Slim Cessna`s Auto club v Lucerně

akurnik.cz / Slim Cessna`s Auto club v Lucerně

Koncert roku v lednu? To si děláš prdel. Krátký těšení. Tohle bude krátký těšení. Řekl jsem si na přelomu roku 13/14. Dozvěděl jsem se totiž, že do Prahy po roce a půl znovu přijede partička prazvláštních maníků z Denveru v Colorádu. Začíná se Vám tajit pot a rosit dech? Já jsem v tom až po nosy. Tři. Dva. Jedna. Zavřete oči a čtěte. Slim Cessna`s Auto club. Nic? Nevadí. Čtěte dál. První otázka, když někomu vyštěknu název kapely, kterou nezná, je: „Kam bys to zařadil? Co za žánr hrajou?“ Většinou odpověď zní: „Ty vole, to nejde zařadit a ani k ničemu přirovnat.“ Slimáci hrajou něco od country, punku a gothabilly, ale hlavně nejvíc hrajou atmosférou. Na koncertě můžeš mít všemožný nálady. To je fakt. Brečet, smát se, bejt v laufu, nevnímat, soustředit se, snít, zapomínat. A čím víc to cejtíš, tím lepší ten koncert je. To by byl základ. Klasika. Zážitek. Ale představte si, že ty všechny nálady a pocity zmuchláte jak papír od dojezenýho hamburgru (mimochodem - muchláte nebo skládáte toaleťák?) a ten papír si narvete do nitra. Ten se pomalu rozpouští a proniká Vám do těla. Toliko pocitů a nálad ve 120 minutách Vás posadí na zem jak Zeman při projevu. Chce to fakta. Slim Cessna’s Auto Club jsou pánové z podsvětí i kostela. Jsou to pánové zpívající o vesničanech a sedlácích. Jsou to pánové zpívající o víře v Boha. Jsou to pánové zpívající o vášních a hříchu. Teď už se tají pot každýmu, kdo trochu vnímá. Nic? Nevadí. Čtěte dál.

Lucerna Music Bar. Třistapadesát příchozích, natěšených, nervózních a přešlapujících. Předkapela. Pepici The Moonshine Howlers. Country a rock`n`roll. No šlape jim to. Energii do toho dávaj a je vidět, že je to ještě (na tom začátku) baví. Na tancovačku po pár pivech ideální záležitost. Ale nebrečím, nesměju se, nevzpomínám a nezapomínám. V nějakém rozhovoru jsem četl, že tihle chlapíci mají ambice stát se nejlepší punk-country kapelou v České republice. To asi jo. Kdy začnou Slimáci? Za dvě piva. 

Na podium přichází Slim Cessna a Jay Munly. Brečím, směju se, vzpomínám a zapomínám.Přišel kněz a kněz nebo borec a borec, co mi vrazí nůž do zad, když se zrovna z hluboka nadechnu života? Těžko rozlišit. Dva chlápci – 12 povah a tváří. Charisma v Lucerně by se dalo krájet. Jestli je někdo z Vás vášnivým hráčem počítačových nebo konzolových her, tak dostane lepší indicii. Představte si pocity, když hrajete Bioshock. To je dost podobný feeling. Ten první i všechny ty další songy si nás střídavě braly do parády. Každej chvilku tahá Slim Cesssna’s auto club. Chvilku Cessna. Chvilku Munly. Kolem roku 2002 s nima působil i David Eugen Edwars. Ten se však trhnul a založil skvělý Wovenhand. I Jay Munly je produktivní mimo kapelu. Vydal 6 sólových alb, které rozhodně stojí za poslech. Slimáci jako kapela si ovšem začali velmi rychle získávat ohromnou pověst. A to hlavně díky atmosféře, jejich vyšinutosti a podivnýmu smyslu pro humor. Již 20 let působící uskupení je v Americe považováno za nejlépe hrající kapelu na živo. Celkem to chápu. Jejich poslední (deváté v pořadí) album je best ofka s názvem SCAC 102 An Introduction For Young And Old Europe vydané u Glitterhouse Records je právě tím hlavním obsahem a náplní playlistu, s kterým do Lucerny dorazili. K tomu vydaná dvojdeska obsahuje i DVD se záznamem koncertu z klubu Lion`s Lair v Denveru. DVD Vám dokáže přibližně přiblížit atmosféru, ale pouze živé vystoupení Vám ji narve přímo do chřtánu, a to zcela bez obalu, bez zbytečných otázek a odpovědí. Při tomhle představení totiž není čas na otázky. Bylo by jich příliš mnoho. Pokud se dostanete za hranici, kdy Vás to neuvěřitelně sere, protože absolutně nevíte, co máte dělat a co si o tom myslet, přijmete pozvání do chrámu. Do chrámu ďábla, Boha nebo do stodoly venkovskýho balíka z vesnice. Chvilku se budete pošetile smát, chvilku melancholicky a dětinsky mávat ručičkou a nakonec Vám půjde mráz po zádech. To všechno Vám Slimáci nabídnou. Cessna a Munly předváděj skvělou jízdu. Setkávaj se v hloubkách i vejškách. Trocha toho trylkování, rouhání, modlení , tancování, hlazení a kejvání se ze strany na stranu. Šašci nebo vrazi. Všechno a nic.

Ostatní návštěvníci Lucerny z toho museli být podobně mimo. Svědčilo o tom neustálé a opětovné vytleskávání. Slimáci ještě třikrát přidali. Třikráte nandali, posadili k zemi a zvedli do nebe. Děkuji a zároveň kleju. Koncert roku 22. ledna? To jdi někam.