Red Fang - Futurum Praha

akurnik.cz / Red Fang - Futurum Praha

Sedmého února k nám dorazili vousáči z Red Fang. A spolu s nimi asi šest tisíc plechovek od piva a pět tun kanadskýho dřeva. To aby měli kluci před koncertem do čeho rubat. Stalo se tak v rámci jejich evropského turné a místní fanoušky přijeli do Prahy rozrubat na třísky už podruhé. 
Jejich působištěm pro onen večer stal se klub Futurum. Byla to moje první návštěva klubu a upoutal moji pozornost především svým nápaditým programem (viz přiložené foto dole). Naštěstí ten večer na Michala Davida, Abbu ani Marii Rottrovou nedošlo. Ovšem k jednomu menšímu neštěstí taky došlo. Kluci z Red fang vypili krom těch plechovek asi i nějakou Plzeň, co byla v klubu k mání, protože ta došla úderem půl deváté. Asi pochopili, že jenom plechovky nejsou to pravé ořechové. 

První předkapelu se nám bohužel nepodařilo stihnout včas. Zrovna měl ten podvečer přednášku pan Nešpor o Perspektivách abstinence. Což, jistě uznáte, není něco, co byste chtěli, byť jedinkrát v životě, prošvihnout. Do klubu jsme dorazili po osmé hodině. Před ním se už venku štosovaly davy vousáčů, metalistů, stonero-punkáčů, starších rockerů a pivních skautek. Zkrátka hudebních subkultur se tu dalo vystopovat skutečně dost. Ovšem vousáči (nejlíp s červenýma kšiltovkama) jednoznačně vedli. Ani jsme se pak v klubu nestihli rozkoukat a pokochat jeho futuristickým designem, už to přišlo. Už udeřili The Shrine.

Kombinace hard-rocku, stoneru a neustálého sólování mi popravdě ale nepřišla příliš vhod. Oproti deskám tam kytarista dával snad tak dvakrát tolik sólíček a to né zrovna ku prospěchu věci. Sóla ve sloce, sóla v refrénu, sóla v mezihře...sóla všude. Občas mi přišlo, že kytarista/zpěvák sóloval i v pauzách mezi písničkami.  Příliš mnoho ježdění po pražci & příliš vlažný dojem. O to víc mě to mrzelo, protože na podiu všichni působili jako jasní sympaťáci. Možná prostě nebyla správná konstalace hvězd, možná moc bordelu v uších. Těžko říct. 

Naštěstí ten večer už nás čekali jen samé vrcholy, ba přímo hory. Atmosféra pár desítek sekund před hlavní kapelou byla krájecí. Jakmile nastoupili Red Fang, publikum se dostalo ihned do varu a celý večer z toho kotle sálalo pekelné dusno. A od druhé poloviny nejspíš i pekelný smrad. Ale komu by to vadilo. Kdo by to vnímal. Jak jsem už říkal. Michal David tam nebyl. 

Záhráli průřez tvorbou z jejich třech desek, včetně jejich nejznámějších hitů Prehistoric dog či Wires. Oproti The Shrine byli jako živá voda. Víc riffů, méně bezhlavého sólování, víc opravdových písniček, méně onanie. Sólíčka většinou pomalejší, za to je člověk stačil lépe zachytit a vychutnat si je, vono jich mezi náma zas tolik ani nebylo. Tohle byli pivní riffovači.

Kluci si to na pódiu vysloveně užívali a sálala z nich taková těžko specifikovatelná pohoda, i když hráli zrovna největší pekla. Voni by působili sympaticky, i kdyby snad na pódiu podřezávali krávu. Songy dávali jeden za druhým bez delších prodlev, občas basák/zpěvák či kytarista/zpěvák prohodil pár slov. Většinou samozřejmě vyzívajících k tomu, aby lidi dělali bordel. A taky dělali. Co jinýho tam měl člověk dělat, že jo. 

Zvuk byl během jejich produkce burácející, explozivní, prostě zničující (zvlášť, když si do zpěvu přidali nějakou ozvěnu). Nabroušený atomový hřiby lítaly do uší. Lidi skákali na lidi. Plechovky lítaly vzduchem. Kovadlinky v uších cinkaly do rytmu. Kadence crowd surfařů byla zhruba jeden každý dvě minuty. Ke konci koncertu jsem trochu litoval nebožáků vpředu, kteří museli zachytávat lidi opravdu všech váhových kategorií, velikostí a tvarů. 

Celkově musím Red Fang jako živou kapelu doporučit. Ti týpci zkrátka dobře znají recept na rozdrcení uší. Určitě si ten koncert zařadím do kolonky těch (nej)hlasitějších. Nával neúprosných kytarových riffů museli moje uši rozdýchávat ještě hodnou chvilku po koncertě. Ani jsem potom nevnímal nekonečnou řadu u šatny při odchodu.  

Doma jsem pak v klidu mohl usnout se starým dobrým pískotem ušním.