic jsem o ní nevěděl. Netušil, co a jak hraje. A odcházel jsem naprosto nadšenej. Malá Dom mě dostala do kolen. Naprostá magie. Jo, a 28. října hraje v Londýně.Glen Hansard
Netřeba představovat. Irský zrzek jezdil do Náměště dávno předtím, než se stal slavným. A světe div se, je furt dost v pohodě. Bezprostřední, vtipnej a furt skvělej. Hrál s kontrabasistou, na Falling Slowly vyzval publikum, ať to s ním někdo jde zazpívat, chytla se Lucka. Jeden song zahrál Longital a když přestal komunikovat kontrabas s ozvučením, zbytek koncertu dali unplugged. A zase dal bambilión přídavků a hrál mezi lidmi. A i k ohni v noci přišel! Abavuki
Osmička černoušků z Jihoafriceké republiky hrála koncerty dva. Závěrečný na hlavním pódiu roztančil celý park, ale mě dostal ten první. Hráli, nebo spíš zpívali v kapli u Špitálku. A capella, tedy bez nástrojů. Doufám, že to někdo točil. Já ne a dost mě to štve.A ještě rakouští dechovkáři Federspiel, Sarah Savoy z americké Louisiany, magičtí norové Gjermund Larsen Trio, Piers Faccini, Mark Eliyahu a další a další.  

Utírám slzu a těším se na příště. Čao, Folkovky!