Ospalý pohyb – Úzkosť a rozklad

akurnik.cz / Ospalý pohyb – Úzkosť a rozklad

Vydavatel: Deadred Records / Starcastic Records
Datum vydání: 24. května 2017
Formát: 12“ vinyl LP, CD, MP3 / FLAC download

Ospalý pohyb připravuje na dekády úzkosti a rozkladu. Když se v devadesátych letech jejich existence ztratila v dobovém chaosu, museli fanoušci čekat na nové písně z dílny Ospalého pohybu dlouhých dvaadvacet let. Až teprve minulý rok přišlo studiové album ø, kterému ještě předcházelo vydařené EP s názvem Ü. Nysí se čtveřice hudebníků, soustředěná kolem skladatele Martina Burlase, hlásí s novým materiálem na albu Úzkosť a rozklad, které vychází 24. května na značkách Deadred Records a Starcastic, přesně rok po vydání nahrávky ø.

„Za dverami v tichu pomaly stúpa ťažký dym, neviem, či to ešte niekedy rozumne vysvetlím,“ zpívá Martin Burlas v úvodní skladbě Za dverami. Zve posluchače do ponurého světa myšlenek o našem bytí a každodennosti. Ospalý pohyb zůstává kapelou, která se nevyhýbá reflexi a nabízí svůj střízlívý pohled na stav společnosti. „Úzkosť a rozklad – nové konštanty, ktoré nám budú robiť sprievod ďalšie desaťročia. O vedľajších účinkoch a možných sprievodných javoch sa poraďte so svojim lekárom,“ říká Martin Burlas, který stojí jako autor za většinou skladeb i za zvukem alba.

Navzdory temnotě, do které je album Úzkosť a rozklad ponořené, se k posluchači (možná trochu paradoxně), dostává čirá radost z hudby a jejího silného doteku, který strhává posluchače do víru úvah. Zralost se Ospalému pohybu nedá odepřít - je důležitou surovinou, přinášející na album jistý nepochopitelný klid v neklidné době.

Album Úzkosť a rozklad vychází na CD a vinylovém LP, digitálně ke stažení v MP3 / FLAC, a je dostupné také ve streamovacích sítích Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a pod. O mastering nahrávky se postaral tradičně Dan Václavek, autorem maleb na obalu je malířka Lucia Tallová a design je dílem Jána Šicka. Vydání alba podporil Tibor Klimáček. Autorem fotografie kapely je Peter Hajdin.

Album vychází i díky finanční podpoře slovenského Fondu na podporu umenia.Ospalý pohyb vznikl jako logické pokračování starších projektů skladatele Martina Burlase - Maťkovia a Zabudnutý ohyb (s Ivanem Csudaiem). V kapele se vystřídalo několik více či méně stálých členů a hostů (Lucia Piussi, Miki Škuta, Jozef Vlk) a v devadesátých letech nahrála tři alba: Flowers of Exhaustion (1991, Globus International), Broken (1993, Zoon Records) a nepomejnované album z roku 1994 (Legal Records).  V roce 2015 začal Ospalý pohyb opět koncertovat a pracovat na nových skladbách v sestavě Peter Zagar (klávesy), Daniel Baláž (bicí a elektronika), Pavol Hubinák (kytary) a Martin Burlas (zpěv, klávesy a baskytara). K proklamované ospalosti (s mírným echem původní sonické brutality) neměla kapela ve svojí dosavadní historii výrazově nikdy blíže, i když mezi novými skladbama je možné najít i svižnější kousky. EP nazvané Ü v prosinci 2015 předznamenalo čtvrtou desku ø, které vyšlo v květnu 2016. Na den přesně rok po něm přichází kapela s novým albem Úzkosť a rozklad.

Seznam skladeb:
1. Za dverami
2. My Floody Florentine
3. The Are Fallin’
4. Modré ohne
5. Mráz
6. Čoho sa zachytím
7. Jedna kocka
8. Káva a koniec sveta
9. Zabili zajačika
10. Pleseň

CD: http://www.starcastic.cz/obchod/product.php?code=STC-72
Vinyl LP: http://www.starcastic.cz/obchod/product.php?code=STC-7201
Download: https://ospalypohyb.bandcamp.com/album/zkos-a-rozklad
Ospalý pohyb: http://www.ospalypohyb.sk /  https://ospalypohyb.bandcamp.com/