Radiohead na Lollapalooze

akurnik.cz / Radiohead na Lollapalooze

Berlínská větev festivalu Lollapalooza se konala v sobotu a v neděli 10. a 11. září tohoto roku. Přes všechny hvězdy, které se podařilo na tuto událost nalákat, vám můžeme přinést report pouze z té hvězdy největší a nejzářivější, Radiohead. Důvody jsou prosté, kdo je chtěl aspoň trochu lépe vidět a slyšet, musel v podstatě zazdít všechno ostatní, protože i přes 90ti minutový náskok a předstih pro pěkné místo v davu fanoušků, se nám nepodařilo dostat blíže než na 70 metrů od pódia. Dále také na druhé scéně hráli Major Lazer. Kdo se chtěl dožít lepších zítřků, nutně musel tento paskvil vynechat a soustředit na následující téměř čtyři hodiny mačkání se v davu 100 tisíc Berlíňanů a dalších příslušníků snad všech evropských národů. 

Pro letošní turné Radiohead volili velice zajímavé směsi setlistů, ten berlínský byl však jistě z těch nejzajímavějších. Po standardním startu s Burn the Witch, která otevírá i album A Moon Shaped Pool, k jehož propagaci turné sloužilo, dále pak Daydreaming, Decks Dark, Desert Island Disk a Ful Stop následoval klasický průřez kompletní diskografií Radiohead, vyjma alba Amnesiac. Celý setlist jakoby byl a zároveň nebyl výběrem toho nejlepšího, co kdy Radiohead složili. Samozřejmě zahráli několik svých slavných singlů (Paranoid Android, Street Spirit, 2+2=5), ale zbytek selekce písní sestával ze skladeb, které nutně tvoří "elektronovou" vazbu jejich kompletního díla. Nejvíce to bylo poznat na skutečnosti, že zahráli téměř polovinu skladeb z jejich patrně nejklíčovějšího alba OK Computer

Nadšení davu neznalo mezí. Došlo na skákání, hymnické zpěvy, bujaré potlesky i les zvednutých rukou s fotoaparáty a mobily. Sem tam bylo k vidění i totální zvěrstvo v podobě selfie tyčí. No a občas vánek přivanul opojnou vůni marihuany. 

Pro skalní fandy Radiohead nemohlo být lepších momentů, než těch, které hudebně skupina nezvládla (to si pak totiž libujete v tom, jak dobře ty písničky znáte, a také v tom, že to kapele bez problémů odpustíte), například basák Colin Greenwood si asi třikrát spletl svou basovou linku, kytarista Jonny Greenwood svou agresivní hrou na kytaru "přestřelil" přechod k druhému refrénu v písni Creep, frontmanu Thomu Yorkovi "vypověděl" jeho sampler při opakování kytarových linek na začátku písně Bloom. 

Vůbec poslední koncert celé letošní šňůry Radiohead kapela zakončila zásadními Creep a Karma Police. Historie živého hrání Creep je za posledních 15 let existence kapely velmi chabá, až letos ji Radiohead hráli opět častěji, a to i přes to, že ji sami nemají příliš v oblibě (tento singl z alba Pablo Honey je ostatně už jedinou písní z celé desky, která někdy naživo v autorském podání Radiohead zazní). Těsně před ní Thom Yorke řekl do mikrofonu: "You're happy. It's about to challenge." - Jste šťastní. Tak to je výzva. 

Karma Police už byla jednoznačně závěrem koncertu, jenž si všichni fanoušci užili asi nejvíc. Poslední opakující se verše "For a minute there I lost myself" v podání stotisícového sboru fanoušků nešlo překonat ničím. Nicméně Yorke to dokázal, když poslední akordy znovu přehrál sám na kytaru a stejně nečekaně jako to udělal, to také v závěru utnul. 

 

Hodnocení koncertu jako celku samozřejmě bude jen to nejvyšší, hodnocení Lollapaloozy jako celku mi nepřináleží posuzovat. Nicméně na to, jaký monstrózní kolos celý event byl, lze posoudit kladně alespoň to, že nikde se netvořily zbytečné davy, hulení očividně šlo do areálu nějak propašovat a že v Berlíně na dva dny vznikla nová zeď, která však vysoce předčila i tu ze Hry o trůny, zeď mobilních záchodů, jež byla vskutku epická. 

Po těch dlouhých čtřech letech, kdy Radiohead na turné nevyrazili, byl letošek krásným zadostiučiněním i omluvou za čekání. A co je krásné, dle informací Pitchforku příští rok kapela vyjede zase. Uvidíme se všichni zase v Berlíně? Nebo dokonce třeba i v Praze? 

Good night and good luck... 

 

Foto: Tomáš Pokorný